Ројеви мистериозних ситних буба нападају Београђане: Уколико се ради о овим инсектима, долази и до гушења - место убода може драматично да отекне, обратите пажњу на симптоме
Београђани у паници због најезде ситних буба.
Становници Београда све чешће пријављују проблеме са ситним бубама које су се појавиле у њиховим домовима, али и на отвореном. Ове мале, готово неприметне бубе постале су главна тема међу комшијама у различитим деловима града, а грађани су забринути због њиховог наглог повећања.
Према речима стручњака, ове ситне бубе припадају различитим врстама инсеката, од којих су најчешће оне које се хране органским материјама. У условима топлог и влажног времена, што је карактеристично за лето у Београду, ове бубе се брзо размножавају и шире.
Једна од најчешће спомињаних врста су такозване клинтонке, бубе које су познате по томе да се задржавају на тамним и влажним местима. Међутим, грађани пријављују и присуство стеница, које су познате по томе што изазивају непријатне угризе и могу бити озбиљан проблем ако се не уклоне на време.
Пријаве о проблемима са бубама долазе из свих делова Београда. Грађани из центра града, као и из рубних насеља, а највише са Новог Београда, тврде да су приметили већи број буба како "лебде свуда около", више него што је то уобичајено. Највише на отвореном, али и у домовима.
Шта кажу стручњаци?
Стручњаци из области дезинсекције тврде да су разлози за овакву најезду буба вишеструки. Поред топлог и влажног времена, које погодује размножавању ових инсеката, проблем додатно погоршавају нередовно одржаване зграде и стамбени простори.
У питању су добро познате клинтонке?
У неким деловима Београда већ годинама људи су почели да се жале на велики број инсекта, који је познат у народу као "буба клинтонка" или "Карингтонка".
Код неких људи симптоми су мало озбиљнији, попут крваве ранице на месту уједа, или отока, тврде кврге, чак и модрице, где се саветује да се одмах јавимо лекару, јер њихов ујед и није тако безазлен.
Ради се о буби која је сличног изгледа као мушица, међутим њен ујед је много гори и уме да изазове већи свраб од "стандардног свраба" када нас примера ради, уједе комарац.
Њен ујед прави већу рупицу на кожи, која јако сврби. Место убода може драматично да отекне, а због јаког свраба, чешањем се повећава шанса да се токсин пренесе дубље под кожу, због чега настаје инфекција, па чак и упала поткожног ткива. Прва помоћ у тим ситуацијама је крема за смањивање свраба, али након тога одмах се треба обратити лекару.
Обратите пажњу на симптоме, може доћи и до гушења
Убод бубе "клинтонке" може изазвати озбиљне реакције, укључујући оток, бол, хематоме, па чак и гушење код алергичних особа. Ове бубе, које су се појавиле у већем броју након бомбардовања 1999. године, нису непознате домаћим биолозима, али њихови уједи могу узроковати велике неугодности, посебно код осетљивих људи.
Др Снежана Томановић са Института за медицинска истраживања објашњава да „клинтонке“ не преносе болести као комарци и крпељи. Иако њихов ујед на почетку може личити на комарчев, може изазвати јачи свраб, оток и хематоме. У најгорем случају, може изазвати благу повишену температуру код осетљивијих људи.
"Клинтонке" се обично легу у близини великих река, а највише их има у Војводини. Ујед ових буба је тврђи и дуже траје у поређењу са комарцима. Ако приметите озбиљнију реакцију, обавезно се обратите лекару. Препоручује се употреба репелената и ношење дугих рукава и ногавица током шетњи уз реке како бисте се заштитили.
Могуће да се ради о "бубама кревета"
Стенице су мали, крволочни инсекти који су постали све већи проблем у урбаним срединама, укључујући и Београд. Ове неугодне бубе могу изазвати озбиљне нелагодности код људи, а њихово присуство у домовима често представља велики изазов за становнике.
Стенице су присутне током целе године, али се најчешће уочавају у летњим месецима. Ако приметите макар једну стеницу, познату и као "буба кревета", то је разлог за забринутост. Њихова јаја се обично излегу за 6-10 дана, али тај период може варирати у зависности од услова као што су температура и влажност.
Женка стенице може положити до 200 јаја током свог животног циклуса, који обично траје око 4-6 месеци.
Њихово присуство је готово немогуће елиминисати и може вам проузроковати вишемесечну патњу. Стенице су мали паразитски инсекти који се хране крвљу људи и животиња, па ће се не само брзо намножити, већ ћете трпети и њихове угризе, који нису безазлени.
Угризи стеница могу изазвати свраб, црвенило и мале отоке на кожи. Ови инсекти обично преферирају делове тела изложене док спавамо, као што су руке, ноге и врат.
Стенице се лако преносе с једног места на друго, најчешће путем пртљага, намештаја или одеће. Инфестација стеницама може бити веома непријатна, изазивајући несаницу, анксиозност и свраб.
Ако откријете стенице у свом дому, велика је вероватноћа да ћете морати да се решите многих ствари и да позовете професионалне службе за дезинсекцију.
Важно је бити упоран и доследан у примени мера за сузбијање стеница, јер су оне изузетно отпорне. Будите стрпљиви, јер може проћи доста времена док се инфестација потпуно не сузбије. Редовно праћење и одржавање хигијене у дому након третмана су такође кључни како бисте спречили поновну појаву стеница.
Како стенице доспевају у ваш дом?
Најчешће се догоди да их унесете са путовања, јер су се закачиле за ваш кофер док је био у гепеку аутобуса или авиона. Такође, могу доћи путем старих ствари које преносите, уколико не одржавате хигијену у гаражи, остави или другим местима где се могу сакрити. У неким случајевима, стеница може ући у дом и кроз отворен прозор.
Грађани Београда све чешће се суочавају с проблемом ситних буба које се појављују и у домовима и на отвореном. Топло и влажно време ствара идеалне услове за брзу размножавање ових досадних инсеката, попут клинтонки и стеница.
Уколико су вам се уселиле у стан или кућу - реагујте одмах
Ако приметите да су вам се ове бубе уселиле у кућу, одмах реагујте. Одржавајте хигијену, чувајте храну правилно и редовно проверавајте пртљаг и намештај. Ако проблем постане озбиљан, најбоље је да позовете стручњаке за дезинсекцију који ће вам помоћи да се решите буба на правилан начин.
Инфестација стеницама може бити права ноћна мора и може трајати месецима, па је важно да препознате симптоме уједа и предузмете потребне кораке – од коришћења специјалних препарата до ангажовања професионалаца.
Превенција је кључ. Редовно чистите, пазите на отпад и проверавајте ствари које уносите у кућу. Тако ћете смањити шансе да вам се бубе поново појаве.