"ПУТ КА ОПОРАВКУ И БЛАГОСТАЊУ" Данас се обележава међународни дан шума
Светски дан шума обележава се под слоганом ''Обнова шума - пут ка опоравку и благостању”, истичући важност ових екосистема чије уништавање доводи у опасност људско здравље и здравље наше планете.
Од ваздуха који удишемо до дрвећа које користимо, шуме су кључне за наш живот. Представљају станиште за више од половине светских копнених врста, а глобално више од милијарду људи живи у шумама и њиховој околини. После океана, шуме су највеће складиште угљеника.
"ПРОИЗВОДЊА ВАКЦИНА ПОЧИЊЕ УСКОРО" Лончар за руску телезвизију: Србија се сама борила за вакцине!
КОЈА ЈЕ СВРХА ВАКЦИНЕ? "Нема никакве сврхе, волимо да се бодемо" - СУРОВ одговор познатог доктора антиваксерима!
ЛЕКАРИ ДАНАС ЗАСЕДАЈУ, СУТРА ПАДА КОНАЧНА ОДЛУКА: Које нас нове мере Кризног штаба чекају од понедељка?
Упркос свим услугама које нам пружају, шуме уништавамо алармантном брзином. Људски утицаји већ су довели до губитка око 40% светских шума, а очекује се да ће се глобална потражња за дрвним производима утростручити током следеће три деценије.
- Нема никакве сумње да квалитет нашег живота у великој мери зависи од очуваних шума. Регулишу климу у којој живимо, ублажавају поплаве, чувају земљиште, обезбеђују питку воду, пружају уточиште различитим дивљим врстама и још много тога. Крајње је време да озбиљно променимо наш однос према шумама како би и даље могле да нам пружају ове егзистенцијалне услуге. У наредном периоду, наше јавне политике морале би да поставе конкретне и амбициозне циљеве у погледу обнављања шумских станишта, у смислу унапређења њиховог еколошког статуса, а не једино повећања површине или процента пошумљености - истиче Горан Секулић из WWF Адрије.
WWF се у оквиру свог програма "Заштићена подручја за природу и људе" залаже за транспарентније и отвореније процесе одлучивања и планирања у коришћењу природних ресурса.
У шумарству су ови процеси и даље затворени и ограничени углавном на ужи круг институција и јавних предузећа. Учешће других сектора и шире јавности на веома је ниском нивоу.
- Данас се већ налазимо у ситуацији да сваки губитак шумске површине, односно њена пренамена и изградња, представља неприхватљив луксуз који наноси штету целом друштву и то треба спречити по сваку цену - додаје Секулић.
Прекомерна и бесправна сеча шума, недостатак података о шумама у приватном власништву и слаба контрола њиховог коришћења, као и негативни ефекти климатских промена и загађења, само су неки од проблема у газдовању шумама у Србији.
Неопходно је да се у стратешким документима за њихово управљање промовишу и вреднују њихове виталне услуге које нам пружају - обезбеђивање хране, чисте воде и ваздуха, лекова, рекреације, грађевинског материјала - једном речју, егзистенције, навадено је у саопштењу.
(Крај) /дрм