Музеј града Београда имаће савремене услове и адекватну презентацију блага српске престонице
Музеј ће имати укупну површину од 17.000 метара квадратних
Секретар за инвестиције Лука Петровић изјавио је да се реконструкцијом, санацијом, пренаменом и доградњом објекта Музеја града Београда у Ресавској улици добијају адекватна организација простора и савремени технолошки услови чувања и газдовања над културним добрима које овај музеј поседује.
Потписан уговор за пројектовање друге линије београдског метроа: Весић открио детаље договора
ЖЕЛИТЕ ДА ПОСТАНЕТЕ КОМУНАЛНИ МИЛИЦИОНАР: Отворен конкурс за 97 слободним места у Београду!
Уређен простор, додао је, омогућиће адекватну презентацију блага Града Београда домаћој и страној јавности, као и гостовања изложби које до сада нису могле да гостују, а чије поставке захтевају адекватну заштиту и висок ниво микроклиматских услова.
- Кустоси и научни истраживачи имаће услове за рад, који су елементарна претпоставка за рад једне елитне установе. Пројектом је предвиђено да у централном делу, из Ресавске улице и у левом крилу објекта ка Бирчаниновој улици, буду јавни простори које ће користити посетиоци музеја. У десном крилу зграде, ка Немањиној улици, предвиђени су простори стручних музејских служби и простори музејских депоа које ће користити запослени у музеју, док је поткровље пројектовано као административни простор, са пратећим садржајима - појаснио је Петровић.
Он је нагласио да се постојећи објекат задржава у свом волумену и габариту према спољашним улицама.
- Повезивање садржаја постојећег, обновљеног објекта и новопројектованог простора је остварено хоризонталним комуникацијама кроз ходнике, галерије, мостове, као и централним отвореним степеништем са два панорамска лифта. Оваквим концептом је омогућена максимална физичка и визуелна доступност највећег броја садржаја и експоната, али и појединих делова депоа, чиме би актрактивни садржај могао бити отворен за јавност. Фасада постојећег објекта ће бити реконструисана према условима Завода за заштиту споменика културе Града Београда. Дограђени део налазиће се у дворишном делу. На нивоу приземља фасада ће бити остакљена ради визуелне комуникације музеја са дворишним садржајем - навео је Петровић.
Према његовим речима, музеј ће имати укупну површину од 17.000 метара квадратних.
Петровић је подсетио да је крајем 2006. године Скупштина Града Београда доделила Музеју града Београда зграду Војне академије у Ресавској улици, као будућем првом и централном седишту сталне поставке Музеја града Београда. Објекат је, додао је, културно добро под претходном заштитом Завода за заштиту споменика културе и дело је архитекте Димитрија Лека из 1899. године.