ОПАСНА ЖИВОТИЊА СНИМЉЕНА У БЕОГРАДУ! Становници ОВОГ краја престрављени: "Склањајте мачке и мање псе у кућу!" (ВИДЕО)
Шакал уснимљен у београдском насељу "Војводе Влаховића".
Иако су стално на нишану ловаца, број шакала у околини Београда драстично је порасла у претходним годинама. За повећање њихове популације кривци су углавном људи који су створили дивље депоније са остацима хране свуда у граду, што њима одговара, тврде стручњаци.
ШОК У УСТАНОВИ У КОЈОЈ ЈЕ СМЕШТЕН ДЕЧАК-УБИЦА! Извор из болнице открио да је имао ПОСЕБНУ МОЛБУ за инспекторе: "Најежила сам се..."
Некада је присуство дивљих животиња било карактеристично само за периферију града, међутим у последње време све их је више и у централном градском језгру. Реч је о инвазивној врсти глодара која угрожава врсте које природно станују на нашем поднебљу, а сама чињеница да нам је постала видљива значи да се намножила довољно да би у будућности могла да постане и проблем.
Шакали се могу најчешће срести у Панчевачком риту, али немају ништа ни против других насеља у престоници. У потрази за храном и после сезоне парења повећана је активност ових животиња.
На Инстаграму се појавио летос снимак шакала како шета улицом у насељу Војводе Влаховића на Вождовцу и алармирао је становнике овог краја. У коментарима испод поста један корисник ове друштвене мреже покушао је да објасни како да се понашате уколико наиђете на улици на ову животињу.
"Шакал. Ако добро видим по снимку (мутан) - ова врста је најмање агресивна и више се плаши људи. Битно је да не осети да је угрожен (да човек не крене да га напада први). Прођете најнормалније поред њега, неће се ништа десити."
Погледајте снимак:
Једна корисница имала је и упозорење за све београђане:
"Склањајте мачке и мање псе у кућу. Они су природни плен шакалима и лисицама."
Шакали су, уз псе луталице, и првооптужени ако се на територији града деси какав покољ домаћих животиња.
Тешки су између 11 и 13 килограма и не могу озбиљније да озледе човека, али попут сваке животиње, могу да уједу.
Према подацима, од 2000. године број шакала је био испод 200 јединки, а сада је тај број у хиљадама.
Шта да радите ако их сретнете
Директор "Ветерине Беоргад" Будимир Грубић рекао је прошле године за медије да су шакали безопасни по људе и да нема потребе да грађани страхују од њих.
- Шансе да вас нападне шакал су равне да добијете седмицу на ЛОТО-у. Ја више од 30 година радим са животињама и имао сам прилике само два пута да видим шакала уживо. Плус, они излазе тек на сваке две-три године, а поједини који залутају у насеља су у већини случајева "одбачени" од чопора. Не знамо како изгледа њихова социјална структура, па не можемо са сигурношћу да тврдимо зашто се то дешава. Најбоље шта можете да урадите уколико видите шакала јесте да се окренете и наставите својим путем. Скоро никада не нападају људе јер су обично гладни, знају да не могу да савладају човека, па једноставно неће да троше преко потребну енергију - рекао је Будимир Грубић.