У овој улици се налази НАЈСТАРИЈИ београдски графит: Сваки дан пролазите поред њега, а крије ТЕШКУ трагедију (ФОТО)
Од приче подилази језа
Док шетате Београдом од Зеленог венца ка центру и пролазите Сремском улицом ка палати Албанија, на фасади зграде са леве стране приметићете плочу са натписом који је, веровали или не, најстарији графит у Београду!
Одушевићете се, али и изненадити: Да ли знате шта се налази испод Зеленог венца у Београду?
Била је 1920. година када су се у августу месецу чланови Комунистичке партије Југославије елегантним аутомобилом кретали улицама Београда у предизборној кампањи, а кандидат за градоначелника Београда био је тада Филип Филиповић, математичар и револуционар.
У историји нашег народа остаће упамћен као један од оснивача КП Југославије и њен први секретар. Конзервирани запис у Београду са слоганом "Гласајте за Филипа Филиповића" и данас се налази у Сремској улици у Београду и сматра се најстаријим графитом престонице.
Полиција је већ два дана по постављању на дужност новог градоначелника растурила градску управу. Један од учесника тог догађаја био је и Владимир Мирић који је у књизи Петра Пожара "Југословени жртве стаљинских чистки" потанко описао шта се и како догодило тог дана.
Ево шта српски Кинез Тома мисли о гужвама у Београду (ВИДЕО)
- У канцеларијама Општине није било ни једног службеника, а њихова места су заузели тога дана полицајци. Управник града саопштио нам је да само колективно, сви одједном, можемо ићи, док нам појединачни излазак нису допуштали; телефоне нам такође нису дали на употребу. После дужег саветовања сложили смо се да би сваки наш физички отпор унутра био бесмислица. Разлог за наше суспендовање био је тобоже у томе што нисмо положили законску заклетву, што је друг Павле Павловић приликом полагања заклетве дао изјаву: да нас верска заклетва неће везивати и принуђивати на добар рад, већ Обавеза коју смо дали нашим бирачима.
Истог дана Извршни одбор Комунистичке партије Југославије одржао је ванредну седницу на којој је договорено да се уложи жалба, али Филиповић није враћен на место градоначелника. Када је непуних годину дана касније комуниста Спасоје Стејић покушао атентат на регента Александра, ухапшено је цело вођство КПЈ, а посланици партије приведени су у парламенту.
Кућа Филипа Филиповића заштићена законом
Родна кућа Филипа Филиповића налази се у Улици Таковска 37 и под заштитом је државе. Она припада непокретној културној баштини на подручју града Београда.
Међу њима је био и Филиповић који је у Видовданском процесу осуђен због "револуционарне делатности" на две године затвора.
По изласку са робије, Филип Филиповић одлази у СССР и никада се више није вратио у родну земљу. Наставио је да води партију у емиграцији, под псеудонимом Бошко Бошковић, а 1935. године био је југословенски делегат на 7. конгресу Коминтерне.
УРНЕБЕСАН захтев на шалтеру једне београдске клинике постао прави ХИТ (ФОТО)
Фебруара 1938. године Филиповић је ухапшен из непознатих разлога, иако никада није био троцкиста, нити опозиционар са било које стране. Претпоставља се да је изразио негодовање приликом стрељања старих комуниста, па је денунциран и након тога затворен. Осуђен је и стрељан заједно са многим другим водећим југословенским комунистима.