Преписао докторат, па лажно оптужио Малог за плагијат
Опседнут градоначелником
У дану када је у Србији коначно отворена "Икеа", после деценија агоније кроз коју је ова компанија прошла јер неки који су водили град и државу нису желели или знали да отворе врата инвеститорима, корисници Твитера су од Раше Карапанџе, анонимног "интелектуалца" жељног славе, могли да прочитају следећи коментар:
"Да ли руководство Икее зна да је Синиша Мали плагирао свој докторат – или им није важно што причају и састају се са лоповима?"
Весић запушио уста Родићу: Ко је он да дели свима патриотске лекције?! Има ли краја његовим лажима?!
У земљи којој је свака инвестиција преко потребна и где је у ту сврху неопходна подршка и сарадња свих ми не знамо шта ћемо од Статлера и Валдорфа (сигурно знате она два маторца из "Мапетоваца", који су задужени да критују све и сваког), а из претходне објаве на Твитеру јасно је да је поменути "интелектуалац" опседнут градоначелником.
Како се ова информација не би задржала на нивоу твитовања, испитан је статус научних радова и Синише Малог, али и твитераша Карапанџе. Истражујући аферу "плагијат Синише Малог", утврђено је да је његов научни текст објављен у Пољској у одређеној научној установи био привремено недоступан, и то управо због опширног дописа дотичног твитераша. Од тога је, сетимо се, настала афера којом се бавио читав невладин сектор, пешчаник, и остали мапетовци. Испитано је и непосредно утврђено да је градоначелник краћим дописом образложио неоснованост тврдњи и факултет из Пољске је уз извињења вратио наведени текст на интернет сајт. Дакле, о томе није одлучивао ниједан домаћи орган (напомињемо то јер би сигурно било коментара да власт утиче на одлуке органа), већ орган у Пољској, чланици Европске уније. Занимљив је и податак да је твитераш, након што је пољски факултет вратио рад градоначелника на интернет страницу, писао факултету и инсистирао да укину текст. Факултет то није учинио, те је тиме потврђена аутентичност рада Синише Малог.
Са друге стране, стручњаци из области из које је твитераш докторирао о његовом докторату дају следећи одговор:
- Твитераш је укоричио своја три чланка и тај зборник који садржи три есеја назвао докторатом. Зборник радова, односно "докторат" има 98 страна. И сам наслов тог "докторског рада" говори у прилог томе - "Три есеја из финансијске економије". У једном од та три есеја је коаутор његов ментор. А од укупно три есеја два су већ објављена као туђа коауторска дела. Занимљиво је да твитераш чак и сам признаје да је плагијатор, с обзиром на то да у предговору рада признаје да су два есеја већ објављена као туђа дела - каже извор.
Иако се у политици често не бирају средства, ипак морамо да се запитамо како неко може да буде толики лицемер и да неосновано напада градоначелника за нешто што је управо он урадио? Неко ко је сам признао да је плагијатор! Зашто господин Карапанџу да на свом Твитер профилу не објави свој докторски рад, па да његови пријатељи твитераши, као и стручна јавност, могу да се упознају са тим ремек-делом.
Оно што је једино остало нејасно у овој причи јесте зашто се градоначелник до сада није изјашњавао и тако покушао да информише јавност о овим битним чињеницама. Сагласни смо да су важни резултати ове градске власти, о којима јесмо информисани, али сматрамо да је важно и да јавност не буде погрешно информисана твитовима анонимца жељног пажње.