СПЕКТАКЛ НА КАЛЕМЕГДАНУ: Отворена изложба "Кинески фестивал светла" (ФОТО)
Градоначелник је том приликом истакао да је пријатељство између Кине и Србије дугогодишње.
Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић присуствовао је синоћ свечаном отварању Кинеског фестивала светлости на Калемегдану, а фестивал, који се први пут одржава у нашем главном граду поводом обележавања Кинеске Нове године, званично је отворила председница Владе Србије Ана Брнабић.
Бечић о претњама и вешалима: Опозиција жели да изазове хаос и крвопролиће на улицама
– Иза пријатељства две земље стоји прошлост, садашњост и будућност. Град Београд и Пекинг побрамитили су се 1980. године, када је Београд био трећи град побратим Пекингу после Њујорка и Токија. Године 2017. имали смо Дане Пекинга у Београду, 2018. били смо домаћини самита „16 плус 1”, а ове године планирамо да Град Београд има своје дане у Пекингу, као и да учествујемо на Сајму хортикултуре у главном граду Кине – истакао је Радојичић.
Он је подсетио да је у претходном периоду заједно са кинеским компанијама изграђен Пупинов мост, а тренутно се ради и Обилазница око Београда. Чека нас још много заједничких пројеката, рекао је Радојичић, наглашавајући један од њих – Индустријско-технолошки центар у Борчи.
Градоначелник се осврнуо на дивне успомене на претходног амбасадора Кине у Београду Ли Манчанга и изразио уверење да ће сарадња бити једнако добра и са новом амбасадорком Чен Бо. Он је на крају свим људима који славе Кинеску Нову годину, било да се налазе у Кини, Србији или негде другде у свету, пожелео много успеха, здравља и среће.
Премијерка Ана Брнабић је прецизирала да је изложба резултат рада групе кинеских уметника из града Ченгдуа, те да ће код нас бити отворена до 24. фебруара.
– Новој амбасадорки желим успешан рад у Србији и да још више учврсти свевремено челично пријатељство између Кине и Србије. Драго ми је што смо прошле године отворили Српски културни центар у Пекингу, а то је тек други који Србија има у читавом свету. Пре овога је био само у Паризу и то пре 45 година. Наставићемо да отварамо културне центре и да промовише нашу културу и потенцијал, наше људе, њихово знање и таленат – рекла је Ана Брнабић, најављујући и отварање Кинеског културног центра у Београду, који је тренутно у изградњи.
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић подсетио је на богату културну сарадњу између две земље, наглашавајући да београдска јавност има прилику да се упозна с делом раскошне кинеске традиције. Он је појаснио значај Лунарне године, која се традиционално обележава у Кини, у време младог месеца, између 21. јануара и 20. фебруара. Ова година је година „златне свиње”, додао је он, и нагласио да то значи прогрес, напредак, просперитет, добре прилике и успех у послу. Министар је стога пожелео да се ова лепа симболика оствари свима нама.
Амбасадорка НР Кине у Републици Србији Чен Бо појаснила је да је овај дан најважнији у читавој години за Кинезе, те да је то време радости и породичног окупљања, а да сви заједно на овај начин желимо добродошлицу новом пролећу.
– Данас се сви ми овде осећамо као да смо у Кини, као да смо се вратили породицама. Кина и Србија су географски удаљене земље, али су срца народа уско повезана – рекла је Чен Бо, захваљујући свима на уложеном труду у организацији догађаја.
Догађају су присуствовали бројни представници Владе Србије, Града Београда и грађани.