РЕШЕНА МИСТЕРИЈА "ПОБЕДНИКА": Ево одакле је и на који начин ТАЈНОВИТИ КАМЕН стигао на споменик
Мистериозни камен који је откривен на постамену "Победника", неколико дана након што је сама фигура транспортована у атеље вајара Зорана Кузмановића у Смедерево, изазвао је велику пажњу у јавности.
Подсетимо, после демонтаже симбола Београда установљено је да је један камен део надгробног споменика, на којем је исписано: СТА... ... С КОЈОМ Ј... У БРАКУ 18...
Одмах су почела најразличитија нагађања како се плоча са надгробног споменика уопште створила на том месту, да ли је можда због тога "Победник" уклет, да ли је на њега бачена црна магија, да ли се око њега налазе духови покојника...
Победник открио још једну ЈЕЗИВУ ТАЈНУ, СКРИВАНУ ОД СВИХ: Помало је и романтична, а ЧУДОМ ЈЕ ПРОНАЂЕНА! (ВИДЕО)
Наставак дружења "Паркинг сервиса" са ђацима првацима
ПОЧАСТ ХЕРОЈИМА: Постављена нова расвета на Гробљу ослободилаца Београда! (ФОТО)
Ипак, хроничари Београда и добри познаваоци историје престонице, тврде да ово није баш превелика мистерија, те да је скоро извесно реч о надгробној плочи са некадашњег Старог гробља које се налазило до пре скоро 100 година на - Ташмајдану.
Наиме, од 1886. године, када је отворено Ново гробље, на Старом ташмајданском су обављане сахране само још људи који су од раније на том месту имали гробнице, али је првих деценија 20. века започело пресељење посмртних остатака Београђана са ове локације.
Гробље је званично затворено 1927. године, а власт је продала велику количину камена и опеке од које су споменици били изграђени. Међутим, упркос томе, остао је већи број споменика са којима нису знали шта да ураде, а како је некако баш у то време почело сређивање Београдске тврђаве, одлучили су да добије корисну намену, па су камене плоче преселили на Калемегдан.
Највећи део њих завршио је на калемегданским стазама, где се неки од њих и дан данас, могу пронаћи. Понајвише на путу који води ка Краљ капији. Зато су те стазе од стране престоничких хроничара и назване "стазе бивших покојника".
Током градње Великих степеница и њиховог окружења, крајем треће деценије 20. века, Београђани су имали притужбе на овакав третман споменика са Старог гробља.
- Једна клупа била је направљена од дела надгробног белега, што је било уочљиво, па су суграђани протестовали - рекла је својевремено Виолета Обреновић, историчар уметности из ЈКП "Погребне услуге".
- Остало је забележено да је на делу клупе писало име Аксентија Јовановића и да су се на лицу монумента, поред имена, очитавали још крст и мртвачка глава.
Ипак, до пре само неколико дана потпуно је било непознато да су надгробне плоче послужиле и приликом постављања "Победника".
На Старом гробљу, на Ташмајдану, између осталих су почивали Ђура Даничић, Илија Коларац, Миша Анастасијевић, Сима Милутиновић Сарајлија, Јоаким Вујић, Ђура Јакшић...
Ташмајданско гробље формирано је давне 1826. када је вечно почивалиште пресељено са - Зеленог венца.