Можда се ОВО десило и вама: Београђанка нашла ПРВИ ПОСАО у животу, продавала је сладолед, а онда је доживела ШОК! (ФОТО)
Култура остављања бакшиша различита је од земље до земље, али свако ко одлучи да остави напојницу свакако то чини са намером да почасти особу која га је услужила. Међутим, велико је питање код кога ће на крају тај новац и завршити.
- Кумица је нашла први посао у животу, током распуста продаје сладолед у Кнезу. Послодавац јој, пазите сад, узима бакшиш - стајало је у твиту који је пре пар дана просто запалио друштвене мреже.
Данас је невреме захватило Београд, а од јаке кише у појединим крајевима се формирало ЈЕЗЕРО! (ФОТО)
НОВА РЕКОНСТРУКЦИЈА УЛИЦА У БЕОГРАДУ: Ево шта ће и до када бити БЛОКИРАНО!
"НЕ ДАМО НАШ ПАРКИЋ" Становници Бановог брда чине све како би сачували парк, а сада су се сетили и овога
Када је објављен, коментари су се само ређали. Људи су углавном негодовали због таквог понашања послодавца, тим пре што је у питању млада особа којој је ово први посао. Не мали број њих је написао "да када би знали да новац од напојнице не иде у руке оног коме су је дали, бакшиш не би у том случају ни остављали.
Многи су саветовали девојку да ''да отказ или да једноставно на крају дана узме оно што јој припада'', чак и то да ''када јој неко остави бакшиш, не узме, већ каже како стоје ствари''.
Корисница Твитера која је објавила овај твит написала је - како девојка свакако не би могла да узме бакшиш јер је током већег дела смене неко од послодаваца стајао поред ње. Ретко кад је уопште била сама поред фрижидера (реч је о сладоледима који се продају на кугле, а не из типских фрижидера познатих произвођача).
Правила за остављање напојнице, то јест, коме заправо тај новац припада, генерално ни не постоје. Све је ствар договора, али је логично и подразумева се да је остављен особи која је некога директно услужила, а не послодавцу.
Међутим, газде угоститељских објеката се ''ваде'' да због инспекције они одговарају за сваки динар, те да би ако инспектори утврде "вишак новца у каси", њих могли жестоко да казне.
- Увек инсистирам да муштерија узме кусур и не оставља га мени, јер тај новац свакако неће ићи у моје руке. Газда прати шта се овде догађа, мали је локал - објаснила је својевремено радница у једној познатој новосадској пекари.
Многи ђаци и студенти који током лета ''конобаришу'', имају, међутим, друго виђење.
- Радим за плату од око 25.000-30.000 динара, али је зато договор да сав бакшиш иде мени. И то ми одговара јер ако је лепо време и има гостију, на тај начин добијем више него од саме плате - каже конобар у једном локалу на Ади Циганлији.
У појединим ресторанима, на пример, постоји тачно утврђен начин поделе бакшиша. Наиме, сав новац који се на овај начин добије од муштерија на крају дана се ставља "на гомилу", а онда се на равне части дели не само међу конобарима, него и куварима и помоћног особља.
По свему судећи - најправедније.
ШОК СНИМАК СА БЕОГРАДСКИХ УЛИЦА: Људи гледали ЗГРАНУТИ, девојке имале ВИШЕ СРЕЋЕ НЕГО ПАМЕТИ (ВИДЕО)
Људи остали у шоку: На Бранковом мосту сви су ГЛЕДАЛИ У ЈЕДНОГ БИЦИКЛИСТУ (ФОТО)
НЕЋЕТЕ ГА ПРЕПОЗНАТИ! Завршни радови у току, УСКОРО београдски Трг републике попут оних у СВЕТСКИМ МЕТРОПОЛАМА!
Бакшиш је реч која води порекло из персијског језика и значи "поклон". Код нас је остављање напојнице уобичајена пракса, док се у неким земљама ретко или уопште не даје. Примера ради, Италијани немају никакву културу остављања бакшиша. Слично је и код Француза, док се, рецимо, у Америци подразумева остављање барем 10 до 20 одсто од цифре на рачуну. У ретким земљама далеког истока, попут Кине и Јапана, овај обичај се сматра увредљивим.