РЕЂАЈУ СЕ ТУЖБЕ, А ПРОЦЕСИ СУ ДУГОТРАЈНИ И МУКОТРПНИ: Ево како да наплатите штету ако сте се ОКЛИЗНУЛИ на леду и ПАЛИ
Одељење ортопедије Ургентног центра у Београду пуно је пацијената који су повреде задобили падом на леду
Ледене ноћи и нешто топлије и сунчане обданице - идеални услови да се снег топи током дана, а током ноћи поново леди. Резултат - клизаво ће бити свуда где снег и лед нису на време очишћени.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/17/271849279_456936809429634_7274653782638278718_n.jpg?itok=3cuueo8L)
САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА У КНЕЗА МИЛОША: Повређена девојка, хитно превезене у Ургентни центар
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/25/pjimage_5.jpg?itok=FngZgE7Z)
ФОТОГРАФИЈА КОЈА ТОПИ И НАЈЛЕДЕНИЈА СРЦА! Он прави друштво ковид пацијентима у Железнику - спава на топлом и никоме не смета (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/2353/hitna_pomoc_foto_srbijadanassasa_dzambic_6.jpg?itok=bYmV17eU)
ДВЕ САОБРАЋАЈНЕ НЕСРЕЋЕ У БЕОГРАДУ: Мирна ноћ за лекаре Хитне помоћи
И тако се дешавају падови, који могу да буду веома опасни и за које повређени могу да наплате позамашну одштету, уколико се упусте у авантуру звану судски процес.
Према подацима Градског правобранилаштва Града Београда, током прошле, 2021. године, која иначе није остала упамћена по екстремно ниским температурама и падавинама, поднето је 11 тужби за накнаду штете због пада на леду.
- Парнични поступци трају и неколико година до правоснажног окончања (првостепени и другостепени поступак по жалби). Градска јавна и јавно комунална предузећа оформила су Комисије за процену штете које брже одлуче по поднетим захтевима у односу на покренуте парнице пред судом, с обзиром на неопходност вештачења у судском поступку. Напомињемо да наведено изискује трошкове вештачења, судских такси и често трошкове адвоката - казали су нам.
Стога су нас, на питање колико случајева се реши вансудском нагодбом упутили на бројна јавна и јавно-комунална предузећа које је основао град Београд.
Међутим, питање је колико је скупштина станара, правних лица, државних и других институција добило тужбе због тога што испред својих зграда нису уклонили снег и лед, а то јесте била њихова обавеза.
Град није одговоран уколико повреда настане испред неке републичке институције или стамбене зграде која је била дужна да снег и лед очисти, објашњава адвокат Владан Готовац.
- Свака скупштина станара зграде је дужна да очити снег и лед испред зграде и они уговарају са агенцијама цишћење. Агенције за чишћење које имају уговор су дужне да чисте испред зграда. Имате и јавне површине, које нису у власништву државе, републичких институција и приватних кућа, и у том случају је одговоран Град Београд, јер он није уз помоћ комуналних служби које он оснива, уклонио лед - рекао је адвокат Готовац.
Тако, у случају пада на јавној површини која је у надлежности града, солидарно одговара Град Београд и градско предузеће коме је град поверио дужност одржавања одређене површине. Дакле, осим конкретног предузећа и Град је одговоран због некомпетентног вршења надзора у случају када се догоди незгода.
У случају саобраћајних површина, тако, од 2017. године одговара предузеће "Путеви Београда". Јавне саобраћајне површине могу да буду и тротоари и коловоз, као и бициклистичке стазе. Уколико није реч о градској улици, већ саобраћајници вишег ранга, коју одржавају "Путеви Србије", за несрећу ће одговарати ово предузеће. У неким случајима може да одговара и "Зеленило Београд", које одржава зелене површине.
- У моју канцеларију се 12. децембра јавило петоро људи на чија возила су пале залеђене гране. У неким случајима то су и тоталне штете биле. Они су поднели захтев "Зеленилу Београд" и сви су одбијени са истим образложењем: "Нисмо одговорни, јер нисте били безбедно паркирани" - прича адвокат.
