Уколико имате стан у Београда можете га издати, али ако урадите ово зарадићете и до ТРИ ПУТА ВИШЕ НОВЦА
Брза и лака зарада
Власници некретнина у централним београдским зонама све више се селе на периферију, а своје станове уступају туристима, а разлог је и до три пута већа зарада од месечног издавања подстанарима. Бројни станодавци који су годинама издавали на месечном нивоу, прешли су на рентирање по ноћи, иако кажу да овај вид најма изискује већа улагања и више труда.
Победник је изазвао скандал у Београду, али ОВАЈ СПОМЕНИК имао је ЈОШ ГОРУ СУДБИНУ (ФОТО)
Буди успомене: Ево како је било у Београду шездесетих! (ВИДЕО)
Аирбнб и Booking су сајтови преко којих страни и домаћи гости најчешће налазе преноћиште у нашој земљи. То се пре свега односи на престоницу, у коју долази већина туриста и где сезона траје током целе године.
- Потражња је највећа од маја до октобра, лети смо пребукирани, док је остатак године много слабији, изузев неколико дана око дочека Нове Године - каже Милица која већ две и по године зарађује преко Аирбнб.
Фоунд ан awesome! Why you don't retweet ит? @airbnb вацатион home ин Београд! https://t.co/XKCxk8wW5q pic.twitter.com/QaAY2E6Dhb— Стеван_став (@MizosStevan) Септембер 28, 2017
У њеном стану у самом центру града преноћиште кошта 30 долара.
- Цене београдских станова зависе од локације, величине и луксуза некретнине, али у просеку то је око 30, 40 евра по ноћи. Раније сам исти овај стан рентирала на месечном нивоу, но овако зарадим три пута више него раније. Ипак, треба имати на уму да су за овај тип издавања трошкови власника много већи – каже она.
Пре оглашавања на Аирбнб, стан је морала да комплетно реновира.
- Унели смо нов намештај и квалитетну постељину која ће да издржи учестала прања, те купили све оне ситнице које подстанари иначе доносе са собом. Потребно је да се гости осете као у хотелу, због чега им у купатилу увек остављамо шампоне, сапуне, чисте пешкире, тоалет папир... Доста се ради и на ентеријеру, јер иако долазе на неколико ноћи, гости не желе да спавају на каучу који сте ви наследили од баке. Они имају високе критеријуме, а ми зависимо од коментара и рејтинга. Чим се појави негативна оцена, смањи се број резервација – описује Милица.
Осим већих улагања, више је и рада.
Јуст фор enyoiment Фоунд ан awesome @airbnb вацатион home ин Београд! https://t.co/mS9WnBtsLm pic.twitter.com/ASpW9hI7ZT— Стеван_став (@MizosStevan) Септембер 25, 2017
- Важан је добар однос са гостима. Ја их дочекујем у стану, али у договору са њима могу да обезбедим и неки вид организације, превоза са аеродрома, да их посаветујем где да иду, шта да пробају. Када оду, ја перем постељину, а имам и жену која чисти стан. Уз цену боравка, гости плаћају и накнаду за чишћење која фиксно износи око седам, осам евра. Успут, барем једном годишње имамо већа улагања у виду реновирања – набраја Милица.
Пошто је потражња промењива, редовно морају да се мењају и цене.
- Мени је најскупље да стан стоји празан. И ми такође имамо "ласт минит" резервације. Многи гости управо њих и чекају, мада им је тада понуда ограничена – додаје она.
Аирбнб изабрала је јер, како каже, штити домаћина и више него госта. Порези за издавање преко овог сајта нису јасно прописани, али постоје таксе које корисници додатно плаћају на цену смештаја - гости 6-12 одсто, а домаћини три.
#Travel #travelbloggers #Belgrade #History #MonumentsForAll #Tours #fun pic.twitter.com/8YxlIkTyuc— Б фор Белграде (@BforBelgrade) Јуне 29, 2017
За разлику од ње, Милош је одлучио да се као станодавац на вече опроба на сајту Booking.com.
- Пре неколико дана имао сам своју прву резервацију. Но, сада мислим да ћу понуду објавити и на неким домаћим сајтовима, јер Booking махом користе људи који путовање планирају месец, два унапред, док на другим сајтовима постоје и опције "данас за сутра" – каже он.
Када се одлучио да на овај начин издаје два стана у близини Саве, нашао се пред великим питањем како да држави плати све обавезе, а да му ипак 70 одсто зараде не оде на дажбине.
Постоје три варијанте да се бавите овим послом, а да будете чисти према држави.
1. Регистрација д.о.о. – када имате више апартмана и промет новца преко осам милиона динара. Плаћате доприносе за себе и евентуалне раднике.
2. Предузетничка радња – за промет испод осам милиона динара. Плаћате доприносе за себе и евентуалне раднике. Ако, на пример, прометујете 1.000 евра месечно, око 200 евра ће одмах отићи на рачуне. Још 200 евра је порез на приход, а око 20 одсто (опет 200 евра) иде агенцијама за оглашавање. Booking даје опцију од 12,5 до 20 одсто, али наравно да ћете са 20 одсто бити видљивији. Додајте томе и трошкове за чишћење и одржавање, који ће за два стана бити око 100 евра. То је све у свему око 700 евра трошка, а ни тих 300 евра није пара у џепу, већ се новац налази на рачуну фирме. Да га скинете, морате да платите држави порез од 10 одсто – остаје вам 270 евра. Ова опција исплати се само људима који имају више станова, те су им дажбине скоро исте, а промет већи.
3. Физичко лице – не плаћате дажбине, већ склапате уговор са туристичком агенцијом, која узима 2-5 одсто од гостовања. Туристичка агенција Београда оцењује стан и хигијену, власник пролази лекарски преглед (ово важи за све опције). Плаћа се порез и воде се књиге, али обавезе су овде мање. Уз то, када би отворили фирму, на њено име би морали да иду сви прикључци, а самим тим би добили индустријску струју, која је скупља.
Млађа вс. старија екипа
И Аирбнб, и Booking, али и домаћи сајтови места су на којима Џони издаје своје апартмане.
- Аирбнб углавном користе странци, клинци, бекпекери, а Booking људи из бивше Југославије. Са првог долази млађа екипа, са другог старији и путници - каже он.
Преко Bookinga се резервише стан, али не мора да значи да ће се гости, који власнику плаћају на руке, уопште појавити, тако да можете да остати кратких рукава. На Аирбнбију постоји кредитна картица госта са које се новац скида како он резервише собу, тако да је наплата сигурнија, чак иако се путник не појави – објашњава Џони.
Сви се они слажу да је број туриста у Београду знатно порастао претходних година, те да иако је све више соба и станова који се издају на дан, а чија цена варира од 12 до 1.000 евра по преноћишту, посла има и биће за све.
- Једине опције у центру града су или скупи хотели, или хостели који нису за свачији укус. Зато се много странаца одлучује за овај вид смештаја, те ако се потрудите да будете добар домаћин, а стан вам је чист, привлачан и удобан, зарада је загаранотвана – кажу станодавци.