После "Победника" и он дошао на ред: Почиње санација споменика кнезу Михаилу
Одливен у Минхену давне 1879. године.
Након што је "Победник" пре месец дана однет са Калемегдана у смедеревски атеље на рестаурацију, ових дана би требало да отпочне и санација још једног симбола Београда - Споменика кнезу Михаилу.
Грађани у шоку! ОВАЈ ДЕТАЉ на београдском "Победнику" ипак НЕЋЕ БИТИ ИЗМЕЊЕН!
ДЕСЕТ ПЛОТУНА СА КАЛЕМЕГДАНА: Почасна паљба поводом Дана победе у Првом светском рату
ЗНА СЕ ДАТУМ: Ево када ће бити укључена новогодишња расвета у Београду
За разлику од "Победника", кнез Михаило неће "ођахати" са свог места, него ће током извођења радова остати на Тргу републике тако да ће Београђани и гости града имати прилику да виде како овај значајан споменик добија ново рухо.
Радове ће изводити компанија "Гранит Лијешће" из Сремске Митровице, потписивање уговора је планирано већ за ову недељу, након чега ће почети и извођење радова.
Ристо Михић, дипломирани вајар и лиценцирани конзерватор и рестауратор скулптура, иначе запослен у Народном музеју у Београду, водиће радове на рестаурацији споменика на Тргу републике.
Она ће тећи у неколико фаза. Најпре ће се вршити чишћење, рестаурација и конзервација коњичке скулптуре, као и извођење каменорезачких радова на постаменту споменика. Чишћење подразумева уклањање наталожених отпадака које су нанеле птице, отпрашивање споменика меким четкама и усисивачима прашине, као и прање споменика деминерализованом водом.
Након тога следи уклањање црне коре, непостојане зелене патине, затим ретуш зелене и црне патине као и рестаурација пукотина у бронзи. Потом се планира наношење заштитних премаза.
На крају, на ред долазе каменорезачки радови, то јест облагање бордура жардињера на постаменту споменика што подразумева све радове на обнови бордуре како би се добио првобитан изглед са уклапањем у постојеће стање.
Одливен у Минхену давне 1879. године
Споменик кнезу Михаилу је непокретно културно добро, као споменик културе од великог значаја. Одливен је у Минхену 1879. године у радионици Фердинанда фон Милера. Свечано откривање уприличено је на Светог Николу, крсну славу Обреновића 1882. године. Аутор споменика је италијански скулптор Енрико Паци, док су рељефи на споменику рађени према цртежима архитекте Константина Јовановића.
Грађани, обратите пажњу! ОВЕ ЛИНИЈЕ градског превоза промениле су ТРАСУ и ПОЧЕТНА СТАЈАЛИШТА
СУТРА БУДИТЕ НА ОПРЕЗУ! Најављено потенцијално ОПАСНО време - удари ветра до 17 м/с!
ОДБОРНИЦИ КУПИЛИ ВЕСИЋЕВУ КЊИГУ О БЕОГРАДУ: Сав новац уплаћен у хуманитарне сврхе!
ОВОМЕ СЕ НИКО НИЈЕ НАДАО! ПОРУКА продавца цвећа одушевила грађане на Зеленом венцу! (ФОТО)