Важно је да, када се деси незгода (пад на леду и снегу, али и пад леденице или гране на човека, повреда услед наглог кочења у јавном превозу) грађани позову полицију да сачини записник и фотодокументацију. Важно је да лекари такође издају извештај о повредама, па је пожељно позвати и хитну помоћ. Након тога се људи обраћају Граду Београду, Секретаријату за имовинско-правне послове и чекају њихов одговор.
- Они нуде одштету, али то је десетоструко мањи износ од оног који би могао да се добије судским путем за лаке телесне повреде. Али, у том случају мора да се ангажује адвокат, а народу је то скупо. Само 18 посто оштећених улази у судски спор. Ја добијем судски спор за неке две године и клијенти буду изненађени износом. Судови добро суде, али су процеси спори - казао је адвокат Готовац.
Он је истакао да је у неким правним системима одштета озбиљно схваћена од стране државних органа.
- Моја клијенткиња је била у Хелсинкију, пала је иако није било леда ни оштећења тротоара. Пришао јој је полицајац, узео податке и за четири дана је добила решење о одштети на кућну адресу. Предала је свој број рачуна и добила 1.500 евра - истиче адвокат.
Чисти се пуном паром
На улицама Београда од јутрос је 311 радника ЈКП „Градска чистоћа” који уклањају снег и лед са тротоара, а током протеклих дана на београдске улице посули су око пет тона соли, рекао је градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић за Јутарњи програм РТС.
- Осим радника „Чистоће” снег и лед са београдских улица уклањају и друга градска комунална предузећа, ту су радници „Београд пута” који чисте саобраћајнице првог и другог приоритета, „Зеленила – Београд” у чијој надлежности је око 3.000 хектара зелених површина, „Паркинг сервиса” који чисте паркинг просторе и сви заједно раде како би се очувао комунални ред у граду.
- Велики посао обављају и радници ЈКП „Градско стамбено” као и управници стамбених зграда с обзиром на чињеницу да је градском одлуком обавезно уклањање снега и леда на простору ширине од пет метара од улаза у стамбену зграду. Како због веома ниских температура на улицама још увек има снега и леда његово уклањање је заједнички посао у коме сви морамо солидарно учествовати како би се избегло могуће повређивање – казао је Радојичић, подсетивши да грађани преко градског „Беоком” сервиса могу да пријаве сва она места која нису очишћена.
Емулзија уместо соли, заштита и до -50 степени
Градоначелник је подсетио да је ЈКП „Градско стамбено” обезбедило течност у виду емулзије која по посипању омогућава да се у наредних седам дана не ствара лед, чак и на температурама до -50 целзијусових степени.
- Осим станара и управника зграда који су ову течност могли добити од ЈКП „Градско стамбено”, грађани такође преко месних заједница могу добити и со за посипање, ту су и градске и општинске комуналне инспекције које контролишу чишћење снега и леда и упозоравају на неочишћена места те апелујем на све суграђане да заједно са радницима градских комуналних предузећа допринесу сигурности свих суграђана – казао је градоначелник.
Пуне се амбуланте, пад може да буде и трагичан
Одељење ортопедије Ургентног центра у Београду пуно је пацијената који су повреде задобили падом на леду, рекао за раније за Танјуг др Марко Вучетић. Најчешће се ради о старијим пацијентима са повредама ручног и раменог зглоба, као и кука.
- Обичан пад са сопствене висине може бити довољан да направи прелом код старије особе. Преломи кука могу бити кобни за те пацијенте, али доста су незгодни и преломи ручног зглоба и рамена, јер их ограничавају у нормалним активностима - рекао је Вучетић.
Не оклевајте да зовете полицију када паднете у превозу
Када је у питању нагло кочење у возилима градског певоза, највећа грешка оштећених јесте што не инсистирају на интервенцији МУП на лицу места. То не значи да се одговорност не може доказати и накнадно, али је то знатно компликованије.
- Возач их обично остави и упути да позову хитну помоћ, уз образложење да мора да вози даље и да путници не могу да чекају. Ту често има и тешко телесно повређених лица, са преломима, као и са раздеротинама, огуљотинама, нагњечењима. Возачи наставе вожњу и нама је много тешко да утврдимо у ком возилу се догодила незгода - објаснио нам је адвокат.