"ПРЕВИШЕ ЈЕ ЗНАЧАЈАН ДА БИ БИО МАЊИ" Руски вајар о споменику Стефану Немањи и његовој симболици
Александар Рукавишњиков истакао је да се споменик лепо уклопио и у Савски трг.
Није паметно ни за кога да се одушевљава својим делом, али ипак када видим како споменик Стефану Немањи изгледа на месту где је постављен, знам да сам погодио и због тога сам радостан.
ВЕЛИК ОДЗИВ ГРАЂАНА ЗА ИМУНИЗАЦИЈУ: У Београду вакцинисано 189.000 људи, а њих 36.000 добило и другу дозу
ЦРНИ ВИКЕНД У ПРЕСТОНИЦИ ЋЕМО СКУПО ПЛАТИТИ: Заседа градски Кризни штаб након журки у Београду
БЕОГРАЂАНИ ОПРЕЗ: Излила се вода на овом делу ауто-пута, саобраћај знатно успорен
Овако руски вајар Александар Рукавишњиков описује своје утиске након што је први пут видео како споменик Стефану Немањи, његових руку дело, изгледа у окружењу реконструисаног Савског трга у Београду.
Као и сви велики уметници, не крије да је имао страхова везаних за своје дело који су се, каже, највише тицали великих димензија споменика, јер се бојао како ће да се уклопе.
- Сада, када сам видео споменик на овом лепом тргу, радостан сам и знам да сам димензије погодио. А објашњење за величину споменика је једноставно - Стефан Немања је био толико значајна личност да споменик њему није могао да буде мали - каже Рукавишњиков.
Додаје и да му се веома допада како сада изгледа Савски трг који је, примећује, преуређен тако да изгледа једноставно, савремено.
Такав, па још са пуно зеленила, према његовој оцени, помаже правом доживљају споменика јер је за потпуну перцепцију веома важан контекст, односно амбијент у коме се налази.
Говорећи о томе шта га је инспирисало да направи споменик Стефану Немањи, Рукавишњиков каже да је задатак био да споменик не личи ни на један у свету.
- Једноставно речено, нисам желео да направим класично црвено постоље од гранита, као што је рецимо код споменика Лењину, па да Стефан Немања стоји на њему. Релативно брзо сам замислио силуету споменика и мислим да сам успео и погодио - наводи Рукавишњиков.
Нису га изненадиле критике на рачун споменика које су се тицале управо поменутих димензија и тога да Стефан Немања у руци држи мач уместо крста, како је првобитно планирано.
- И треба да буде критика. Сваки човек има своје мишљење, свако гледа са свог гледишта и свако има у души свог Стефана Немању - каже Рукавишњиков и додаје да је са скулптурама исто као и са филмовима:
- Када се гледа неки филм, рецимо "Рат и мир", неко је јунаке замишљао другачије, када погледа цео фим навикне се да су другачији од оних како их је он замишљао, а ако га погледа пет пута, онда су му одлични - додаје познати вајар.
Уосталом, како је приметио, ниједан споменик није био одмах прихваћен и завољен.
- Увек је требало времена за то и да уз њега одрасту нека деца, па да буде потпуно прихваћен - додаје Рукавишњиков.
Споменик Стефану Немањи, који је на реконструисаном Савском тргу свечано откривен 27. јануара, направљен је у бронзи, а из Москве је у српску престоницу допреман сукцесивно, у деловима.
На монтирању споменика, које је почело у августу прошле године, учествовало је око десет руских мајстора, уз домаће раднике који су били задужени за реконструкцију самог трга.
Споменик је висок 23,5 метара изнад и пет метара испод земље, тежак око 80 тона, а постамент представља својеврстан музеј на отвореном, јер су око жезла споменика намонтирани фрагменти византијског шлема са чије су унутрашње стране мозаици који представљају делове из живота Стефана Немање.