ПРОКЛЕТСТВО БРАНКОВОГ МОСТА: За ову његову трагичну историју никада нисте чули
Накада се на место Бранковог моста налазила "Лиман џамија" или "Џамија у луци"
Мост који је повезао Бранкову улицу са тада још увек пустом сремском страном одувек је био жила куцавица Београда. Данас повезује центар старог и новог дела града, као и најбоља места за изласке са обе стране реке. Променио је неколико имена откада је саграђен 1934, али је остао најбоље упамћен једноставно као – Бранков.
БИЋЕ ЈОШ ГОРЕ! Др Кон се хитно огласио и послао ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ због тренуног стања са короном
ДОДИК: Ако мере дају резултате поново ћемо отворити школе
КОРОНА ИСПРАЗНИЛА КЛУПЕ: У пожаревачкој школи сви ђаци од првог до четвртог разреда послати на онлајн наставу
Преко њега дневно пређе 90 хиљада возила, али и, за разлику од осталих београдских мостова, велики број пешака. И док је у модерно доба постао синоним за редовну гужву у саобраћајним шпицевима, историја му је далеко занимљивија и бурнија.
Преко њега су пре Другог светског рата ишли трамваји, након њега тролејбуси, а данас, макар што се тиче градског превоза, само аутобуси. Пре 15 година је добио и панорамске лифтове за бицикле који су повезали бициклистичке стазе са обе стране реке, па овај мост користи и све више рекреативаца.
Оно што је најмање познато у вези са овим мостом јесте његово проклетство, које наводно датира још из времена турске владавине Београдом.
Накада се на место Бранковог моста налазила "Лиман џамија" или "Џамија у луци" и за њу се везује један трагичан догађај који ће на крају довести до тога да Турци дефинитивно буду истерани из београдске вароши.
1862. године после убиства дечака на Чукур чесми управо су се у њу сакрили београдски Турци које су по једној верзији гневни Београђани све запалили заједно са џамијом.
Каже се да још од тада један зао дух лебди над овим местом, а остаци те џамије су порушени 1930. године када је дошло до почетка изградње овог моста и када је овде настао постамент.
По једној легенди каже се да се духови тих Турака неће смирити све док овај мост не однесе три пута више жртава него што је у самој џамији страдало.