НА СЛАВИЈИ СЕ ГРАДИ БИБЛИОТЕКА СА ОСНОВНИМ ФОНДОМ ОД 50.000 КЊИГА: Нови објекти ће у потпуности изменити овај део града
На Славији ће нићи библиотека и други културни, али и комерцијални, садржаји.
Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове Београда огласио је јавни увид у Нацрт измена и допуна плана детаљне регулације блокова 15 и 16, између улица Макензијеве, Алексе Ненадовића, Његошеве, Београдске и Трга Славија. Овим документом, на простору паркинга на Тргу Славија планирана је изградња комерцијалних садржаја и објекта културе.
КОЛАПС НА БЕОГРАДСКИМ УЛИЦАМА: Избегавајте овај део града - због радова затворен и трг
КОЛАПС НА БЕОГРАДСКИМ УЛИЦАМА: Избегавајте овај део града - због радова затворен и трг
ТЕШКА НЕСРЕЋА ЈУТРОС У БЕОГРАДУ: Ланчани судар на на Панчевачком мосту, возила се закуцала једна у друге
ВЕЛИКИ ПОЖАР У БЕОГРАДУ: Букти ватра из стана у Војводе Степе (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ ПОЖАР У БЕОГРАДУ: Букти ватра из стана у Војводе Степе (ВИДЕО)
Како се наводи, циљ је да се кроз сагледавање просторних могућности локације, њеног непосредног и ширег окружења, "оптимално искористе могућности овог простора и ефикасније користи градско грађевинско земљиште".
Према плану, на овом простору Трга Славија неће бити постојећих површина за паркинг, а остали параметри, попут површина за становање и саобраћајница, неће бити битно мењани.
Библиотека и културни центар на 700 м2
Планирана је површина за објекат културе са јавном површином у функцији саобраћаја - приступном саобраћајницом у функцији паркинга и приступа планираним објектима. Објекат ће примарно бити намењен библиотеци – 300 м2 - основни фонд од 50.000 књига, интернет - читаоницу и један отворени вишенаменски простор, који би се могао користити за мање културне скупове, приредбе или изложбе.
Остатак простора се може користити као културни центар, музеј, галерија, инфо-центар, медијатека... Планирана БРГП је максимално 700м м2, а максимална спратност П 3 Пс.
У плану се наводи и да је због посебног значаја споменика културе "Сале мира", који је у време свог настанка имала у друштвеном, социјалном и урбанистичком развоју Београда и Србије и због којих је и проглашена за споменик културе обавезно њено адекватно обележавање.