Подстанари из пакла: Они су своје станодавце оставили у ШОКУ, нећете веровати на који начин
Није им лако
Многи станодавци у Београду, упркос Закону о становању, не склапају уговор са будућим станаром приликом издавања, па се догађа да свој стан затекну у, најблаже речено, непрепознатљивом стању. Пошто без уговора нису правно осигурани, а често и не знају ништа о својим станарима, неретко се нађу у ситуацијама да зажале што су се одлучили да издају простор, па и да сами санирају штету.
Прочитајте и:
- Издали смо ненамештен стан на Вождовцу младом брачном пару са дететом. Пошто смо супруга и ја старији људи и живимо на периферији града, договорили смо се да по кирију долазимо на три месеца. Првих неколико пута је све било у реду, долазили бисмо код њих и на њихово инсистирање попили кафу, узели рачуне и новац и свако на своју страну. Међутим, када нас је позвао комшија из зграде и упитао када ћемо доћи по кључ, били смо збуњени.
Испоставило се да су се иселили, а нама оставили неплаћене рачуне за последња три месеца. Да ствар буде гора, изнели су апсолутно све из стана - прича нам један станодавац из Рушња.
Друга слика престонице: Уместо колоне аутомобила ОВАЈ део Београда сада је зелена оаза (ФОТО/ВИДЕО)
Иако је стан био издат као ненамештен, ова трочлана породица је за собом оставила голе зидове. Ламинат, штекери, славине, узели су све осим бојлера. Чак и оно декоративно стакло које стоји изнад врата.
- Данима смо били у шоку јер су деловали као фини, породични људи. Ајде што су однели све, него што је и оно што су оставили било у ужасном стању. Зидови су били ишарани некаквим бојицама, тачно до висине колико је дете могло да дохвати, а туш кабину вероватно ниједном нису опрали. Питам се само како оно дете живи са њима - прича овај несрећни станодавац.
Завршене у рекордном року: Мали и Никодијевић обишли све три реконструисане саобраћајнице
У мору огласа за издавање станова све чешће преовладавају они у којима је стриктно назначено да је забрањено довођење кућног љубимца. Када смо контактирали једног таквог "газду" како бисмо сазнали шта има против љубимаца, његов одговор нас је оставио затечене.
- Издао сам стан двема студенткињама на годину дана. Када су се усељавале, није било реч ни о љубимцу, а можда га стварно нису имале тада. Али, када сам дошао да узмем последњу кирију и кључ од комшије, имао сам шта да видим: у стану је било толико прљаво да су се ђонови лепили за плочице, а у мору тог смећа нашао сам и кавез, а у њему хрчак - прича Марко Родић са Миљаковца.
Остављеног љубимца прво није желео да задржи, али схвативши да ће мали глодар други пут бити напуштен, није имао срца да га да.
- Није да не волим животиње, заиста, него се плашим да Мића и ја нећемо имати где још једног члана - кроз прича нам Марко кроз смех.
Како је и назначено у опису огласа, издаје се намештен стан у центру Београда, кирија се плаћа шест месеци унапред, и то уплатом на рачун станодавца који живи у Немачкој, само озбиљној породици и на дуже. И иза овог огласа крије се једно крајње непријатно искуство.
- Живим у Немачкој, а стан у Београду стоји празан, па сам тражио породицу којој бих га издао за симболичну цену, на дуже време, да га одржавају и да плаћају рачуне. Јавио ми се човек, љубазан, пристојан, пристаје на све услове, па смо се лако договорили и моја рођака му је однела кључ. Међутим, пошто она живи у истој згради, било јој је необично што стално неки други људи излазе из стана и што никада није срела супругу или дете мог станара - прича овај насамарени станодавац.
Када је то чуо, ништа му друго није преостало, него да пошаље рођаку “у инспекцију”. Када је закуцала, врата јој је отворио непознати човек. Мислећи да је гост, представила се и затражила је да разговара са станаром.
- Он јој је рекао да закупљује стан од човека са којим сам ја имао договор, и то за сто евра више него што смо се ми нагодили. Верујте ми да и даље не могу да схватим одакле неком идеја, вероватно је мислио да никада нећу сазнати јер не живим у Београду - присећа се он.