Споменик ком градоначелнику Београда бисте волели да видите? Три имена су у најужем кругу!
Весић сматра да су Милош Савчић, Влада Илић и Бранко Пешић највише урадили за Београд
Заменик градоначелника Београда Горан Весић упутио је Комисији за споменике и називе тргова и улица званичан предлог да се у Београду подигну споменици тројици некадашњих градоначелника - Милошу Савчићу, Влади Илићу и Бранку Пешићу.
Грађани, пажљиво бирајте куда ћете у град: Погледајте који делови престонице ће данас БИТИ ЗАТВОРЕНИ!
Људи ту живе, а не знају која им је адреса! Ова улица у Србији је ПРАВИ РЕКОРДЕР: Мењала је назив чак 12 пута!
НЕМА НОВЦА НИ ЗА ПЛАТЕ: Претходна власт довела Стари град на ИВИЦУ БАНКРОТА
- Имао сам посебну част и задовољство да као грађанин Београда и заменик градоначелника упутим званичан предлог да се у Београду подигну споменици тројици најзаслужнијих и најбољих градоначелника у 20. веку - рекао је Весић.
Изразио је наду да ће Скупштина града прихватити његову инцијативу и да ће Београд током следеће године добити споменике Милошу Савчићу који је био градоначелник 1929. и 1930. године, Влади Илићу који је био градоначелник од 1935. до 1939. године и Бранку Пешићу који је био градоначелник између 1964. и 1974. године.
Сваки од тих градоначелника је, истакао је Весић, на свој начин допринео развоју Београда и додао да је време да се одужимо тим људима без којих наш град данас не би био оно што јесте.
Весић је подсетио да је Савчић био један од најбогатијих индустријалаца Краљевине Југославије који је отворио рудник "Трепча", развио Улицу кнеза Милоша, уложио у дворски комплекс "Дедиње", односно заслужан је за ширење града према Сењаку и Дедињу, а спровео је и веома важне комуналне реформе и омогућио да се финансијски стабилизује буџет града Београда.
Додао је да је Савчић остао упамћен по томе што је задужио своје приватне компаније да би град Београд добио повољнији кредит него што је до тада имао и да је у његово време Београд почео да напредује, сустиже друге градове у Краљевини Југославији и постао модеран европски град.
- С обзиром да се за Савчића везују Дедиње и Сењак, односно ширење града у том правцу, предложио сам да он добије споменик на углу Булевара кнеза Александра Карађорђевића и Булевара војводе Путника - рекао је Весић.
Говорећи о Влади Илићу, навео је да је реч о човеку чија је судбина, нажалост, била веома трагична.
- Илић је био градоначленик Београда од 1935. до 1939. године и у његово време Београд је постао индустријски центар Краљевине Југославије и први пут је по индустријском значају успео да постане значајнији од Загреба и неких других градова, као и најмногољуднији град у Краљевини Југославији - рекао је Весић.
У Илићево време, подсетио је Весић, саграђена су два моста - Бранков мост који се тада звао моста краља Александра и Панчевачки мост који се тада звао мост краља Петра.
Између осталог, навео је да је у Илићево време почело насипање Новог Београда, да су трамвајем повезани Београд и Земун, као и да је планирао да се на Новом Београду мочвара наспе како би се саградили раднички станови за око пола милиона људи.
Додао је да је Илић био један од најбогатијих Југословена, власник више десетина фабрика, углавном фабрика текстила, које су биле углавном концентрисане око Венизелосове улице.
Радници у његовим фабрикама су 30-их година прошлог века имали обданиште тако да су мајке имале где да оставе децу у фабрикама, рекао је Весић.
Додао је да је Илић градио радничке станове за своје запослене и да је, као градоначелник Београда, поклонио Београду земљиште на коме се данас налази Зоолошки врт, изградио га и купио животиње међу којима је и алигатор Муја који је и данас жив.
- На тај начин је показао како се воли свој град. Нажалост, после Другог светског рата је осуђен, одузета му је сва имовина. Осуђен је на затворску казну без икаквог разлога, само зато што је био богат и што су га сматрали политичким противником да би касније умро у тешкој беди. Али, сећање на Владу Илића остаје и ми на овај начин желимо да се искупимо и кажемо извини за све оно што му се десило у граду који је толико волео и у који је толико уложио - рекао је Весић.
Подсетио је да је суд рехабилитовао Илића и да је сада време да он добије свој споменик у Београду који ће се, додао је, налазити у Венизелосовој улици, близу дела града који је градио.
Када је реч о Бранку Пешићу, Весић је рекао да је он сигурно најуспешнији градоначелник Београда, ако се посматра период после ослобођења, и додао да су у његово време изграђени "Београђанка", Газела, направљен аутопут кроз Београд, хотел "Југославија".
Пешић је, истакао је Весић, много допринео да се Београд промени и полако постане модерна и уређена европска престоница.
Његов споменик ће, додао је Весић, бити подигнут у пешачкој зони испред општине Земун.
- Оно што је заједничко за ова три градоначелника, осим можда мање за Пешића, је да их савременици нису баш разумели. Било је много подметања, рецимо Пешић је морао да даје изјаву у полицији зашто Газела има шест трака јер се то сматрало расипништвом, а данас да има 16 трака не би било довољно, да не причам о томе какви су новински текстови били када се градила Београђанка у којима су је називали црном удовицом и црном зградом у белом граду - рекао је Весић.
ВЕСИЋ УПОЗОРИО БАХАТЕ ВОЗАЧЕ: Можеш да возиш Јагуара и кријеш се од "ОКА СОКОЛОВОГ" али паук ти не гине!
КОЛАПС У БЕОГРАДУ! Саобраћајни чепови на неколико локација, ево где је НАЈКРИТИЧНИЈЕ (ФОТО)
НОВЕ ЛОКАЦИЈЕ СА КОЈИХ ВРЕБА "ОКО СОКОЛОВО": Комплетан списак свих 170 места на којима су постављене камере
Одржана друга седница Скупштине ГО Земун: Изабран нови председник општине
УЖИТАК КОЈИ ПРУЖАЈУ НАШЕ ПИЈАЦЕ НЕМА ЗАМЕНУ: Дејан Цукић открио је која је његова омиљена пијаца и шта најчешће купује (ФОТО/ВИДЕО)