СУТРА И ПРЕКОСУТРА ПРЕПУНА ШЕТАЛИШТА И ИЗЛЕТИШТА - ОЧЕКУЈЕ СЕ СТАМПЕДО: Весић пред седницу Кризног штаба (ФОТО)
Данас се одржава седница Кризног штаба
Београд неће гласати за одлуку о потпуном затварању, изјавио је данас заменик градоначелника Горан Весић.
Бесплатно одношење кабастог отпада: Традиционална акција која се спроводи сваког првог викенда у месецу
СА СКИЈАЛИШТА И ЖУРКИ ПРАВО У АРЕНУ! Др Батножић: Најмлађи пацијент има 20 година и на кисеонику је
У ЧАСТ ХЕРОИНИ ДИАНИ БУДИСАВЉЕВИЋ! Нови споменик у Београду жени која је спасила више од 12.000 српске деце из логора
- Уколико би била донета одлука о потпуном затварању или скраћивању радног времена, она би била погрешна, јер неће допринети нормализацији живота и то ћу рећи на састанку Кризног штаба. Београд неће гласати за ту одлуку, коју је практично немогуће спровести - рекао је Весић, а саопштила Градска управа.
Весић је додао и да ћемо, ако таква одлука ипак буде донета, сутра и прекосутра имати препуна шеталишта и излетишта, јер ће се људи дружити, а та врста контаката не може да буде спречена.
- Уместо да се контакти одвијају на организованим местима, где постоји контрола, све ће се дешавати тамо где контроле нема. То ће бити последица такве, лоше одлуке - упозорио је Весић.
Он је навео и да ће, буде ли се догодило да, као прошлог викенда, све буде отворено до 14 сати, бити прави "стампедо" у продавницама, теретанама, ресторанима.
- Имаћемо исти број људи на истим местима, али у краћем временском периоду. Ваљда је нормално да се све одвија у дужем временском периоду зато што се у том случају људи распореде - рекао је Весић.
Он је подсетио да ће ускоро бити годину дана од почетка пандемије у Србији и да се не може очекивати да живот стане.
- Не можемо да се играмо са људима и требало би да свако ради свој посао. Београд ће, као локална самоуправа, радити свој посао, држава нека испуњава своје обавезе, а лекари своје - указао је Весић.
Он је истакао да је важно апеловати на личну одговорност, јер свако мора да научи да себе самог заштити.
- Ко хоће да се изолује, нека се изолује, али не би требало да изолујемо оне који то не желе. То је наш став и за Београд то није компромис. Једини компромис био би да се настави са радом као до сада. Све остало су погрешне одлуке - рекао је Весић.
Он је упозорио да садашња ситуација не сме да подсећа на пијацу, па кад се тражи ванредно стање и схвати да се већина грађана не слаже са тим, онда се одустаје и пристаје на компромисе и неке друге мере.
- Да би се живело и привређивало, људи морају да примају плате. То су људи са именом и презименом, са породицама и не дозвољавам да их неко своди на статистички број, па да се каже како је то само 40.000 људи и да се поставља питање колико они доприносе БДП-у. То је 40.000 породица, ту су њихова деца, њихови супружници који неће добити плате, то је 100.000 живота - рекао је Весић.
Ту су, додаје, они који раде у туризму, музичари и други.
- Нећу никада дозволити да Београђани плаћају цену хаоса који је био на Копаонику. Ко је дозволио да на Копаонику буду журке до пет ујутро? Па сви знају у домовима здравља да је половина заражених долазила са планине. Зато нећу дозволити да нека породица у Реснику која има кафић са пет столова плаћа цену зато што се неко бахато понашао и трошио велики новац за једно вече на Копаонику - рекао је Весић.
Он је навео да је суштина у томе да се људи вакцинишу, ревакцинишу, поштују мере.
- Они који мере крше, организују журке, треба да буду кажњени - изричит је Весић и додаје да они треба кривично да одговарају, јер намерно шире заразну болест.
ако таква одлука ипак буде донета- Важно је да сачекамо 10 до 15 дана, достигнемо довољан број ревакцинисаних, поред оних који су прележали ковид, и да достигнемо колективни имунитет - рекао је Весић.
Он је истакао да неће коментарисати ставове лекара јер су они надлежни да причају о здравственој ситуацији, јер је његово да укаже шта су последице ако привреда не буде радила.
Како каже, здравствени систем није био пред пуцањем и када је било 8.000 заражених и без изграђених ковид болница у Батајници и Крушевцу, али да свако треба да ради свој посао - грађани да буду одговорни, а држава је урадила свој део посла.
Он је навео да у Србији има довољно медицинске опреме, да нико није остао без лечења, да је председник Вучић обезбедио довољан број вакцина, као и да данас стиже нових пола милиона доза кинеске вакцине.
- Упоредите Калифорнију где је све радило и Флориду која је била затворена, као и земље које су имале потпуно затварање, па опет код њих расте број заражених - указао је Весић.
Он је навео да су и лекари, комунални милиционери и сви грађани исцрпељени јер пандемија траје годину дана и додао да морамо да издржимо и нађемо меру између здравстевене заштите и рада привреде.