ОВО ЈЕ БЕОГРАД ЧЕКАО, ПОГЛЕДАЈТЕ НОВИ ТРГ РЕПУБЛИКЕ: Упоредили смо га са трговима великих европских градова (ФОТО)
После једногодишњих радова које су обележили разни археолошки проналасци, пре свега остатци Виртембершке капије, сутра ће свечано бити отворен реконструисани Трг републике, а дан пре најављеног рока, грађани ће добити на употребу реконструисане саобраћајнице.
Уочи нове школске године, а како је раније и обећао заменик градоначелника Београда Горан Весић, од суботе 31. августа Трг републике поново је отворен за саобраћај.
- Сви радови на Тргу Републике су завршени и овај јавни простор јутрос у девет сати отворен је за саобраћај и пешаке - изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић.
Педесет и пет дана пре рока град Београд је успешно завршио реконструкцију Трга Републике, рекао је Весић и честитао компанији Штрабаг и Дирекцији за градског грађевинско земљиште града Београда на одлично обављеном послу.
- Београд је коначно добио централни трг какав имају велике европске метрополе - рекао је Весић.
О београдском Тргу републике се може говорити само у суперлативима. Дефинитивно је најпознатији, најомиљенији и најважнији део Београда. Једини суперлатив који до сада није могао да добије је најлепши. Почевши од разломљених плоча на тргу, преко архитектонске и естетске неједнакости, тргу је очајнички била потребна реконструкција.
Централни градски трг захтева велики и чист простор, што није био случај са претходним изгледом Трга републике, где су се на мањем простору налазиле жардињере, пешачка зона, зона за боравак и седење.
Последњих година много пажње се поклањало ревитализацији градских тргова, па су скоро сви реконструисани или је то у плану за наредне године. Ново рухо добили су Цветни трг, Трг Славија, а 1. септембра биће отворен реконструисани Трг републике, на радост свих Београђана и становника Србије.
Трг републике ће изгледати као прави европски трг. Нажалост, било је анимозитета, јер је цела ствар политизована и одређени део грађана је прихватио ту критику на рачун изгледа трга без улажења у суштину да ли су у праву или не.
И поред свих примедби, нови Трг републике дефинитивно у потпуности одговара изгледу једног савременог европског града, што ћемо и пробати да вам дочарамо у наставку текста, где вам показујемо како изгледају најважнији тргови европских престоница.
Московски Црвени трг - Срце највеће светске империје
Црвени трг је убедљиво најпознатији московски градски трг. Велики поплочани простор одваја Кремљ, службену резиденцију руског председника, од историјске трговачке четврти Китај-город. Како се главне московске улице управо одавде шире у свим смеровима, Црвени трг се често сматра средишњим московским тргом и срцем целе Русије. Од 1991. године Црвени трг је уврштен на УНЕСКОв попис светске баштине.
На његовом месту се до XV века налазио велики број дрвених грађевина, које су због честих пожара срушене 1493 на захтев цара Ивана ИИИ. Тај простор постепено се развио у главну московску пијацу и тржницу. Трг се поступно изграђивао и добио данашњи изглед.
Име Црвеног трга није изведено због боје плоча којим је поплочан. Није изведено ни од црвене боје која асоцира на комунизам. Наиме, у руском језику придев красни има два значења. Прво, главно значење је црвени, а друго архаично значење је красан, леп баш као и у српском језику.
Сам трг је 300 м дуг и 70 м широк, тачније 24,750 квадратних метара.
Лондонски Трафалгар сквер - Успомена на највећу битку Британије
Трг Трафалгар је пространи поплочани плато који се налази у Лондону, и често се сматра централним градским тргом британске престонице.
У почетку је трг називан тргом Вилијама ИВ, а име је промењено у част велике британске победе 1805. године над Наполеоновом и шпанском флотом, а која се одиграла код рта Трафалгар на југу Шпаније.
Године 1820, тадашњи принц је наредио архитекти Џону Нешу да започне са зидањем пројекта ове области. Међутим, данашња архитектура трга је дело Сер Чарлса Барија, и завршен је 1845. године. Последњи пут трг је реконструисан 2003. године.
На северној страни трга се налази Национална галерија. У њој је једна од најзначајнијих светских колекција западноевропског сликарства из периода 1250-1900. Стално је изложено око 2300 дела. Колекција је релативно мала, али веома квалитетна, и годишње је посети 4-5 милиона посетилаца. Трафалгар је такође дом чувеном Нелсоновом стубу, споменику подигнутом у част британског адмирала Хорациа Нелсона који је победио Наполеонове снаге у поморској битци.
Трафалгар је величине 110 пута 110 метара, тачније 12.000 квадратних метара. Данас је једна од највећих туристичких атракција у Лондону, а познат је и као место где се скупља велики број голубова.
