Приоритет ГРАДА БЕОГРАДА је борба за нове инвестиције и радна места!
Метро је један од најважнијих и најзахтевнијих пројеката
Посао градоначелника је врло одговоран, захтева од човека да буде ангажован 24 сата дневно, али стичем утисак да је вредело покушати, да човек може да уради нешто значајно за Београд и Београђане рекао је градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић. Он је истакао да му је било велико задовољство да ради у Тиршовој као и да искуства која је тамо стекао, жели да примени и у Граду.
Прочитајте и:
– Важно је да човек има све информације, да се бави својим послом, да скреће пажњу људима да нешто може да се уради и да се упорношћу ствари промене на боље. Чини ми се да сам тај начин успео да нешто урадим за Тиршову и те исте принципе ћу се трудити да применим у Граду и надам се да ћу имати резултате – истакао је градоначелник.
Говорећи о конкретним пројектима, он је истакао да је метро свакако један од најважнијих и најзахтевнијих.
– Чињеница је да морамо сваку фазу да одрадимо прецизно и на време, али и да ћемо морати дневно, недељно, месечно да се бавимо тим пројектом, да постоји много ризика да се тај пројекат продужи, али даћемо све од себе да он буде реализован на време. Суштина је да је важно да почну радови, да завршимо ту једну линију, фазу, било у једном или другом правцу. Наши консултанти, људи који су се бавили у претходном периоду, дефинисали су на основу пројекције како ће се град развијати наредних 10 -15 година, да та линија буде од Макишког поља, преко Бановог брда, Аде Циганлије, Сајмишта, Београда на води, Економског факултета, Панчевачког моста до Аде Хује. После тога, друга фаза предвиђа путању од Аде Хује до Миријева. Дубоко верујем да ћемо успети да испоштујемо рокове. Али, кажем захтеван је пројекат и морамо се много бавити њиме – рекао је градоначелник.
На питање када почиње градња новог моста уместо Старог савског и тунела испод Економског факултета као и да ли има новца за те пројекте градоначлелник је истакао да је новац опредељен.
– И један и други пројекат су у току. Када је у питању Нови савски мост, тендер за тај пројекат је расписан. Крајем ове године треба да буде завршен. После тога иде тендер за извођење радова, тако да очекујемо да ће тај пројекат почети да се реализује 2019. године. Оквирна вредност пројекта је око 50 милиона евра. Тунел треба да иде од Економског факултета до Булевара Деспота Стефана. На тај начин направићемо конекцији између Новог Београда и Панчевачког моста и делова града с друге стране реке. То је још једна од ствари, која би требало да помогне у решавању саобраћајних гужви и проблема који постоје у Београду. Наш концепт је да се Београд спусти на реке, али и да се саобраћајне гужве и транзитни саобраћај усмере на ободе града и да се град врати пешацима и бициклистима – нагласио је градоначелник.
Говорећи о Обилазници око Београда градоначелник је истакао да су започети радови на изградњи недостајуће леве траке и да је реч о завршној фази овог пројекта који се раде дуго година.
– Стварно је страшно да имамо пројекте који нису завршени после 30, 40, 50 година. Мени је ту рекордер Клинички центар, 1974. године су људи почели да га раде, али још није завршен. У наредном периоду ће и он бити завршен. Ова власт, ово руководство на челу са председником Александром Вучићем очигледно је показало и показује да пројекти који су отпочети пре 50 година, да је дошао моменат да буду завршени – рекао је Радојичић.
Према његовим речима има пуно пројеката који се раде у здравству, али му је пројекат изградње Тиршова 2, најдражи али и пројекат који је најважнији.
– У овом тренутку је опредељена локација, 31. јула се завршава тендер за физибилити студију, у којој ћемо дефинисати шта нам тачно све треба и каква ће болница бити, колико ће бити операционих сала, амбуланти. Да у нашим болницама обезбедимо конфор због кога данас врло често одлазе у иностранство. После физибилити студије, иде студија у којој би се радио потпуни пројекат, тако да се искрено надам да ћемо за 4 до 5 година имати нову дечју клинику – најавио је градоначелник.
Говорећи о најави изградње 24 фонтане и критикама Радојичић је рекао да ће једна бити на Тргу Милана Младеновића, једна испред Београдског драмског позоришта, а још једна на Цветном тргу. У овом тренутку су то три, али свака општина ће добити фонтану.
Он је додао да ће борба за нове инвестиције и радна места бити у фокусу градске власти.
– Много ствари је урађено у претходном периоду, имате много градилишта, кранова, тако да је јасно да се много гради у Београду. Такође је значајно да имамо стране компаније. Арапске компаније које се директно баве градњом „Београда на води”, израелске компаније које граде „Скајлајн”, на простору некадашњег „Бека” холандска фирма ради пројекат „К дистрикт” – рекао је градоначелник и нагласио да је Скупштина града изгласала одлуку, којом се инвеститорима који ће да инвестирају преко 50 милиона евра обезбеђују консултанти, људи из Града, који ће им помагати да се ти пројекти реализују.
Одговарајући на питање о атмосфери у градском парламенту Радојичић каже да политика врло често не иде на конкретно решење и то је оно што му највише смета, али да полако покушава да извуче максимум у таквим околностима.
– Ја сам тек шест недеља на овој функцији и чињеница је да се у Скупштини расправљало о стварима које су покренуте пре него што сам дошао на ову позицију и биле су актуелне и значајно пре тог времена. Трудићу се да се укључујем и радим оно у чему сам ја учествовао и сигурно да ће чути мој став. Надам се да ћу радити само у интересу грађана. Тим је изузетно важан за ради и он се стално мора усавршавати, доводити се нови људи, организација мора бити из дана у дан све боља. Имам задовољство да могу да радим са квалитетним људима и да свако на свој начин направи допринос за бољи живот Београђана – истакао је Радојичић нагласивши да ће се као нестраначка личност борити за приниципе који ће грађанима Београда помоћи да живе боље и лепше.
Он је посебно истакао да му је драго што га грађани прихаватају као и пре, да је ту као део њих.
– Људи ми прилазе, али не на неки посебан начин и то ме радује, што значи да ме осећају као свог. Не мистификују ову моју позицију и желим да тако остане. Ја сам део Београда, ја сам њихов представник, ја сам оно што они виде својим очима, покушавам да преточим у оно што желимо да реализујемо – истакао је на крају градоначелник Радојичић.