УСВОЈЕН РЕБАЛАНС БУЏЕТА! Весић поручио: Град Београд не дугује никоме ни динар
Не узимамо нове кредите, старе враћамо..
Одборници Скупштине града Београда усвојили су данас ребаланс буџета за 2018. годину, који износи 103,3 милијарде динара, што је повећање укупних буџетских средстава за више од 25 милиона динара. Заменик градоначелника Горан Весић истакао је приликом образлагања предлога одлуке да се наставља традиција из последње четири године, да сваки ребаланс буџета подразумева повећање прихода.
Прочитајте и:
– Сваки ребаланс до 2014. године подразумевао је мањак прихода, када смо затекли скоро 20 одсто дефицита у буџету. Сада се врло конзервативно планирају приходи, тако да се остварују и праве ребаланси када у буџету имамо вишак прихода – указао је заменик градоначелника и додао да је најбитније да се сада планира буџет без додатних задуживања.
Он је подсетио да су највећа повећања остварена од пореза на зараде, што јасно показује да расте запосленост у Београду и да расту плате. Поред тога имамо повећање прихода од пореза на самосталну делатност и накнаду за уређење животне средине, навео је Весић, као и промену намене о закупу пољопривредног земљишта и права коришћења и конверзије грађевинског земљишта.
Он је истакао да је буџет града Београда за 2018, као што је био и за претходне три, веома избалансиран, реалан и стабилан.
Заменик градоначелника је додао да сви показатељи говоре да се буџет пуни према предвиђеној диманици, и сада смо у прилици, како је навео, да вишак новца овим ребалансом прерасподелимо и обезбедимо финансирање пројеката који су од значаја за Град Београд.
– Сви планирани расходи биће у потпуности исплаћени, а на данашњи дан не дугујемо ниједан динар који се тиче социјалних права, док смо 2014. године затекли преко 500 милиона динара дуговања неисплаћене надокнаде породиљама за 11 месеци. Затекли смо и преко две милијарде динара неисплаћених субвенција градских јавних предузећа, док Град Београд на данашњи дан не дугује никоме ни динар – нагласио је Весић
Град Беорад ће према његовим речима кроз основни буџет и ребаланс у скоро 300 београдских школа, у периоду од 2018. до 2020. године, уложити 3,4 милијарде динара.
– Што се тиче планова за текућу годину, капитални буџет инвестиција у школама износи 890 милиона динара. Такође је завршено 13 пројеката за санацију и адаптацију школа у Београду, укупне вредности 170 милиона динара, док је за 2019. годину из буџета Града Београда предвиђено 1,7 милијарди динара за улагања у школе и вртиће. Када су у питању јавна предузећа, ЈКП „Градска чистоћа” је у оквиру овог ребаланса предвидела да постави нових 200 подземних контејнера, чиме ћемо заменити постојеће које нам је оставила претходна градска власт и који представљају ругло града. Такође је предвиђено да се постави 1.500 надземних контејнера и три рециклажна острва – додао је Весић.
Он је најавио да се са Дирекцијом за грађевинско земљиште и изградњу Београда припрема читав низ пројеката који су предвиђени овим буџетом и његовим ребалансом.
– Радови на постављању трамвајских шина преко Моста на Ади су у току, такође изградња пешачке пасареле на Калемегдану, док је изабран извођач радова за пробијање железничког насипа на Новом Београду у Улици Августина Нета и радови ће почети током ове године. Очекујемо да већ почетком августа почне уређење Трга републике, а до 6. јула ће бити отворене понуде за реконструкцију Карађорђеве улице и Савског кеја са почетком радова који се очекује током лета. Планирано је измештање корита Топчидерске реке, изградња фекалне канализације у насељу Алтина и Кијево, ради се саобраћајница у привредној зони уз Ауто-пут Београд – Загреб, као и изгрдња водоводне мреже у насељима Арнајево, Рожањци, Грмовац, Ледине, Батајница, Умчари, Обреновац, Сопот и Младеновац. Ребалансом је предвиђен новац за расписивање конкурса за израду пројекта Линијског парка који ће обухватити стари део Београда уз реку на месту железничке пруге која се уклања до краја године. Обезбеђена су средства за расписивање конкурса за Чукарички рукавац и марину Дорћол. Новац добијен од инвеститора за марину Дорћол, а очекујемо око 50 милиона евра, биће делом уложен у околну инфраструктуру, док ће већи део средстава бити уложен у реконструкцију старе електричне централе која ће постати највећи научно-истраживачки центар „Никола Тесла” на 10.000 квадратних метара. Када се буде уклонила пруга, локација око марине Дорћол постаће врло атрактивна локација за пословно-стамбену градњу – рекао је Весић.
Општина Земун организује еколошке пешачке туре на Великом ратном острву
Најављујући нове радове, заменик градоначелнка је рекао да ће се током јесени радити улице Светогорска, Балканска, Ломина, Радничка, Таковска, Баје Пивљанина, Маријане Грегоран и кнегиње Зорке.
– Балканску улицу ћемо претворити у улицу старих заната, уз бесплатну или врло малу надокнаду за коришћење простора. На почетку те улице, планирано је постављање Споменика дошљаку, а наставиће се и радови на Парку пријатељства, Ушћу, у Земуну, скверу Надежде Петровић и другим локацијама. Довршавамо радове испред Дома омладине, почиње друга фаза радова у Скадарској, Парк војводе Бојовића, део Крунске улице, Парк Милутина Миланковића и многе друге. Радиће се 28 километара нове водоводне мреже и скоро 50 километара канализационе, а од ЕИБ-а ћемо добити новац којим ћемо почети да решавамо канализацију на левој обали Дунава. Почиње изградња фабрике за прераду отпадних вода у Великом селу, прве од укупно пет, а ове године урадићемо и 80 фасада у центру Земуна. Урадићемо и Трг испред Дома ваздухопловства, а почећемо и са уређењем Гардоша. Радиће се и фасаде које нису под заштитом државе. На 10 раскрсница, на којима сада нема светслосне сигнализације, поставићемо семафоре. Наставићемо да уређујемо зоне испред школа, реконструисаћемо и адаптирати Музеј у Младеновцу. Дакле, сви најављени пројекти се успешно реализују и то из наших средстава што говори да смо потпуно одговорни према грађанима. Не узимамо нове кредите, старе враћамо и верујемо да овај ребаланс омогућава даљи развој Београда – закључио је Весић.