Сајам науке у Београду: Дронови једна од главних атракција међу посетиоцима
Циљ одржавања Сајма технике је да представи производе и технолошка достигнућа у глобално-трендовским областима
На Београдском сајму у уторак је, под слоганом "Рестарт", почео 65. Међународни сајам технике и техничких достигнућа, манифестацију је отворила министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Србије Јелена Беговић.
Хале сајма испуњене су научницима, инвоатироима и њиховим производима, које на највећем домаћем сајму из ове области окупља око 500 излагача, од чега 200 страних из тридесетак земаља света са четири континента.
Један од најзапаженијих домаћих излагача на сајму била је иновативна компанија ПР-ДЦ, која своје произвое излаже у Хали 2 Београдског сајма. Поред већ добро познатих дронова из серије ИКА, своју премијеру на Сајму технике и техничких достигнућа имао је “Mix Wings” – дрон са фиксним крилима на млазни погон.
"ДОБРОДОШЛИ У НАШУ СРБИЈУ, ОСЕЋАЈТЕ СЕ КАО КОД СВОЈЕ КУЋЕ" Вучић отворио сајам туризма: Чекамо вас као најдраже пријатеље
САЈАМ АУТОМОБИЛА 2023: Шта може да се пазари за мање од 15.000 евра?
Желите да радите за неку од успешних компанија из региона? Посетите сајам запошљавања ЛИНК2јоб и пронађите свој нови посао
- Дрон који смо јуче представили још једна је иновација у нашој производњи. У питању је извиђачка летелица са мешовитим крилима, која омогућава још већу употребу летелице ИКА Бомбардер. Омогућава му дужи лет и бољу претрагу терена, с обзиром на то да има у себи уграђену камеру. Посетиоци у Београду могу видети и већ поменути дрон - ИКА Бомбардер, специјализовани војни дрон који носи до 12 мина од 60 mm. То је заиста велики искорак за нас, нашу компанију али и за читаво домаће тржиште. Домет ове летелице је око 50 километара, зависи од масе, тежине коју носи и намене у којој се користи, а у војној индустрији може бити веома интересантна јер може савладати значајне дистанце - каже Милош Петрашиновић, главни инжењер ПР-ДЦ-ја.
Према његовим речима, компанија се све више окреће хибридним моделима производње и поносни су на то што су за непуне три године постојања дошли до те тачке.
- Овде на сајму смо изложили малтене читав наш историјат развоја, од почетка до данас. Од унапређене верзије нашег Flying цар-а, преко дронова из серије ИКА, робота... Ту је лепеза, ту су примерци из индустријске производње. Позивамо све грађане да нас посете на сајму и упознају се са тим какве све производе Србија шаље у свет - изјавио је Петрашиновић.
Интересовање посетилаца за дронове ове компаније је у прва два дана било велико, а Петрашиновић се нада да ће до петка, до када траје сајам, бити још веће.
- Људима су дронови занимљиви, сви знају шта су али нису сви имали прилику да их виде уживо. Претходна два дана најчешћа су била питања како се рукује летелицом, за шта може да се користи, колико дуго може да лети… Задовољство нам је да разговарамо са нашим суграђанима и приближимо им наша најновија достигнућа, и неизмерно смо поносни што видимо да су изненађени када чују да се овакви производи праве само неколико километара даље од сајма, у Шимановцима и да нису увезени из иностранства. То је наша највећа награда - закључује Петрашиновић.
Циљ одржавања Сајма технике је да представи производе и технолошка достигнућа у глобално-трендовским областима као што су аутоматизација и роботика, вештачка интелигенција и машинско учење, интернет ствари (ИоТ), 5Г мреже, блокчејн технологија, проширена и виртуелна стварност, нанотехнологија, чисте енергије, квантни рачунари, дронови, те бројне области у оквиру телекомуникација, информационих технологија, медицинских уређаја, енергетике, транспорта, грађевинарства и других области.
Сајам траје до петка ,19. маја.