"ПОНОСНИ СМО НА БОЉИ ЖИВОТ БЕОГРАЂАНА" Шапић о великим успесима власти у престоници
Александар Шапић, кандидат за градоначелника на листи "Александар Вучић - Београд на сме да стане" истакао је у интервјуу за Вечерње Новости да је поносан на бољи живот Београђана.
Поносан на јефтинију карту за градски превоз, бесплатне вртиће и уџбенике, уређење приобаља. У ових годину и по дана понашао се као да ће имати пун мандат и улазио у дугорочне пројекте. Прва комунално безбедносна станица отворена у Новом Београду, једна од сто, колико ће их бити на територији града.
Шапић: "Није лако мењати град и ломити навике, али ја сам изван зоне комфора"
Шапић: "Није лако мењати град и ломити навике, али ја сам изван зоне комфора"
Шапић: Изградњом атлетског стадиона и отвореног и затвореног базена живот у Обреновцу постаје квалитетнији него у урбаним деловима престонице
„Дунав осигурање“ – добровољно здравствено осигурања и „цанцер протецтион“ је сигурна превентива
„Дунав осигурање“ – добровољно здравствено осигурања и „цанцер протецтион“ је сигурна превентива
На челу Београда провео је годину и по и за то време успео је да реализује неколико пројеката, важних за живот становника престонице. Током свог првог мандата у Старом двору, где је дошао после деценије руковођења Новим Београдом, често је говорио да му је главни циљ – увођење реда у граду. Београђани су овог лета добили јефтинији јавни превоз који они најстарији и школарци уопште не плаћају. Деца су добила бесплатне вртиће, уџбенике... Почео је са променама у јавном превозу, „оживео” је комуналну милицију, ухватио се укоштац са уређењем Савског шеталишта, грађани су добили бесплатан улазак на базене... И баш на обали Саве у новобеоградском Блоку 70 разговарали смо са Александром Шапићем, председником Привременог органа Града Београда и кандидатом за градоначелника листе „Александар Вучић - Београд не сме да стане”.
Сада се уклањају сплавови који су ту били нелегално постављени и заклањали поглед на реку. Неки су већ премештени, а да се разлика увелико примећује показали су нам и лабудови који сада пливају до обале, што пре нису могли од нагомиланог смећа. Недалеко одатле, на углу Јурија Гагарина и Гандијеве постављена је Комунално – безбедносна станица, једна од 100 колико ће их бити широм града. Свака од њих ће да ради 24 часа, и сем за пријаву комуналних проблема, „покриваће” основне школе и вртиће у околини.
- Када сам пре годину дана рекао да ћемо суштински да променимо комунално – безбедносну слику града, јер ћемо у све делове престонице поставити овакве станице, многи нису веровали – каже Шапић.
- Због тога сам посебно срећан, јер је током реализације овог пројекта било највише опструкција. Ове Комунално – безбедносне станице биће симбол реда, поретка, чистоће и очувања природе.
За годину и по дана, колико сте провели на челу града, на који свој потез или одлуку сте најпоноснији?
– На све значајне одлуке из области социјалне политике које смо донели. Пронашли смо за то у буџету више од 100 милиона евра, иако је мањи у односу на прошлогодишњи због инфлације која је све погодила. За социјалне мере сам се увек залагао, јер сматрам да је пре свега најважнија брига о људима. Искористио сам своје искуство из локалне самоуправе, а локалном политиком се бавим већ 14 година и спровео сам озбиљну социјалну политику, какву сам водио и док сам био на челу најмногољудније општине у Србији.
- Почели смо прошле године са новогодишњим ваучерима који су грађанима важни у децембру или јануару, када се трошкови једне породице нагомилају. То сам радио и пре две године на Новом Београду, па су говорили да је то ад хок, пројекат због избора. Исту причу понављали су и прошле године, а ми опет ове године делимо ваучере. Све је идентично као прошле године, само је сада проширен асортиман робе коју родитељи могу да купе деци, могу да купују и дечју опрему и играчке. Ваучер је могуће искористити у више од 100 радњи широм Београда.
