ПОЗОРНИЦИ ПОНОВО НА УЛИЦАМА БЕОГРАДА: Некада је сваки крај града имао барем једног, а ово су њихова ЗАДУЖЕЊА
Старији суграђани се сећају да је некада сваки кварт у Београду имао свог позорника, који је био пријатељ, заштитник, а понекада и васпитач.
Временом је та институција замрла, да би се прошле године вратила међу грађане Србије.
РЕЛАТИВНО МИРНА НОЋ У БЕОГРАДУ: Три лакше саобраћајне несреће, помоћ највише тражили хронични болесници
ЛАЖНА ДОЈАВА О БОМБИ: Завршена драма у Зоолошком врту у Београду
Сада их у Београду има 228, а у целој земљи скоро 800. Владимир Стојанов из Управе полиције каже да су прве реакције грађана на полицајце позорнике веома позитивне.
Раније је сваки кварт имао барем једног полицајца који је водио рачуна баш о том крају. Старији Београђани сећају се тих времена.
Милица Стевановић је као мала маштала да буде полицајка и каже да јој је радно место савршено.
- Најлепши тренутак је када сам обукла униформу и прва ситуација када сма помогла суграђанима. Ништа није тешко када волите посао који радите- каже Стевановићева.
Полицајци у заједници, што је званичан назив за позорнике, пешке обилазе крај где су распоређени, причају са станарима и упознају власнике радњи. Идеја је да их грађани доживе као добре комишије којима могу да верују.
- Трудимо се да успоставимо што бољу комуникацију са грађанима, да стекну поверење у полицију, да полицију гладају као сарадника, партнера, као комшију на крају крајева - каже полицајац Владимир Чортановачки.
Сарадња грађана и позорника је понекада кључна у критичним ситуцијама, као када је дечак на Вождовцу искористило тренутак непажње родитеља и одлутао до оближњег паркића.
- Родитељи су након пар минута приметили да детета нема, дошли су да пријаве у нашој испостави. Грађани који су се нашли ту, позвали су нас и брзом реакцијом смо пронашли родитеље и учинили једно добро дело - истиче Стевановићева.
Дани позорника понекада су тешки и дуги. Кажу да им значи сваки знак пажње суграђана.
"Прве реакције грађана веома позитивне"
Владимир Стојанов из Управе полиције каже за РТС да су прве реакције грађана на полицајце позорнике веома позитивне.
Истиче да је задатак полицајаца за рад у заједници да буду међу грађанима, да разговарају са њима и јачају поверење у рад полиције.
Објашњава да је идеја рада полицајаца за рад у заједници у томе да приђу грађанима, али наглашава да свако може позивом на број телефона локалне полицијске станице затражити да полицајац дође како би му било указано на безбедносне проблеме.
- Ниједан њихов дан није исти, али основни задатак је да обилазе грађане, радње, угоститељске објекте и привредна друштва, разговарају са људима и труде се да сазнају који су безбедносни проблеми које грађани имају- каже Стојанов.
Истиче да је друга и кључна њихова активност да када сагледају проблеме, сагледају и услове и узроке који погодују проблему како би могло да се рагује у раној фази њихове појаве.
Када је у питању разлика између полицајаца позорника и комуналних полицајаца, Стојанов објашњава да су полицајци позорници припадници Министарства унутрашњих послова и имају сва овлашћења и надлежности полиције, за разлику од комуналне полиције, која је у надлежности града.