На Новом гробљу постоје и Алеја великана и Алеја заслужних грађана: Ево по чему се разликују
Знате ли где су сахрањени Андрић, Ђинђић, Коларац, Кочић...?
Иво Андрић, Зоран Ђинђић, Велимир Бата Живојиновић, Драган Николић, Милорад Мандић Манда, Оливер Ивановић само су нека од имена која су у очима јавности "сахрањена у Алеји великана", а не у Алеји заслужних грађана где заиста почивају. Разлог је што се ове две алеје мешају или поистовећеују, те многи и не знају да на Новом гробљу у Београду постоје две алеје. Разликују се по критеријумима за сахрањивање у њима, а у прилог разлици, говори број оних који је сахрањен у Алеји великана у односу на Алеју заслужних грађана, као и то колико су имена сахрањена у првој позната јавности у односу на оне који почивају у другој.
Прочитајте и:
Алеја великана, у којој су сахрањене многе знамените личности 19. и 20. века, представља скуп 23 породичне гробнице и она не може да се шири. За разлику од ње Алеја заслужних грађана представља парковски уређену површину.
У Алеји заслужних грађана, између осталих, сахрањени су:
- Зоран Ђинђић,
- Оливер Ивановић,
- Слободан Јовановић,
- Данило Киш,
- Милош Црњански,
- Иво Андрић,
- Мира Алечковић,
- Борислав Пекић,
- Бранко Ћопић,
- Брана Црнчевић,
- Момо Капор,
- Стево Жигон,
- Рахела Ферари,
- Бата Живојиновић,
- Драган Николић,
- Ружица Сокић,
- Зоран Радмиловић,
- Мија Алексић,
- Бора Тодоровић,
- Петар Краљ,
- Оливера Марковић,
- Радмила Савићевић,
- Милић од Мачве,
- Оља Ивањицки,
- Паја Јовановић,
- Петар Лубарда,
- Артур Такач,
- Радивоје Кораћ,
- Рајко Жижић
- Са изузетком гробница Милунке Савић и Димитрија Туцовића, чији су посмртни остаци пренети 2013, односно 2016. године.
Алеја заслужних грађана, где су место нашли сви уметници, глумци, политичари који су сахрањени у последњих неколико година изграђена је много касније.
У Алеји великана, између осталих, сахрањени су:
- Милош Васић, генерал, министар Војске и Морнарице, аутор чина „Војвода“,
- Петар Кочић, књижевник и народни трибун,
- Милан Кујунџић-Абердар, филозоф и добротвор
- Јован Цвијић, научник
- Илија Милосављевић-Коларац, добротвор
- Велимир Михаило Теодоровић, добротвор, син кнеза Михаила Обреновића
- Јован Поповић, књижевник
- Бранислав Којић, архитекта, аутор павиљона Цвијета Зузорић,
- Корнелије Станковић, композитор
- Милан Прибићевић, политичар
- Милунка Савић, српска хероина
- Она је изграђена у периоду 1963. до 1965. године по пројекту архитекте Светилслава Личине, као специфична меморијално-архитектонска целина намењена за сахрањивање истакнутих личности. По архитектонској концепцији, Алеја заслужних грађана представља парковски уређену површну окружену ниским бетонским конхама, унутар које су формиране заједничке и појединачне гробнице, док се у простору испред гробница налазе кружни розаријуми на земљи, као и простор за смештај урни. Од 1965. године када је основана, Алеја заслужних грађана је неколико пута проширивана - 1984, 2005. и 2011. године. Након оснивања првог крематоријума у Србији 1965. године, Алеја заслужних грађана је прва добила простор за смештај урни - кажу у ЈКП "Погребне услуге". Одмах након формирања у Алеју заслужних грађана су пренети посмртни остаци студента права и члана Комунистичке партије Жарка Мариновића, који је убијен 4. априла 1936. године за време студентског штрајка, док је прва особа сахрањена у гробницама Алеје заслужних грађана био Бранко Јевремовић, судија Уставног суда Југославије.
УСКОРО "ДЕДИЊЕ 2": Обележено 40 година постојања Института за кардиоваскуларне болести (ФОТО)
- Сахрањивање у Алеји заслужних грађана регулисано је градском Одлуком о уређењу и одржавању гробља и сахрањивању. На основу поменуте Одлуке, у Алеји заслужних грађана могу да буду сахрањени носиоци највиших одликовања Србије, академици САНУ и почасни грађани Београда. Градоначелник Београда има право да у изузетним ситуацијама одлучи о додели места за сахрањивање личности за коју се процени да је дала значајан допринос култури и јавном животу града и републике у области у којој је деловала, а не припада наведеним категоријама. Предлог да се посмртни остаци заслужног лица сахране у Алеји заслужних грађана, даје институција чије је преминуло лице било члан, уз претходну сагласност супружника, или чланова уже породице преминлог лица. У Алеји великана, како наводе у "Погребним услугама", тренутно је 128 особа, а у Алеји заслужних грађана 718 лица.