Све, само не у затвор: Седморо Београђана тренутно је на раду у јавном интересу
Казна рада у јавном интересу бележи тренд раста
У матичну књигу Повереничке службе прва казна рада у јавном интересу уписана је 18. јануара 2007. године. Од тада, за нешто више од деценију, изречено их је укупно 3.275 за кривична дела и 5.092 за прекршаје. Ипак, према речима надлежних, казна рада у јавном интересу за кривична дела бележи тренд раста.
Од београдске лепотице до КУЋЕ ДУХОВА: У срцу града већ деценијама пропада некада најлепше здање
НЕСТАНАК НАПОНА на железничкој мрежи у Београду, саобраћај у прекиду
- Број изречених казни повећава се сваке године, тако да је у кривичном поступку највећи број казни изречен 2016. године, чак 428 - подаци су Управе.
Рад је могуће обављати у комуналним предузећима, музејима, позориштима, болницама, месним заједницама. Према члану 52. Кривичног законика, "суд ће имати у виду сврху кажњавања, узети у обзир врсту учињеног кривичног дела, личног учиниоца, као и његову спремност да обавља рад у јавном интересу".
- Реч је о установама које не остварују финансијску добит, односно она се слива у буџет града или државе. Закон је јасан и казна у јавном интересу не може да се реализује у приватном предузећу јер они остварују добит - истичу из Управе, са којом је уговор за извршење кривичних санкција потписало 250 послодаваца.
Послодавац омогућава услове рада и непосредно надгледа рад осуђеног, док повереник Министарства правде врши надзор над осуђеним лицем и о свему важном обавештава надлежи суд.
- У случају да осуђено лице не испуњава обавезе, повереник о томе обавештава суд који казну или остатак казне рада у јавном интересу преиначава у затворску казну - напомињу надлежни, и наводе да су неке од предности ове врсте казне то што осуђено лице остаје у друштвеној заједници, не прекида му се радни однос, у своје слободно време бави се бесплатним радом у корист друштвене заједнице, представља уштеду и за друштво и растерећују се затвори.
Казна рада у јавном интересу изриче се у трајању од 30 до 36 сати.
- Најчешће се изричу за дела: крађа, лака телесна повреда, угрожавање сигурности, учествовање у тучи, уништење или оштећење туђе покретне ствари, шумска крађа, неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога. Из области прекршаја изриче се за неплаћене новчане казне - наводе из Управе.