НЕОТКРИВЕНА АФРИКА У МУЗЕЈУ ПТТ: Изложба која са собом носи дух прошлог времена (ФОТО)
Ова изузетна збирка поклоњена је Музеју књиге и путовања Удружења Адлигат. Стварана је деценијама, сакупљана предмет по предмет широм афричког континента, од Замбије и Зимбабвеа, до Бенина, Гане, Габона и Нигерије.
Кожа питона, торбица од бебе крокодила са све његовом главом, уметнички предмети од слоноваче, теракоте и полудрагог камења, чак и врата резиденције једног поглавице из нигеријског племена Јоруба, само су неки од 62 изузетна предмета из Легата афричке уметности Слободанке и Станимира Јовановића приказани на изложби у ПТТ музеју која ће, због великог интересовања публика, бити продужена и доступна јавности до 6. јуна.
Ова изузетна збирка поклоњена је Музеју књиге и путовања Удружења Адлигат. Стварана је деценијама, сакупљана предмет по предмет широм афричког континента, од Замбије и Зимбабвеа, до Бенина, Гане, Габона и Нигерије.
Значајни историјски и уметнички предмети по први пут су постали доступни јавности на Дан Африке, када је легат свечано отворен и приказан на изложби "Неоткривена Африка" у ПТТ музеју поводом свечаног објављивања специјалног издања поштанских марака на дан када је основана Организација афричког јединства, данашња Афричка унија.
Донатор, Станимир Јовановић, био је каријерни дипломата СФР Југославије, оптравник послова у Лусаки и Рабату, а службовао је и у Лагосу и Вашингтону. У оквиру легата налази се и једно неуручено, али потписано писмо Ј.Б. Тита председнику Замбије, као и једно писмо председника Замбије Титу.
Обележавању Дана Африке и отварању изложбе присуствовало је више амбасадора афричких земаља, као и државни секретар Министарства иностраних послова Немања Старовић.
Директор ПТТ музеја и оснивач Удружења Адлигат Виктор Лазић истакао је да изложба "Неоткривена Африка" приказује предмете великог уметничког и културног значаја и да су Југославија и Србија афричким народима увек пружали братску руку пријатељства, подршке и разумевања. Зато не чуди што ниједан предмет који се налази у београдским музејима није стигао до Србије као плен завојевача, већ као дар афричких пријатеља или уз одобрење мештана, нагласио је Лазић и додао да је пријатељство између Африке и Србије створено на здравим коренима једнакости и поштовања.
- Мисија Поште Србије је да спаја људе и повезује континенте и зато је за нас посебна част да представимо марку посвећену вишедеценијском пријатељству и заједничким вредностима народа Србије и Африке и да прикажемо јавности овако изванредну изложбу - рекао је в.д. директора Поште Србије Зоран Ђорђевић.
На крају представљања изложбе прочитане су познате афричке пословице, које су актуелне у свим временима и на свим меридијанима.
- Само будала ће проверити колико је дубока вода са обе ноге.
- Када учите мушкарца, учите једног човека. Када подучавате жену, подучавате целу генерацију.
- Сунце неће прескочити село, само зато што је село малено.
- Људима који пију да би у пићу удавили своје боли треба рећи да бол уме да плива.
- Уједињени ми смо стена, подељени ми смо песак.
- Слон који убије миша, није херој.
- Докле год лав не научи да пише, свака ће прича говорити о храбрости ловца.
- Ако желиш да идеш брзо, иди сам. Ако желиш да идеш далеко, путуј са другима.
- Немој да кривиш Бога што постоје тигрови, буди му захвалан што тигрови немају крила.
- Бријач јесте оштрији од сваке секире, али њиме нећеш посећи стабло.
- Карактер је као трудноћа, не можеш га заувек скривати.
- Војска оваца коју предводи лав може да победи војску лавова коју предводи овца.
- Изгубити се, то значи научити пут.
- Најбољи тренутак да посадиш дрво био је пре двадесет година. Други најбољи тренутак је сада.
- Оно што можеш да оставиш за сутра, не мораш уопште да урадиш.