У БЕОГРАДУ СЕ "БУДЕ" СЛЕПИ МИШЕВИ! Ово су савети шта да урадите уколико вам уђу у стан - једно је велика заблуда
У тмини, ниско на небу, тик изнад наших глава, заклепетају крила створења која не знају за светлост, а онда, у мраку и нестану, веома брзо. Ко их примети у тој секунди, зна о чему се ради - слепи миш надлеће град.
Време је када се слепи мишеви буде из хибернације, а како је на групи "Дивљи Београд" написао један члан, због топлијег времена сада многи могу да упознају ове мале суперхероје (Бетмене).
О вампирским причама више нема смисла дискутовати - слепи мишеви нису крвопије и људе ће у широком луку избегавати. Заправо, они су, како каже аутор текстића о њима прави суперхероји. Разлог је за људе веома користан, они које оптужујемо због празноверја да су крвопије заправо нас штите од правих крвопија - комараца.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/26/zemun_foto_srbijadanas_10.jpg?itok=yqvUnqa8)
ОНИ СУ АКТЕРИ ВРЕЛЕ АКЦИЈЕ У ЗЕМУНУ! Шокирали све - полиција их брзо пронашла
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/26/pjimage.jpg?itok=6uoUs-Y0)
БЕОГРАД СЕ ОКРЕЋЕ ЗДРАВОМ НАЧИНУ ЖИВОТА: Весић отворио нову сезону акције "Паркирај и бициклирај"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/241184/profimedia-0316001142.jpg?itok=CrLO3h3W)
ТРИ БЕОГРАДСКЕ ОПШТИНЕ ПРЕМАШУЈУ ПРИМАЊА ОД 100.000 ДИНАРА: Погледајте где су плате највеће, а где најмање
- Слепи миш у току само једног сата поједе око 600 комараца. О другим инсектима који штете пољопривредним културама тек да не причамо. Ова животињица је један од најбољих природних пестицида које постоје. Свих 45 врста шишмиша који живе у Европи се хране инскетима. Од тога Србија је јединствена земља, јер због своје климе њу настанује 31 врста - написао је Борис Ангелов.
Он нам даје и савете шта да урадимо уколико слепи мишеви залутају у наш дом.
1. Пошто се крећу ехолокацијом најбезболније је да само угасите светло у собу и изађете из ње остављајући широм отворен прозор. После пар кругова када се смири у лету сам ће пронаћи излаз.
2. Немојте да вичете и да се дерете. Јаки звуци поприлично знају да ометају њихову ехолокацију па ће се успаничити још више.
3. Немојте покушавати да га ухватите у лету. Због ехолокације нећете успети, а још више ће се успаничити.
4. Ако се због умора спустио на завесу или на неку површину полако му приђите крпом или пешкиром. Нежно да ухватите и ставите на симс од прозора одлетеће сам.
5. Ако су велике врућине поред симса оставите чинијицу воде. Можда је улетео у стан због температурне разлике ако имате клима уређај. У току дана се најчешће крију у хладу тавана или подрума.
6. Ако наиђете на младунче слепог миша (парење почиње и први млади се рађају крајем маја и почетком јуна) пробајте да га ставите на што виши ниво или да проверите са ког тавана или ког места је пао. Мада, пошто су њихове јазбине неприступачне узмите кутију и пробајте да га напојите водом, а после идете у Природњачки музеј тамо постоји служба за њих.
7. Велики мит или заблуда је та да слепи миш хоће да се уплете у косу он због своје ехолокације види скоро сваку вашу влас тако да петљање у косу је за њега немогуће.