Нови Београд прославља свој рођендан, а ово је прича о томе КАКО ЈЕ НАСТАО
Има градова који су толико стари да се не може са сигурношћу тврдити када су настали. Ипак, Нови Београд није такав град! Његови становници ТАЧНО знају датум "рођења" њиховог града - 11. април 1948.
Од "спаваонице" до модерног пословног центра Нови Београд је прешао дуг пут. Прављен по методи "обезбедимо што већем броју људи кров над главом" временом је постао много више!
Нови Београд се налази на левој обали Саве. Административно, његов североисточни део почиње на десној страни Дунава, мало пре ушћа Саве у Дунав. Налази се северозападно од "старог" Београда, са којим је спојен путем неколико мостова. Званично, он је дом за више од 217.000 становника који су, раније или касније, на овај простор дошли.
Нови Београд је почео да се гради још у међуратном периоду, тридесетих година, али је експанзију урбаног дела града, зауставио рат. Изложбени павиљони који су међу првима изграђени на Старом сајмишту, за време рата су добили много злокобнију функцију – претворени су у логоре.
Три године након завршетка Другог светског рата, 11. априла 1948. омладинске радне бригаде започеле су изградњу Новог Београда. Било је то решење за велики прилив нових становника Београда којима је био потребан кров над главом.
"НА ДАНАШЊИ ДАН ЗАКАЗАО ЈЕ ЉУДСКИ РАЗУМ" Сећамо се жртава савезничког бомбардовања 1944. године
СТИГЛЕ ЛЕПЕ ВЕСТИ: Београд добија осам нових уређених скверова
СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ БОМБАРДОВАЊА БЕОГРАДА: Вулин и Весић положили венце на Споменик пилотима браниоцима
Први радови били су постављање темеља Палате федерације, хотела "Југославија", стамбеног блока у Тошином бунару, Студентског града и зграде Шумарског факултета на Бежанијској коси.
Само током прве три године изградње, више од 100.000 радника и инжењера из целе Југославије је радило на изградњи. Радничке бригаде сачињене од становника доведених из сеоских подручја су обезбеђивале већину радне снаге. Чак су и средњошколци и студенти учествовали у изградњи.
Радници нису имали потребну механизацију, па је мешање бетона и ношење песка рађено ручно, док су коњске запреге коришћене само за дизање изузетно тешког терета.
Има Нови Београд "пун кофер" занимљивих прича и анегдота. За ову прилику поменимо још и то да је прва завршена зграда у овом новом таласу изградње била Зграда радничког универзитета у блоку 4. Ово здање је свечано отворено за Дан републике 29. 11. 1949. Данас је Политехничка академија на Булевару Зорана Ђинђића.
Прве зграде за становање су били павиљони близу Тошиног бунара. Комплекс Студентског града је изграђен у исто време да би се задовољиле стамбене потребе студената растућег Универзитета у Београду који су долазили из свих делова Србије.
ВАЖНО! Од 1. априла велике измене у Београду! Укидају се троле, а неки бусеви мењају трасу...
ВЕЋИНА ВОЗАЧА ОВО НЕ ЗНА: Можете да возите ЖУТОМ ТРАКОМ, а да вам полиција НЕ пише казну!
- Кад овде већ буде стајао поносни Нови Београд, подигнут свесно, плански и с љубављу, вољом и рукама трудбеника, омладине, народа, нека ова плоча казује и подсећа на 11. април 1948. Три године после завршетка Народноослободилачке борбе завршене су припреме за почетак нове радне битке у борби за срећу и благостање народа. Тога дана, радни људи и омладина свих народа Југославије прегли су да подигну Нови Београд, да прошире вољени главни град државе равноправних народа с ове стране Саве, да учине већим и лепшим град из кога је КПЈ на челу са другом Титом повела устанак, да новом градњом створе још један непролазни знамен победносне ослободилачке борбе наших народа које води у социјализам маршал Тито, у држави коју су градили сами народи - гласи запис књижевника и револуционара Чедомира Миндеровића на спомен-плочи постављеној 11. априла 1948.
И, Нови Београд је рођен!