ПРЕДСТАВНИК СЗО УПОЗОРАВА: Ако се Србија не буде држала препорука, очекује их ОВАЈ СЦЕНАРИО
Ублажавање мера је знак да је епидемија корона вируса у Србији под контролом, али препорука је да се и даље треба придржавати, јер би, у супротном, вирус могао поново да букне.
Тако је ситуацију проценио представник Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша, указујући на то да је наша земља за сада избегла најцрњи сценарио.
ЗА ПРИМЕР СВИМА! Ови млади људи су ХЕРОЈИ БАЛКАНА, а њихова прича ће вас одушевити
СЛЕДЕЋИ ВИКЕНД УКИДА СЕ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Др Несторовић открио детаље са седнице кризног штаба
КО ЋЕ МОРАТИ ДА СЕ ВАКЦИНИШЕ У СРБИЈИ? За једну групу људи ће бити ОБАВЕЗНА, а то нису само НАЈСТАРИЈИ
Ивануша примећује да се у последњих неколико дана број оболелих смањио, што је оптимистичан знак. Он сматра да нови случајеви, без обзира на њихов релативно значајан број, могу да се прате и изолују, као и особе с којима су били у контакту.
- То пружа наду да се епидемија може држати под контролом. С друге стране, морамо да будемо опрезни, јер је временски период од појаве вируса релативно кратак, а ситуација остаје озбиљна. Епидемија, у сваком тренутку, још може да постане опасна ако се не придржавамо основних мера - оцењује Ивануша.
Он каже да има много аргумената за кориговање мера, међу којима је и враћање привреде у живот, али наглашава да је неопходно да се и даље придржавамо препорука, да поштујемо социјалну дистанцу, одржавамо респираторну и хигијену руку и да у одређеним околностима користимо одговарајућа заштитна средства.
- Сада је битно да се ове мере спроведу у радним и просторијама где се генерално окупља већи број људи, јер је вирус и даље присутан у популацији. На многим радним местима биће потребно увођење техничких решења која ће спречавати пренос вируса. Јавност мора да буде упозната, свесна и оснажена да се прилагођава овој, такорећи, новој нормалности - каже Маријан Ивануша.
Ивануша истиче да нико не зна да ли ће се и када догодити други талас вируса, али ако до тога дође, он сматра да сада знамо како треба да се понашамо и које мере да спроводимо, како би се епидемија поново ставила под контролу.
- Док разматрамо транзицију, морамо признати да нема брзих победа. То значи да улазимо у период у којем ће нам можда бити потребно брзо прилагођавање мера, њихово поновно увођење и уклањање, уз константно праћење њихове ефикасности - истиче Ивануша.
Он напомиње да ће понашање сваког од нас одредити понашање вируса и додаје да борба са короном захтева упорност и стрпљење.
На питање шта значи упозорење СЗО да нас тек чека најгори период, Ивануша одговара да људи могу лако да се опусте, мислећи да је пик епидемије прошао, што је окарактерисао као опасно, јер би такав начин размишљања могао да доведе до брзог повратка вируса.
Осврћући се на Европу, он указује на то да велики проценат људи у земљама које је корона вирус највише погодио, попут Италије и Шпаније, и даље није био у контакту са вирусом, што значи да могу да оболе и изазову нову епидемију.
- Вирус се шири по свету и шириће се докле год људи буду осетљиви, односно, док се имунитетом не створи препрека, која ће спречити пренос вируса са једне особе на другу.
Због тога, како каже, страх од повратка вируса и даље преовладава, а епидемији се не назире крај.
- Ако говоримо о целом свету, онда имамо афрички континент, где епидемија тек почиње, а знамо да су здравствени системи тамо јако рањиви. Ако се епидемија тамо појави у најтежој форми, у јако великом интензитету, то може имати јако велике последице - истиче Ивануша.
ДА ЛИ ЋЕ СРБИ ОВЕ ГОДИНЕ МОЋИ НА ЛЕТОВАЊЕ? Др Кисић јасно одговорила на ово питање
ДР КОН ОТКРИВА: Струка неће предложити отварање вртића, али то је виша СИЛА
КО ЋЕ МОРАТИ ДА СЕ ВАКЦИНИШЕ У СРБИЈИ? За једну групу људи ће бити ОБАВЕЗНА, а то нису само НАЈСТАРИЈИ
ХИТНО! КОН ПРОЧИТАО НОВЕ МЕРЕ ВЛАДЕ: Ово нас чека од понедељка
Најновији подаци о оболелима: Позитивно још 207 људи, за 24 сата умрло ПЕТ ОСОБА