А ОДАКЛЕ СУ ТВОЈИ? Подела на "рођене" и досељене Београђане вечита је тема: Акценат, адреса, порекло... ево како вас разоткрију!
Посебно је занимљив "детективски посао" појединаца, који крећу да вас испитују одакле сте не само ви, већ и "ваши"
Београд има 17 општина и 1,7 милиона становника. Али, главне и највеће поделе нису толико на младе и старе, на запослене и незапослене, интелектуалце и раднике... Много чешће се чује "Одакле су твоји", ослушкују се нагласци, а јаз се ствара и на оне који живе "у кругу двојке" или "у граду" и оне који морају да уђу у "троцифрен" аутобус. И има још једна занимљива подела - према обалама река.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/26/nasilje_u_centru_beograda.jpg?itok=n_9WJdFm)
УЖАС У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА! Злостављали и клали животиње усред бела дана, комшије шокиране не знају шта да раде (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/21/autobus.jpg?itok=sHzIngOF)
(ФОТО) СРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ - БЕОГРАЂАНИН ОБРНУО ИГРИЦУ! Невероватна сцена забележена на линији 50
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/25/pjimage_-_2021-06-25t131054.979.jpg?itok=UtDxPfxd)
ОНИ СУ ХЕРОЈИ СРБИЈЕ! Грађевинци на пакленом београдском асфалту: Тешко је али издржавамо
За статистику, осим у питању миграција, ово нису толико важни детаљи. Али за Београђане јесу. Можда су и на првом месту.
Почнимо од нагласка. Београђани мисле да "немају нагласак", а онда спрам тога самеравају и колико говор придошлица одудара од њховог. Чим зачују неко одступање, ту вас "разоткрију".
Подела на "рођене" и досељене Београђане вечита је тема на друштвеним мрежама. Кадгод се потегне питање манира и (лепог) понашања спомињу се одмах неке овце, краве, села, и слично. Прве увреде крећу управо са имитирањем нечијег нагласка, а онда и спомињањем порекла.
Посебно је занимљив "детективски посао" појединаца, који крећу да вас испитују одакле сте не само ви, већ и "ваши". Па онда кренете: баба, деда...
Али, нема много вајде од бројања колена и покољења, сви смо ми у протекла два века стигли у Београд из неког села са брдовитог Балкана.
Друга подела је према месту становања. Одавно више строги центар града не важи за најбоље место за живот, али имати стан у "кругу двојке" јесте престиж који је још на цени.
Пешице стићи до Трга или Кнез Михаилове улице, то је сан многих.
Што сте даље од града, то је већи уздах саговорника с којим причате. Од пријатељског жаљења до непријатељског вређања. Београђани међу собом траже сељаке.
Посебно су на лошем гласу "троцифрени бусеви" и када кажете некоме да бисте желели да вас посети, али да се мало клацка у неком "601", зачућете једно дуго негодујуће "Аааааа".
То најбоље илуструју шале на рачун предграђа.
- Ако ти девојка каже да је из Земуна, буди обазрив. Врло је могуће да је из Земун поља или не дај боже Батајнице.
Трећа "територијална" подела је по обалама река. Највећа је она између старог и новог дела града, односно Земуна. За неке Земунце, Београд је и даље посебно насеље, а има Новобеограђана који се труде да што ређе напуштају и свој блок. Мостови су тако психолошке границе чији прелазак је право "цимање".
- Не памтим кад сам ишао преко моста. Све завршим на Новом Београду. Кад морам у град, то ме много смара - често се може чути.
Ипак, постоје "жуте траке", а ни прелазак пешице није тако дуг, па је реч заиста пре о психологији него о реалном проблему.
Ипак, ако говоримо о људима који путују с једне на другу страну града, неки правци, попут ауто-пута и Газеле заиста представљају мучне правце градског превоза.
Осим ових, територијалних подела постоје и оне које могу да се односе на целу Србију, али су у Београду због густине насељености још уочљивије.
Пушачи и непушачи вечно ће се "свађати" око изласка на куце и маце свађају се са онима који их нерадо гледају у својим зградама и двориштима...
Шверцери ће увек имати изговор пред контролорима, а платише вадити карту чим чују "Контрола у возилу".