ОВО НИКАКО НЕ СМЕТЕ ПРОПУСТИТИ: "Рађање Фрушке горе" - изложба фосила из ЛЕДЕНОГ ДОБА са простора СРБИЈЕ! (ФОТО)
Изложба од изузетног научног и едукативног значаја посвећена геолошком развоју и фосилима Фрушке горе приказује комплетан циклус развоја Панонског мора.
Вечерас је у галерији Природњачког музеја на Малом Калемегдану свечано отворена гостујућа изложба "Рађање Фрушке горе" аутора Ивана Дулића и његове супруге Мише који су вредну колекцију фрушкогорских фосила и стена изучавали и прикупљали преко 35 година.
Изложба од изузетног научног и едукативног значаја посвећена геолошком развоју и фосилима Фрушке горе приказује комплетан циклус развоја Панонског мора, а представљени пресеци магматских, метаморфних и седиментних стена говоре о геолошкој грађи и богатсву некада острва, а данас једине планине Војводине.
Кобасицијада по први пут у Београду на једној од најстаријих пијаца - НА ПИЈАЦИ ЂЕРАМ!
Вучић: Два појединца неовлашћено сликала просторије ЦарГо
МИСЛИЛИ СТЕ ДА СРПСКА ПРЕСТОНИЦА ИМА ЈЕДИНСТВЕНО ИМЕ У СВЕТУ? ПРЕВАРИЛИ СТЕ СЕ! Ево где још на планети постоје места са именом нашег главног града (ВИДЕО)
На изложби су приказане све фазе развоја Фрушке горе као и преко 2000 примерака фосилизованих тропских биљака, давно изумрлих морских бескичмењака или крупних сисара који су некада крстарили степама Леденог доба.
Посетиоци ће имати јединствену прилику да се на неки начин зауставе испред фрушкогорске планине и сагледају њен немерљиво дуг животни пут од некадашњег морског дна пре 260 милиона година до данашњег Црвеног чота и његових 539 м надморске висине.
Занимљиво је да Фрушка гора није запањујуће висока планина, али она и даље расте.
Кад је реч о ауторима, др Иван Дулић је регионални геолог, палеонтолог и палеопалинолог, а његова супруга Миша Дулић инжењер је грађевине и годинама су заједно изучавали и сакупљали стене и фосилне остатке биљака и животиња на Фрушкој гори. Сакупили су читав један летопис, књигу живота једне планине, чији почетак досеже 260 милиона година у прошлост.
Наиме, пре 260 милиона година планина Фрушка гора је као и многе друге планине данашње Европе представљала део морског дна великог и прастарог океана Тетиса.
О томе говоре, стене и фосилни остаци накадашњег морског живља: корали, морски јежеви, шкољке, морски пужеви...
Много касније, пре око 80 милиона година Гора је живела живот тропског коралног спруда окупаног мезозојским сунцем. Еони су пролазили а околина се мењала.
Пре око 16 милиона година на место океана дошло је Панонско море, а корални спруд је прерастао у тропско острво на коме су расле палме, циметовци, фикуси, ловори, бројни тропски четинари, као и неке врсте дрвећа које данас више не постоје.
Ледено доба је такође оставило свој печат - исушило воде, оголило земљу и значајно променило околиш, а Фрушка гора је најзад у потпуности изронила на суво - постала је планина.
Изложба је реализована уз подршку Министарства културе и информисања, Природњачког музеја у Београдуи Научно технолошког центра НИС Нафтагас д.о.о, а потред аутора о њој су говорили и професор Александар Грубић, академик Владица Цветковић и заменик директора Природњачког Музеја у Београду Борис Иванчевић.
Изложбу, иначе, прати и пригодан каталог на српском или енглеском језику у коме се налазе фотографије изложених фосила и где су на једноставан и свима разумљив начин објашњени компликовани геолошки и еволутивни процеси који су одувек били саставни део развоја ове планине.
ИЗГРАДЊОМ ПРИСТАНИШТА ЗЕМУН СЕ ВРАЋА НА МАПУ ВОДНИХ КОРИДОРА
Нове измене у реду вожње БГ воза: Помера се 7 полазака, један воз саобраћаће скраћеном трасом
Да ли ће грађани престонице бити ИЗНЕНАЂЕНИ?! ЕВО како ће изгледати СПОМЕНИК Александру Карађорђевићу
ОБЕЛЕЖЈЕ СЛАВНОМ ПЕСНИКУ: Васко Попа неће "седети" у омиљеном ресторану, већ НА ОВОМ познатом београдском месту!
"Нема пожара на депонији у Винчи!" Градска Чистоћа поручује грађанима да нема разлога за бригу