ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС ЈЕ "НА СТОЛУ" - СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА И ЛОША! Радојичић забринут због стања у Београду
Велики су напори да се здравствени систем одржи, изјавио је градоначелник.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић истакао је да је од појаве корона вируса па до данас предузет широк спектар мера са различитом комбинацијом и у различитим временским периодима.
КОРОНА БУКТИ У СРБИЈИ: Још једна општина прогласила ванредну ситуацију
КОРОНОМ ЗАРАЖЕНО ДЕТЕ (4): У Књажевцу оболео најмлађи пацијент од почетка епидемије
"ЈУНАЦИ, НАПРЕД!" КОН ЦИТИРАО СТЕПУ СТЕПАНОВИЋА: Упутио потресне речи свим медицинским радницима (ФОТО)
Радојичић је објаснио да здравствени систем има своје капацитете, али да је ситуација драматична.
- Ситуација је већ сада драматична и лоша, а здравствени систем има своје капацитете. Овде није реч само о изазовима у просторним решењима већ и људским ресурсима, односно кадру обученом за рад у овим условима и са пацијентима који су заражени и имају најтеже клиничке слике - објаснио је Радојичић.
Како је рекао, велики су напори да се здравствени систем одржи.
- До овог тренутка смо, иако су велики напори да здравствени систем одржи, успевали да га прилагодимо постојећим околностима, али нажалост увек постоји та нека тачка када то више неће бити могуће и она није далеко. - изјавио је градоначелник Београда.
Истиче да је од појаве корона вируса па до данас предузет широк спектар мера са различитом комбинацијом у различитим временским периодима, имајући у виду епидемиолошку ситуацију и бројне факторе као што су економска ситуација и оптимално функционисање града.
Од почетка контроле 11.629 инспекцијских надзора
- Од почетка контроле поштовања епидемиолошких мера, било је укупно 11.629 инспекцијских надзора. Од тога је написано 428 прекршајних налога од стране Секретаријата за инспекцијске послове, а 198 од стране Републичке санитарне инспекције. Надлежна републичка инспекција донела је 11 решења о забрани коришћења просторија и три решења о затварању објеката - рекао је Радојичић.
Данима се спекулише и прича о полицијском часу као некој од следећих мера, а градоначелник истиче да је то мера коју нико од нас не жели.
- Полицијски час је могућност која је увек на столу и коју нико од нас не жели - рекао је Радојичић.
Он је додао да су грађани већ показали стпљење и разумевање у мери за коју нису ни знали да је поседују, а да нас је епидемија научила за шта смо све способни.
- Много тога је сада на личној одговорности поједница уз све постојеће мере јер само тако ћемо доћи до конкретних резултата.
Путници се придржавају мера
- Путници у градском превозу се углавном придржавају дефинисаних правила. Имамо и ретких изузетака где не носе маске, али углавном се придржавају - рекао је Радојичић.
Изменом Закона о заштити становништва од заразних болести дефинисано је да контролу поштовања мера могу да спроводе и комунални милицајци и комунални инспектори.
- То до сада није био случај, али Закон сада даје већа овлашћења комуналним милиционерима, али и то решење није смишљено да бисмо се опустили јер кажњавање није епидемиолошка мера. Сада ће између 400 и 500 људи вршити контролу и сигуран сам да ће она бити ефикаснија - закључио је Радојичић.