Сваки дан шетате туда, али сигурно не знате тајну Зеленог венца: Ево шта се десило на месту најпознатије пијаце (ФОТО)
Ова прича је данас мало коме позната
Урбано насеље Зелени венац, жаргонски "Зелењак" налази се на територији општине Савски венац и мањим делом Стари град у самом центру главног града. Повезује га Призренска улица са Теразијама и Бранков мост са Новим Београдом.
Драгуљ Београда: Угледни Вог упоредио Храм Светог Саве са једном ГРАНДИОЗНОМ грађевином
На месту где се данас налази популарна градска пијаца, најпре је била бара по којој су пливале патке. Када је она исушена требало је да буде саграђено позориште. Наиме, Александар Карађорђевић и Миша Анастасијевић довели су италијанског архитекту који је имао задатак да подигне зграду позоришта. После годину дана, архитекта је побегао, а темељи су "потонули".
Познато је да је на значајном подручју Београда процењено да тече најмање девет река, потока, а има и неколико "живих" извора. Јаке струје подземних вода у прошлости представљале су посебан изазов градитељима многих зграда у срцу наше престонице. Управо су подземне воде правиле велики проблем приликом изградње поменутог позоришта. Тако се на месту планираног позоришта данас налази пијаца, која "стоји" на потонулим темељима и конструкцији националног театра.
ДУГАЧКА ЈЕ САМО 12 МЕТАРА: Да ли знате која је улица најкраћа у Београду?
Урбано насеље Зелени венац, жаргонски "Зелењак", налази се на територији општине Савски венац и мањим делом Стари град, у самом центру главног града. Повезује га Призренска улица са Теразијама и Бранков мост са Новим Београдом.
Зелени венац је добио по кафани која се налазила на месту данашње станице на којој стају аутобуси 65 и 95, а који саобраћају из правца Новог Београда.
Први закупац објекта била је једна Немица, госпођа Херман. Она је са мужем шеширџијом и троје деце дошла у Србију у потрази за бољим животом. Нажалост, њен муж се успут разболео и умро. Храбра и јака, Херман га је сахранила и наставила даље.
Како је од мужа научила шеширџијски занат, покушала је да се од тога издржава у Београду. Није јој ишло, па је закупила кафану од познатог политичара и значајног уставобранитеља – Алексе Симића.
Ова Немица била је веома вредна и уредна, и њена кафана је брзо дошла на добар глас. На спрату је држала собе за ноћење.
Мрачна страна историје Београда: Црвени фењери горели на Врачару и Земуну
Уместо назива, она је истакла лимену таблу са венцем од зелено обојеног лишћа. Управо тако је кафана добила име "Зелени венац", а према њој и околина.
Кафана је преживела оба светска рата, а срушена је шездесетих година прошлог века да би се на њеном месту подигла аутобуска окретница.