Један листић у основној школи у Београду направио је праву ПОМЕТЊУ: Неки родитељи желе да потпишу, други не - огласила се и директорка
Већина је одмах помислила да се ради о потписивању сагласности на бланко износ, где родитељи практично не знају унапред колико би платили услугу.
Праву буру у чаши воде подигли су родитељи чија деца иду у Основну школу "Бранко Радичевић" на Новом Београду. На друштвеним мрежама објавили су сагласност коју су деца добила у школи да однесу родитељима да попуне анкету о увођењу обезбеђења у школи. Негодовање је изазвала чињеница да на папиру пише да ће "укупан износ на годишњем нивоу бити одређен после отварања јавне набавке". А наводи се и да ће се тај износ плаћати у две годишње рате.
БЕОГРАЂАНИ, СУТРА СЕ ОПЕТ ЗАТВАРА ГРАД! Нећете моћи превозом до центра, ево које улице ће бити блокиране за саобраћај
ХИТНА ПОМОЋ ИМАЛА ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА: Забележено више транспорта ковид болесника, три особе повређене у удесима
Током викенда подела плавих и зелених канти домаћинствима на Вождовцу и Земуну
Већина је одмах помислила да се ради о потписивању сагласности на бланко износ, где родитељи практично не знају унапред колико би платили услугу.
Према речима Сузане Липић, директорке школе "Бранко Радичевић", процедура је следећа, прво се изјасни Савет родитеља, па се ради анкета да се види колико је родитеља заинтересовано да би се знао тачан број. Како каже, присиле нема. На основу броја заинтересованих се расписује позив за јавну набавку.
- И онда се прерачунава колико је то сати и колико би то коштало по родитељу. Прошле године нисмо расписивали због короне, био је онај комбиновани модел. Иначе су нам код врата стајали наставници који нису имали пун фонд часова као испомоћ, имали смо оне вишкове, другачије смо се организовали, није било толико ни уласка ни изласка. Прошла година је била изузетак - подсећа директорка.
Према њеним речима, биле су две седнице Савета родитеља, где је први закључак био да је обезбеђење непотребно.
- Онда су се по одељенским саветима побунили, рекли да је то ипак потребно школи и онда се више од 90 одсто родитеља изјаснило да је обезбеђење ипак потребно. Међутим, нема ефекта кад се то тако напише "јесам, "нисам", па немамо конкретну информацију колико је то тачно родитеља заинтересовано да учествује у томе. Ми немамо могућности да бисмо тако нешто реализовали одвајањем од материјалних трошкова. Имамо дежурне наставнике који су у обавези да на својим местима стоје кад су мали, велики одмори, пре почетка наставе. Ми немамо могућности да неког ангажујемо да буде ту у току дана - напомиње директорка.
Како наводи, још ни конкурсна документација није састављена ни постављена на портал. Ту учествује и представник родитеља.
Листић је исти годинама
- Таман посла да се нешто ради мимо њих. Ова анкета је била у смислу да видимо ко је заинтересован да уопште у томе учествује. Овај листић је типски који се годинама шаље родитељима да се изјасне, то није приморавање. Имали смо и договор, ко има два детета у истом делу зграде, плаћа за једно дете. Пошто ми имамо две зграде. велика смо школа, имамо 1.400 ђака, требала би нам два извршитеља, која би радила од 8 до 20, па на основу процене да би око 800 родитеља било заинтересовано, цена би била 1.500 динара. А вероватно и мање јер је прошао септембар и половина октобра у том њиховом изјашњавању. А да би уопште могли да га распишемо ми морамо да знамо у ком временском интервалу и колика нам је потреба и колико је родитеља заинтересовано да учествује да би могли да расподелимо ту суму.
Школа има, према директоркиним речима, четири издвојена рачуна, један је за материјалне трошкове, један је за плате, један уколико има сопствене приходе и један за трансакције свега онога у чему родитељи учествују (настава у природи, екскурзија, исхрана деце, обезбеђење...).
- Нема пара довољно на том рачуну, то су строго наменска средства. Ако ми склопимо уговор, а немамо могућност да финансирамо, онда смо у проблему као школа. Зато морамо тачно да израчунамо колико би то било. Ја кад сам дошла 2019. године, био је проблем, имали смо разлику око 40.000 динара, па смо то морали да решавамо и одвајамо из сопствених средстава.
Министарство: Приватно обезбеђење плаћају родитељи
Законом о основама система образовања и васпитања чланом 108 је прописано да установа доноси Правилник којим уређује питање безбедности ученика у школи.
Савет родитеља у школи одлучује о томе да ли ће ангажовати приватно обезбеђење и ту врсту обезбеђења финансирају родитељи. Школски полицајци су полицијски службеници. Њихов циљ је унапређење безбедности у школама, али и унапређење комуникације са полицијом.