- Укинули смо плаћање било које услуге социјалне заштите као и листе чекања. У тренутку када све поскупљује, ми смо појефтинили јавни превоз, и то дупло, у току велике борбе са приватницима. Увели смо бесплатан превоз, први пут за средњошколце и пензионере, као и бесплатан ноћни превоз. Током лета смо грађанима обезбедили бесплатне базене и поделили око 200.000 карата. Донели смо одлуку о повећању плата васпитачицама и свима који раде са нашом децом у предшколским установама. Спровели смо и одлуку о бесплатним уџбеницима и вртићима. Од новембра, сви предшколци имају бесплатне часове енглеског језика. У току је набавка пречишћивача ваздуха за све просторије у којима бораве деца у свим вртићима, основним и средњим школама. То су најозбиљније социјалне мере у протеклих неколико деценија.
Да ли бисте, из ове персепктиве, нешто другачије урадили?
– Не бих променио апсолутно ниједну одлуку коју сам донео откако сам изабран за градоначелника Београда. У ових годину и по дана понашао сам се као да ћу имати пун мандат и улазио сам у дугорочне пројекте. Можда бих у неким ситуацијама променио методологију или механизам спровођења одлука, јер сам се у међувремену упознао са неким људима који су у систему, њиховим капацитетима, па бих можда нешто спровео на другачији начин, али ниједну одлуку не бих променио. Такође, сигуран сам да ће у будућности, без обзира на то да ли ћу ја или неко други водити Београд, нико неће хтети а ни смети да промени ниједну одлуку која је донета у овом периоду, јер би то изазвало гнев свих Београђана.
Коју своју одлуку сматрате најучинковитијом, најзначајнијом?
– Ако бих после 14 година у овом послу морао сам себе да хвалим и да говорим о стварима које сам урадио, и ако нису довољна моја дела и све што је остало иза мене свих ових година у локалној политици, ако није довољна чињеница да су ме на Новом Београду, најмногољуднијој и најразвијенијој српској општини људи бирали 10 година и да сам побеђивао три пута заредом... Када сам дошао на чело Новог Београда и када сам са њега отишао, то више није био исти град. Ако није довољно што сам као први на листи прошле године добио изборе у Београду и да сам опет својим именом и презименом тај који стаје на чело листе као први међу једнакима, не сакривајући се иза било чега или било кога, онда вероватно ништа није довољно и свака даља реч губи смисао.
Шта нисте стигли да урадите, а хтели сте?
– Много тога, али зато и постоји мандат од четири године, а најчешће су вам потребна бар два мандата да би дошло до реализације многих ствари. На Новом Београду тек у току прве две године другог мандати људи су могли реално да осете и виде све ствари које смо радили за њих претходних година.
Мислите ли да ће уклањање сплавоваод Бранковог моста до Ушћа проћи мање бурно у односу на ситуацију на Савском шеталишту?
– Да сам се бавио тиме како ће шта проћи, бурно или не, не бих ништа урадио. Знам да су многобројни, који тамо имају сплавове, лицитирали за нове локације, тако да верујем да су научили лекцију њихових колега са Савског шеталишта, који су мислили да ћу се предомислити или да ме могу зауставити у мојој намери да ствари доведем у ред тиме што ће да реагују, како ви кажете, „бурно”.
Уколико ваша листа не освоји већину у градском парламенту, можете ли себе замислити на месту одборника?
– Кад прођу избори и будемо знали њихов епилог, размишљаћу о томе шта ће бити даље, сада сам максимално фокусиран на посао који је испред мене.
На недавно одржаном скупу СНС у Арени Вучић вас је јавно похвалио. Да ли вам је до сада нешто замерио, када је реч о вођењу града?
– Вучић и ја имамо добар и здрав однос, то сам више пута рекао, то ћу и сада да поновим и немам намеру даље о томе да полемишем. Чим нешто морате посебно да појашњавате, значи да се неком правдате, а ја за тим стварно немам потребу.