Свечано отворена изложба радова "Неограничено" у Дунавском уметничком излогу
Изложбу „Неограничено“ у организацији Удружења уметника „Дунав арс“, отвара проф. Миланка Берберовић, истакнути костимограф Београдског драмског позоришта, редовни професор сценског костима и декан на Факултету примењених уметности у Београду, данас професор емеритус на Универзитету уметности у Београду.
– У Дунавском уметничком излогу Компаније „Дунав осигурање“ у Македонској 4, у 19 сати отворена је прва самостална изложба слика Милице Давидовић, дипломираног дизајнера текстила. Поставка симболичног назива „Неограничено“ обухвата двадесетак радова у батик техници младе ауторке.
Милица Давидовић је рођена 19. маја 1989. године у Београду где је завршила основну и средњу школу, а потом и дипломирала на Факултету примењених уметности, на Одсеку за дизајн текстила. Изразито уметнички оријентисана, Милица је завршила и соло певање и клавир у Основној музичкој школи „Станковић“ и дуги низ година активно учествовала у раду хора „Браћа Барух“ при Јеврејској општини у Београду с којим је наступала на бројним концертима и међународним фестивалима у земљи и иностранству. Путовања и хорски наступи потакли су је да у свом основном стваралаштву, а то је примењена уметност, научи да је свет артиста како просторно тако и духом неограничен.
‒ Текстил је баш као створен да се на њему и са њим експериментише. Јер шта то у себи скривају нити од којих је саздан? Скривају мистерију стварања, почетка, бескраја...Зачаурена па одмотана маштања, запретене снове који би да се на јаву измигоље. Могућности су неограничене – од подлоге за мотив до мотива на тканинама за позоришни костим, савремену модну креацију или амбијенталну декорацију – каже Милица и додаје да је у том мноштву могућности њен фаворит постао батик, један од најстаријих начина осликавања тканина.
Потекао са острва Јава у Индонезији где је свака краљевска породица имала своје уникатне дезене, док је становништво у приобалним деловима развијало мноштво мотива под утицајем досељеника из Кине, као и холандских, арапских и индијских трговаца, батик је и дан данас омиљени начин дезенирања тканина за израду одевних предмета у многим деловима Азије и Африке.
‒ У Европи је прихваћен у дизајнирању амбијенталног текстила, што је тренутно и моја преокупација ‒ подвлачи Милица. ‒ Батик техником стварам слике на платну намењене декорацији зидова у стамбеном или радном простору, преносим их на тапете, параване, лампе... Преовлађујући мотиви су орнаменти, прикривени ликови, мистериозни, заводљиви погледи. Применом традиционалних пигмената, у зависности од расположења и инспирације, моје батик-слике живе у тоновима који осликавају осећања, стрепње, маштања...
Као чукунунука барда српске књижевности Борислава Боре Станковића, Милица се увек радо одазива манифестацијама и изложбама које се одржавају зарад очувања дела тог великана српског пера. Са својим радовима појављивала се на многим колективним изложбама, а ово је њена прва самостална изложба у Београду, граду у коме има своје корене, породицу и пријатеље који Милици творе амбијент неограниченог стварања, непроцењив за младу уметницу. Иако поклоник путовања на далеке дестинације која јој пржају неспутаност духа, Милици је посебно драго што се њена прва самостална изложба догађа баш у Београду и то у изложбеном простору који се налази у срцу града и у Компанији „Дунав осигурање“, која, како загонетно каже, заузима посебно место у њеном животу.
Изложбу „Неограничено“ у организацији Удружења уметника „Дунав арс“ чији је Милица члан, отвара проф. Миланка Берберовић, истакнути костимограф Београдског драмског позоришта, редовни професор сценског костима и декан на Факултету примењених уметности у Београду, данас професор емеритус на Универзитету уметности у Београду.
„Дунав арс“ и Дунавски уметнички излог у срцу престонице
Удружење уметника „Дунав арс“, основано 2001. године, данас броји педесетак чланова. У својој агенди бележи стотинак изложби, како својих чланова тако и реномираних уметника светског гласа, организованих у сада већ познатом Дунавском уметничком излогу. Његови чланови добитници су бројних награда на градским и републичким смотрама уметника аматера, дела појединих чланова ушла су у антологије уметности, неки су стекли дипломе факултета уметности, а међу почасним члановима налазе се и уважени професори универзитета. У фоајеу пословне зграде Компаније у Македонској улици указано је гостопримство и уважавање уметницима најразличитијих старосних доба, од седам до 77 година, а они су за указану пажњу узвраћали речима захвалности за подршку и разумевање осигуравајућој кући која је увек умела да препозна, подстакне и помогне креативност у области науке, културе, уметности.