ПРЕОКРЕТ у случају проглашења ЕПИДЕМИЈЕ морбила: Ово је ПРАВА ИСТИНА
Заводи су у обавези да пријављују сваки случај заразе
Градски завод за јавно здравље пријавио је епидемију малих богиња у Београду, али то не значи да је проглашена епидемија што би подразумевало одређене мере попут забране посете болницама, јавног окупљања...
АЛАРМАНТНО: Мале богиње добили и Београђани који нису били у контакту са зараженима
Стравичан пожар у Земуну: Запалио се стан, угрожени животи деце
Заводи су у обавези да пријављују сваки случај заразе, а како су морбиле болест која је предвиђена за елиминацију и један случај заразе сматра се епидемијом.
У Београду није проглашена епидемија, што, иначе, може да учини само Министарство здравља и то на предлог Института за јавно здравље Батут.
Епидемија неке заразне болести проглашава се када постоји масовно обољевање људи са тешким обликом болести, а у појединим случајевима чак и смртним исходом, и када оболевање има утицаја на економске и друштвене токове.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" саопштио је да је пет особа у Београду оболело од малих богиња и да су све те особе биле у контакту са оболелима из српских енклава на Косову и Метохији.
Оболели нису били вакцинисани, односно "непознатог су вакциналног статуса".
Смртоносне богиње стигле и до престонице: У Београду заражено ДВОГОДИШЊЕ ДЕТЕ
Међу оболелима има и деце и она су збринута у Институту за здравствену заштиту мајке и детета Србије "Др Вукан Чупић", док су одрасли смештени у Клиници за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије, наведено је на сајту Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Код једне од оболелих особа дијагностикована је упала плућа, што је једна од тежих компликација малих богиња.
Од почетка октобра на територији Србије регистровано је 65 случајева малих богиња и то у српским енклавама на КиМ, Бујановцу, Краљеву, Београду.