Бриселски Велики трг - Феникс који се више пута уздигао из пепела
Велики трг у Бриселу је представља сам туристички центар белгијске престонице. Окружују га еснафске грађевине од којих су најпознатије Краљевска кућа и Градско веће.
Трг је најпознатија туристичка дестинација и највећа знаменитост у граду, поред Атомијума и фонтане Манекен Пис. и од 1998. године је уврштен на УНЕСКО-в списак Светске баштине у Европи као пример хомогеног споја јавних и приватних грађевина с краја 17. века које показују велики степен друштвеног, политичког и културног живота овог великог трговачког средишта.
Велики трг има невероватно занимљиву историју, која осликава и турбулентну историју Белгије. Готово је у потпуности уништен 1695. године, а трговачки еснафи су финансирали његову обнову и после четири године је засијао пуним сјајем. Почетком Првог светског рата трг је био једна огромна болница под отвореним небом, и био је закрчен рањеницима. По немачком освајању града на њему су постављене пољске кухиње. Године 1990. трг је постао пешачка зона, а 2010. је проглашен за најлепши европски трг.
Протеже се на 68 x 110 метара (1.800 м²).
Атинска Синтагма - Центар грчке политике и трговине
Трг Синтагма а неки га још зову Трг устава је трг који се налази испред палате грчког парламента у Атини. Назван је у част Устава који је предложио немачки принц и први грчки нововековни краљ Ото И Грчки, 3. септембра 1843.
Око њега су смештени луксузни хотели и пословне зграде, као и најразличитији видови транспорта, од метро линија 2 и 3 до аутобуса који воде до аеродрома.
Трг карактерише препознатљиви отворени простор оивичен дрвећем, а изнад трга се налазе Зграда Парламента (некадашња краљевска палата) и споменик Незнаном јунаку.
Поменути споменик Незнаном јунаку је често место окупљања туриста, пошто је смена грчке гарде Евзона, са помпезним марширањем и чудним униформама, велика атракција.
Синтагма се протеже на 156м са 156м (23,336 м²).
Прашке Староместске намјести - Душа Чешке и туристичко средиште
Староместске намјести су трг у Старом месту у престоници Чешке Републике. Налази се између Вацлавских намјести и Карловог моста, и током лета је трг готово закрчен туристима из целог света.
Није ни чудо, са обзиром да је трг права оаза за странце који долазе да се диве многим грађевинама разних архитектуралних стилова, готичком црквом Богородице пред Тином познатијом као Тин катедрала и барокном Црквом Св. Николе. На тргу је могуће видети и чувени Астрономски сат, док се са Староместске куле протеже панорамски поглед на Старо место.
На центру трга се налази статуа чешког религиозног проповедника Јана Хуса који је спаљен на ломачи јер су његова веровања проглашена јеретичким. Статуа је подигнута 6. јула 1915. поводом обележавања 500 година од његове смрти.
Старомејстске намјести нису само популарно место за туристе већ се на том тргу одржавају разне прославе (Нова година), као и празничне пијаце (за Божић и Ускрс). По потреби се важне утакмице чешког националног тима приказују на видео бимовима.
Трг се простире на 9.000 м².
Мадридски Главни трг - Слика старе престонице који обожавају и Мадриђани и странци
Главни трг у Мадриду је пространи јавни простор у самом центру шпанске престонице. Изграђен је између 1580-1619, у време владавине Филипа ИИИ. Овај трг просто врви од туриста током целе године.
Данашња архитектура Главног трга је дело Хуана де Виљануеве, који је реконструисао "мадридско срце" после великог пожара 1790. године. Он је прво тражио да се смањи висина зграда које окружују трг, а затим је и направио велике улазе који су отворили простор.
Плаза је затворена за саобраћај 1960. године, а испод трга је изграђена велика подземна гаража. Данас је трг место на ком се излажу уметничка дела, али и ужива у сјајној храни, шопингу и културним перформансима.
И поред великог броја туриста Мадриђани обожавају свој трг, и он за њих представља право оличење старог Мадрида. Трг се простире на 129м са 94 м (12,126 м²).
Берлински Потсдамер плац - Од загушене саобраћајнице до светске атракције
Потсдамски трг је најважнији трг и саобраћајни чвор Берлина - главног града Немачке. Име је добио по Потсдаму, градићу надомак Берлина који се у међувремену утопио у немачку престоницу.
Почетком XX века трг је био једна од најоптерећенијих саобраћајница у Европи. Готово је у потпуности порушен бомбардовањем Берлина током Другог светског рата. Када је град подељен на Источни и Западни Берлин после рата, и трг је доживео исту судбину и подељен је. После изградње Берлинског зида ово подручје града је постало тотално изоловано.
