СВЕ СЕ ДЕСИЛО 1970. ГОДИНЕ! Један Лазар је у Булевару краља Александра урадио нешто што је ЗАУВЕК променило Београд
Београд се тог дана и у овом аспекту придружио току уметности у свету
Локал-патриоте су дуго фурале фору "Дорћол Београд" а онда смо прешли на поређења са Берлином. Можда београдски клубови не могу да парирају онима у славном Берлину, али зато можемо да им изађемо на црту када су у питању мурали и стреет арт.
Хроничари Београда бележе да је први мурал у главном граду 1970. године нацртао Лазар Вујаклија на зиду мале занатске радње у Булевару краља Александра, а један од најчувенијих је онај у Рајићевој улици са студентом који замишљено гледа у даљину. Он је настао 1984. године, као ауторско дело професора Чедомира Васића и групе његових студената. Од тада су уметници којима су платно фасаде и улица прешли далек пут и постали својеврстан мејнстрим у градским круговима. Сви знају ко су ТКВ, Пијаниста, Артез, Јунк, Ресто...
Њихови мурали постали су обавезан пејзаж међу бетонском џунглом града, што би се рекло, дашак освежења, који се само појави преко ноћи и постану обавезан садржај на свим друштвеним мрежама.
А како и не би када су ти мурали све маштовитији, смисленији, са све моћнијим порукама и одавно нису само "жврљотине"
Незаобилазни део приче о муралима, па и графитима је њихово ширење међу људима, шеровање на друштвеним мрежама а све чешће и у традиционалним медијима, а све захваљујући томе што се људ не одвајају од телефона и сами лако постану репортери. Све фотке мурала у овом тексту направљене су новим Самсунговим телефоном Galaxy А71 чија је четворострука камера профи фотоапарат у малом.
Она је сачињена од четири сочива, главно има 64 мегапискела али се као најзанимљивије за фоткање мурала показало ново широкугаоно сочиво са 12МП које даје и довољну резолуцију али и добар квалитет фотографија. Слике су детаљне, оштрије и јасније а ако изаберете да мало погледате детаљно кроз све функције и укључите на пример Ауто ХДР добијате одличан колорит.
Управо је то и суштина ове врсте уметности, да допре до што већег броја људи који ће је видетии дивити јој се често и не размишљајући превише о контексту. А и Galaxy А71 телефон је ту да помогне са ширењем уз феноменалне слике које одмах можете на лицу места да прегледате на одличном 6,7 инчном екрану или да пак направите видео јер телефон бележи видео снимке у 4К резолуцији.
Љубитељи графита замерају муралима одсуство бунта, позива на побуну, али они чак иако не носе неку јасну поруку они трансформише престоницу на аутентичан начин.
Улични уметници користе хумор, иронију, апсурд и лепоту израза како би оживели град и зато нам дефинитивно треба једна стреет арт тура која ће дати добру слику тога што Београд и млади, креативни људи у њему имају да понуде