"ПРОТИВ СКРАЋЕЊА РАДНОГ ВРЕМЕНА" Весић: Зашто Београд да испашта због кршења мера на Копаонику?
Град Београд се противи скраћењу радног времена, јер не видимо ни медицинске ни економске разлоге да се таква одлука донесе, изјавио је данас заменик градоначелника Горан Весић.
Он је рекао да није суштина у томе колико ће трајати радно време већ колико ће ресторани поштовати епидемиолошке мере.
БОЉИ СМО И ОД АМЕРИКЕ: Србија пета земља на свету по броју вакцинисаних!
"СИТУАЦИЈА У ШКОЛАМА НИЈЕ АЛАРМАНТНА" Министарство просвете потврдило да неће бити прекида у раду установа
"СПРЕМИТЕ СЕ, СУТРА СИГУРНО ПООШТРАВАМО МЕРЕ" Др Пелемиш открио шта нас очекује на седници Кризног штаба
- Уколико се скрати радно време онда ће се већи број људи налазити у затвореном простору и имаће већу могућност да се заразе. Зато ћемо инсистирати на томе да се више поштују постојеће мере, а то је и одлука Кризног штаба од јуче. Поготово је то важно у тржним центрима, где је неопходно да људи носе маске због централне климе - рекао је он.
Весић је подсетио да у сектору услуга у Београду ради 40.000 људи, а да уколико би се радно време скратило за два сата они би изгубили једну смену.
Додао је да би у том случају 10 до 15 хиљада људи остало без посла.
- Свако ко предлаже такву меру треба да обезбеди плате за те људе, јер у питању су читаве породице које остају без примања - указао је он.
Додао је да свака мера мора да буде усклађена са економијом и нагласио да је јавна тајна да су новозаражени већином они који су били у планинским центрима.
- На планинама кафићи раде до пет ујутру, значи не ради се о угоститељским објектима у Београду. Решавамо тај проблем тако што подносимо кривичне пријаве. Не могу ресторани и кафићи у Београду испаштати и плаћати цех за оно што се ради на планинама ван хотелских објеката - оценио је он.
Весић истиче да свако скраћивање радног времена значи више приватних журки, јер живот не можете да зауставите.
- Поштовање мера у кафићима и ресторанима можемо да контролишемо, за разлику од окупљања по становима у које не можете да уђете и спречите људе да се окупљају - рекао је он.
Додао је да се Београд залаже за веће поштовање постојећих мера и кажњавање оних који их не поштују.
Он је рекао да је све мање угоститељских објеката у којима се одржавају журке јер се организатори кривично кажњавају, а све је више таквих случајева у приватним кућама, те додао да се на сваку пријаву одмах реагује.
Имунизација у престоници
Весић је подсетио да је у Београду до сада вакцинисано око 260.000, а ревакцинисано око 150.000 људи.
Весић је подсетио и да је Град Београд организовао 17 кол-центара.
- Имамо око 350.000 грађана старијих од 65 година и до сада смо телефоном позвали њих око 126 хиљада, разговарали са њима и питали их да ли им је потребна помоћ. Више од 45.000 њих смо пријавили за вакцинацију, а више од 6.000 превезли до пункта за вакцинацију. Политика коју заступамо подразумева да свако ко жели да се вакцинише не сме да остане без вакцине, посебно у приградским општинама - закључио је он.