Пре тачно 85 године одржана прва седница у згради Народне скупштине!
На данашњи дан пре тачно 85 година одржана је прва седница у згради Народне скупштине, а догађаји који су се одвијали током година под кровом овог здања, говоре о државном континуитету, историјским заслугама, али и заблудама кроз које су пролазили Србија и српски народ.
Зграда је освећена 18. октобра пре 85 година, а у скупштинској архива, уз бројна друга историјска документа, чува се и говор тадашњег председника Народне скупштине Стеван Chirića.
"Ми смо данас зграду осветили, али по оној народној - Помози се сам и помоћи ће ти Бог, прави божији благослов излиће се на њу када је сва браћа својом слогом посвете", рекао је Chirić који је своје излагање завршио са - живела сложна Југославија.
Нови изглед Кеја ослобођења у приобаља Дунава (ФОТО)
БЕОГРАЂАНИ ОПРЕЗ: У блоковима два сумњива лица нуде БЕСПЛАТНЕ МАСАЖЕ! Пазите коме отварате врата!
ТЕРАЗИЈЕ СУ ДОБИЛЕ ИМЕ ПО ТЕРАЗИЈСКОЈ ЧЕСМИ: Да ли знате како се трг звао пре изградње познатог симбола Београда?
Изградња дома Народне скупштине као репрезентативног здања за потребе Краљевине Србије почела је 27. августа 1907. године, када је краљ Петар Први Карађорђевић положио камен темељац у присуству најугледнијих званица.
Зграда је завршена и освештана 18. октобра 1936. године, а прво заседање у новом здању тада Народне скупштине Краљевине Југославије одрзано је 20. октобра исте године.
Први председник скупштине описан је у тадашњем часопису Југословенски дневник као човек веома активан и ревносан у вршењу својих дужности на свим пољима, а у првом реду на политичком пољу.
Он је у свом говору подсетио на ток изградње скупштинског здања, говорио је о ратовима који су задесили српски народ, а који је имао духовну величину да преживи страхоте Албаније, Вида и Кајмакчалана.
Сматрао је да је управо духовна величина капитал који је спрски део нашег народа у заједничку кућу унео и да се о Србима не суди другачије, ако би ко хтео ,него по цеститости и поштењу којом се један народ и по цену своје егзистенције бори за своје идеале.
Народна скупштина је ту заседала три године, до 26. августа 1939. године када је распуштена указом краљевских намесника.
На почетку Другог светског рата у згради је било седиште немачког окупационог војно - управног команданта у Србији.
Када је Србија 5. јуна 2006. године поново постала самостална држава скупштинско здање на Тргу Николе Пашића постало је Дом Народне скупштине Републике Србије.