Потсдамер плац био је простор на коме су се одржавали многи концерти суперзвезда. Трг је поново почео да привлачи пажњу као атрактивна локација у близини самог центра града.
Градске власти су одлучиле да површину поделе на четири дела, које су продате инвеститорима за градњу нових зграда. Током тог периода Потсдамер плац је постао највеће градилиште у Европи.
Трг дневно посети 70.000 туриста и у свако доба дана трг је пун људи као неизбежна станица сваког посетиоца Берлина. На њему се налази неколико биоскопа као и музеј филма. Ту се одржава и Берлински филмски фестивал.
Римска Пјаца дел Пополо - Античка лепота подарена италијанском народу
Пјаца дел Пополо или Народни трг је велика урбана плаза у центру Рима. У центру трга налази се египатски обелиск који је из Египта донео први император Рима Октавијан Август у десетој години п.н.е. Трг је вековима коришћен као место за егзекуције, а последње јавно погубљење је изведено 1826. године.
Са једне стране трга се налазе две цркве близнакиње саграђене у седамнаестом веку, Санта Мариа ин Монтесанто и Санта Мариа деи Мираколи. На супротној страни се налази стара римска капија или врата Фламинија која је била део такозваних Аурелијевих зидова, саграђених током владавине императора Марка Аурелија.
До скоро трг је био, слично свом парњаку у Берлину, потпуно загушен саобраћајем и морем паркираних аутомобила. Данас је као и сви велики тргови пешачка зона, чиме омогућава да се полако ужива у лепотама Старе даме.
Овај трг обухвата површину од око 16.000 м² и може да прими око 65.000 људи.
Париски Конкорд - Почетак највећих атракција француске престонице
Трг Конкорд ("Трг слоге") је највећи трг Париза, и други највећи трг Европе. Налази се у центру града, а од њега до Тријумфалне капије води чувена авенија Јелисејска поља
Трг је обликован између 1755. и 1775. као трг Луја XV, и то само да би представљао одговарајуће окружење краљевој коњичкој статуи. Архитект је био Жак Анж Габријел, који је трг осмислио као осмоугаони простор. Током Француске револуције на њему је 1793. постављена гиљотина на којој је погубљено 1119 особа, између осталих краљ Луј XVI.Egipatski владар Мехмет Али је обећао француској влади пар древних египатских обелиска, од којих је први и једини стигао у Париз у децембру 1833. и од 1836. стоји у самом центру трга Конкорд.
Трг красе две фонтане (фонтана река и фонтана мора) и осам алегоријских женских статуа које представљају француске градове: Бордо, Лил, Брест, Руан, Лион, Марсеј, Нант и Стразбур.
На тргу се налази и француско министарство поморства.
Трг се простире на 240м са 360м (86,400 м²)
Београд у потпуности у корак са Европом и светом.
Као што се да и видети, сви тргови пролазе кроз екстензивне и обимне реконструкције и промене. Поента и јесте да се хаотични простор какав је пре реконструкције био Трг Републике, али и Пјаца дел Пополо и Црвени трг "униформише" - претвори у отворенији простор са хомогеном архитектуром који може да прими велики број посетилаца и туриста.
На примеру пројекта који се успешно приводи крају, а у ком ће од 1. септембра уживати цео Београд и Србија, види се да је урађен по највишим европским стандардима. Схваћена ја важност осветљења, као на мадридском тргу, уређења околних саобраћајницама као на Потсдамер плацу. Трг републике ће осванути у новом, бољем и лепшем руху.
Према речима заменика градоначелника Горана Весића, пројекат је урађен на основу првонаграђеног рада на конкурсу који је спроведен током 2015. године, а површина обухваћена пројектом износи око хектар и по, од чега је две трећине намењено пешацима.
Како ће изгледати реконструисани Трг републике објаснио је Весић:
- На простору Трга републике биће постављене камене плоче и коцке различитих димензија, како би се раздвојиле саобраћајне и пешачке површине појединих делова трга. Уклониће се око 150 физичких баријера и просторних препрека у циљу добијања отвореног мултифункционалног и приступачног простора. Јавно осветљење ће, осим функционалне, имати и улогу декоративне расвете, која ће бојом и интензитетом бити погодна за различите манифестације на тргу. За осветљење Споменика кнезу Михаилу предвиђено је постављање засебних рефлектора, а посебно осветљење планирано је и за крошње новог дуплог дрвореда према Коларчевој улици – прецизирао је он.
Преко Трга републике планиране су четири саобраћајне траке, које ће бити поплочане одговарајућим каменим коцкама, а ради уклапања коловозних конструкција биће реконструисани и делови Француске, Коларчеве и Македонске улице. Током уређења биће замењено и реконструисано око 250 метара водоводних и канализационих цеви, електроенергетска и телекомуникациона мрежа.