НАЈЕЗДА ГАЛЕБОВА У БЕОГРАДУ: Грађани у неверици, али да ли заиста има разлога за бригу (ФОТО, ВИДЕО)
Многи су данас збуњено и у неверици гледали небо
Данас је на крову једног тржног центра на Новом Београду камером забележен необичан призор.
Случајни пролазници су збуњено гледали и коментарисали велико јато галебова. Призор је многе од њих подсећао на сцене из Хичкокових филмова, а након напада врана на пролазнике у Београду, не чуди што су многи грађани били и веома забринути.
Међутим, према речима нашег саговорника Слободана Кнежевића из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, нема разлога за бригу.
ШОК ПРИЗОР У БЕОГРАДУ! Интернет се усијао због једне фотографије са улица главног града (ФОТО)
ГРАЂАНИ ПАЖЊА - НАЈБИТНИЈА ЈЕ ЗАШТИТА! Др Ракић открила да ли у Београду има заражених вирусом Западног Нила
ПРОБАО ДА ПЉАЧКА НА СЛАВИЈИ - ПУТНИЦИ МУ РАЗБИЛИ ГЛАВУ: Језиве сцене на станици! Очевици престрављени
- Не ради се о инвазији галебова, већ о уобичајеном понашању. Галебови се у сумрак окупљају на равним крововима великих зграда на којима спавају. Ти равни кровови великих објеката у Београду галебовима пружају безбедност током ноћи - каже наш саговорник Слободан Кнежевић и додаје:
- Да којим случајем галебови преноће на тлу били би лак плен за напуштене псе и мачке, лисице, шакале и друге предаторе - додао је Кнежевић у разговору за портал СрбијаДанас.
Галебови настањују Србију
Код нас се гнезди обичан галеб (Ларус ридибундус), црноглави галеб (Ларус маленоцепхалус), а недавно је откривено и поновно гнеждење морског галеба (Ларус michahellis) након 120 година.
У Београду се не бележи пораст бројности галебова и није познато да преносе било какве болести на човека.
У зависности од врсте, ове птице се крећу у распону од средњих до великих птица, масе од око 120 г и дужине 29 цм (патуљасти галеб) до масе од око 1,75 кг и дужине 76 цм (лучки галеб).
Обично су бели или сиви, и имају црне мрље на глави или крилима.
Њихов кљун је релативно дуг и танак, повијен наниже. На ногама имају по три канџе окренуте ка напред, а четврта је закржљала и окренута ка назад, скоро неприметна. Између канџи се налази кожица за пливање.
Већина галебова, посебно врсте из рода Ларус, су месождери, али повремено могу да се упусте и у стрвинарење. Обично једу ракове и ситну рибу. Углавном живе на обали или дубље на копну, ретко се упуштајући у лет далеко на пучину.
Галебови, нарочито крупније врсте, су врло интелигентне птице које користе сложену комуникацију и имају врло развијену социјалну структуру, примера ради, многи галебови се удружују у групе да се одбране од предатора.
Галебови се гнезде на копну. Поједине врсте су се специјализовале за гнежђење на литицама. Најчешће се гнезде у колонијама. По правилу легу 2-4 јајета која агресивно бране.
Уживајте у призору који је забележила наша камера