ИДЕЈА БЕОГРАДСКИХ СТУДЕНАТА: Осмислили су онлајн платформу за учење
Студенти Грађевинског факултета у Београду, су основали платформу за онлајн учење
Увођење дигиталних технологија у образовање један је од приоритета српског министарства просвете, а добру праксу су још раније препознали студенти Грађевинског факултета у Београду, који су основали платформу за онлајн учење.
Сајт назван "ламаши" основали су управо студенти тог факултета и путем њега једни другима дају часове и тако помажу у настави.
- Кад смо у првим годинама студирања ишли на приватне часове они су били скупи, па смо се запитали да ли бисмо то могло другачије - објаснио је оснивач сајта Младен Марковић.
Како је рекао, осим високе цене, одлазак на приватне часове је одузимао и много времена, које је студентима увек драгоцено. Овако, каже он, на много иновативнији и бржи начин, могу да уче једнако квалитетно.
НЕ РАДЕ И УЖИВАЈУ: Питали смо Београђане знају ли шта то славе данас?
На њиховој платформи за учење, објашњава Марковић, могу да предају и професори и студенти. Предавачи, објаснио је, нису само са Грађевинског факултета, већ са читавог Београдског универзитета. Имате курсеве различитих софтверских пакета, пакета за математику и за Грађевински факултет, али и за средње и за основне школе. Могу да се уче и језици и хемија", каже он.
За оне који више воле рад у тиму, постоји и опција "тандем час". Када се та опција употреби, више њих се укључи на час са предавачем, а кад постоје нејасноће, уз опцију "два прста", укључе се у позив на 30 секунди и могу да поставе питање, објашњава оснивач сајта. Оно за шта су се "дигитално освешћени студенти" посебно побринули јесте опција родитељске контроле за основце који уче преко њихове платформе.
- То смо увели зато што људи обично имају страх од дигиталног света и када у тај свет пуштају своју децу увек мисле да ту вребају неки манијаци - истиче Марковић.
Опција родитељске контроле функционише тако што мејл аутоматски стиже родитељима чим дете контактира било ког професора на сајту.
У мејлу су наведени подаци о професору - име и презиме, број телефона, имејл адреса, а када је дете на часу родитељима стиже порука на телефон да им је дете тренутно на часу и уз то се наводи о ком је предмету реч.