ПУТ НА ЛЕТОВАЊЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕТВОРИ У ПАКАО: Због ОВЕ СТВАРИ ћете бити задржани на граници
Водите рачуна
Наплата прекршајних казни смањена је за осам милиона динара дневно од када је Уставни суд оценио неуставним члан 336. Закона о прекршајима. По тој одредби, грађани који нису измирили новчане казне нису могли да добију возачку и саобраћајну дозволу нити потврду о регистрацији возила.
Промена Бус плус-а коју нисте очекивали: Овако се сад куцају карте у ГСП-у (ФОТО)
Портпарол Прекршајног апелационог суда Александар Илић каже да грађани на дневном нивоу, у целој Србији, избегавају да плате прекршајне казне за осам милиона динара мање у односу на период пре одлуке Уставног суда, која је донета почетком новембра прошле године.
Не морате више на киоск да бисте уплатили Бус Плус карту! Ускоро нов и много лакши начин плаћања!
Пре тога шалтери прекршајних судова и полицијских упарава били су свакодневно пребукирани, као и агенције за регистрацију возила.
Сервер регистра неплаћених новчаних казни био је пребукиран, па су многи грађани имали проблема зато што је данима после уплате регистар и даље показивао да казна није плаћаена. Само у Београду је било од 5.000 до 7.000 уплата дневно. Чак 72 одсто грађана тада је плаћало мандатне казне у року од осам дана, а 90 одсто грађана редовно се одазивало на позиве прекршајног суда.
Ако се грађани не одазову на два судска позива, суд даје налог полицији да га приведу, а ако га полиција не пронађе, суд издаје потерницу. У таквој ситуацији грађанин може бити задржан на граничном прелазу, па уместо да стигне на летовање, биће доведен у суд.
Гранична полиција, наиме, приликом уноса података из пасоша у компјутер може само да види да постоји неко упозорење, као што је наредба суда о привођењу, али нема информацију који је разлог. Гранична полиција је обавезна да поступи по наредби суда.
У Прекршајном суду наводе да је реч о случајевима када су судови издали општу наредбу за довођење, народски речено потерницу за окривљене који нису доступни правосудним органима.
Зато је препорука да грађани пре поласка на одмор провере сајт Министарства правде, отворе регистар неплаћених казни, укуцају име, презиме и матични број. Тако ће сазнати имају ли неке "заборављене" новчане обавезе које им могу покварити одлазак на одмор.