"СЛЕПИ ГУСЛАР" ПОСЛЕ ВИШЕ ОД ВЕКА НА КАЛЕМЕГДАНУ: Наша држава негује историју српског народа (ФОТО)
Поводом обележавања 11. новембра, Дана примирја у Првом светском рату, данас је после 104 године на Калемегдан враћена скулптура "Слепи гуслар", која је направљена пре више од 100 година, као део Споменика Карађорђу.
Скулптуру, дело вајара Пашка Вучетића, у близини Споменика захвалности Француској открили су заменик градоначелника Београда Горан Весић и директорка Завода за заштиту споменика Оливера Вучковић.
ВЕСИЋ О ИЗГРАДЊИ НОВЕ КОВИД БОЛНИЦЕ У ЗЕМУНУ: Град убрзано ради! Све ће бити готово до првог децембра
ВЕСИЋ ПРОГОВОРИО ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА У ПРЕСТОНИЦИ: Београд је жариште епидемије коронавируса
МУЗЕЈ ГРАДА БЕОГРАДА ПОСЛЕ 117 ГОДИНА ДОБИЈА СВОЈУ ЗГРАДУ! Весић: Издата је грађевинска дозвола за нови Музеј!
Весић је подсетио да су Аустроугари, после окупације Београда, уништили Споменик Карађорђу у обрачуну са историјским културним наслеђем, а да је скулпура слепог гуслара "неким чудом преживела".
Они су, затим, одлучили да на месту Споменика захвалности Француској подигну споменик Фрањи Јосифу, а тај споменик је стигао у Београд месец дана пре ослобођења града и никада није постављен, испричао је Весић и додао да је тај "несуђени" споменик претопљен и од њега урађена звона на цркви Ружици.
- Неким чудом једино што је сачувано од споменика Карађорђу је скулптура слепом гуслару, које је 104. године била скривана у депоима музеја, док Марко Поповић пре 20 година није покренуо иницијативу да се ова скулптура поново врати на Калемегдан - рекао је Весић.
Враћањем скулптуре на Београдску тврђаву показујемо да није могуће уништити нашу историју, шта год нам непријатељи чинили и радили, поручио је Весић.
Како је рекао, скулптура је и споменик гуслама, нашем народном инструменту.
- Данас је Дан примирја и због тога смо баш на данашњи дан, када је 1918. године Србија победила Аустроугарску, желели да откријемо овај споменик. Показали смо да је преживела не само скулптура, већ и Србија - рекао је Весић.
Директорка Завода за заштиту споменика Оливера Вучковић приметила је да живот покаже да и споменици имају своју чудну судбину - да се врате до нас у неком другом облику.
- Пре само 90 година овде је подигнут Споменик захвалности Француској, а на том месту је од 1913. до 1916. године био споменик посвећен вожду Карађорђу. То је била монументална скулптура вајара Пашка Вучетића, коју су Аустроугари доласком на овај простор, 1916. године потпуно уклонили. Шта се десило са осталим деловима скулптуре, никада нећемо сазнати - рекла је Вучковић.
Уз захвалност др Марку Поповићу, рекла је да су уз његову помоћ успели да нађу скулптуру у депоима Музеја града Београда и да је, после 20 година, врате на ово место.
На свечаности откривања скулптуре, Вељко Ђурановић из Савеза гуслара Србије одсвирао је једну нумеру на гуслама.