ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ОТВОРИО СПОМЕНИК СТЕФАНУ НЕМАЊИ: Обновили смо земљу, вратили смо веру у себе (ФОТО/ВИДЕО)
Споменик Стефану Немањи отворен је вечерас на реконструисаном Савском тргу пред највишим званицама.
Свечаности на Савском тргу присуствовао је и председник Србије Александар Вучић.
Споменик импозантних димензија направљен је у бронзи и дело је руског вајара Александра Рукавишњикова, а из Москве је у српску престоницу допреман сукцесивно, у деловима.
Споменик великом жупану висок 23 метра и тежак 68 тона приказује родоначелника средњовековне српске династије Немањића с мачем у десној и Хиландарском повељом у левој руци.
Обраћање председника Србије Александра Вучића
- Желим прво да кажем једно велико хвала нашем патријарху Иринеју, зато што нас је бодрио и храбрио да чинимо велике ствари - рекао је на почетку обраћања председник Вучић.
- Трудили смо се у претходних осам година да нашу Србију подигнемо из пепела, да је обновимо, изградимо нове путеве, пруге, школе и болнице, али више од свега покушали смо да вратимо поштовање и веру у себе, своје могућности и снагу српске државе. И вечерас, драги народе, стојимо на месту које је неретко изазивало стид свакога од нас, на месту које је било неуређено, прљаво и које је представљало срамоту, не само нашег града, већ целе земље.
Вучић је истакао да је вечерас посебно поносан и срећан, како због откривања споменика тако и због завршеног велелепног Храма Светог Саве.
- И баш онако како данас на дан Светог Саве откривамо овај велелепни споменик, тако смо за кратко време успели, не да завршимо, како неки кажу, већ да суштински изградимо и осликамо најфинијим мозаиком, најлепши и највећи православни храм на свету, Храм Светог Саве, а тако ћемо обновити и Хиландар и целу нашу Србију. Успели смо да објединимо оно што је најважније, да земљу економски усправимо, да национално одбранимо и духовно повратимо и уздигнемо. Коме ми данас, у вечно сећање и као знак најискренијег пијетета, посвећујемо највиши споменик на територији Србије и питамо се да ових колосалних 24 метра можда није премало? Да би израстао у Симеона морао је претходно бити Немања - рекао је председник Вучић.
Председник је потом истакао велику важност Стефана Немање и династије Немањића, који су нам подарили Србију.
- Морао је у своју биографију да обједини и два сужањства, и бројна храбра и витешка војевања, и мудру дипломатију и одрицање од власти како би постао Свети. Имали су Срби Властимировиће. Имали су Срби Војислављевиће. Имали су Срби и Вукановиће. Имали су и Вишеслава, и Михаила и Светог краља Јована Владимира. Имали су Срби и архонте и кнежеве и жупане и краљеве и свеце - пре Немање. Да је Србији подарио само Светог Саву, много би јој подарио. Да је Србији подарио само Стефана Првовенчаног, много би јој подарио. А подаривши нам обојицу, подарио нам је Србију, јаку, први пут истински централизовану државу, која је умела да нађе свој суверени простор између Истока и Запада, између првог и другог Рима - истакао је председник.
Вучић је нагласио да стати испред Стефана Немање значи свест о томе да смо открили корен из којег је настала Србија.
- Овај велелепни споменик представља га као одлучног владара, у чијој се десној руци налази мач, а у левој Хиландарска повеља. До Немање били смо племе, а од њега па до данас смо државотворни народ. Ту државотворност симболише мач. Тим мачем правио је и градио, а затим чувао и штитио Србију. До Немање имали смо културу опонашања и превођења. Од њега имамо културу креације, градитељства и писања. У културном смислу постајемо пуноправни члан византијског комонвелта. Ту припадност најнапреднијим културним токовима симболише Хиландарска повеља. Ово није само чин откривања споменика нашем оцу, творцу државе, свецу и ономе од кога је све почело. Ово је својеврсан чин полагања рачуна, о себи, о свом идентитету, о томе шта смо научили, шта знамо и где идемо. Стати овде, испред великог Стефана Немање, значи и својеврсно покајање, за све године у којима смо га заборавили, али, истовремено, и то је и свест о томе да смо коначно открили онај корен из којег је настало то велико дрво које се зове Србија. На Хиландару, и дан-данас, ниче лоза, чудотворна, са места на којем је Стефан Немања првобитно био сахрањен - казао је председник, па додао:
- И овај споменик је велики, зато што је прича о нама велика. И овај споменик је тежак, зато што је прича о нама често била тешка. И леп је, колико је и прича о нама лепа. Овај споменик је, дакле, и пре свега, прича, о нама. О томе ко смо били, где смо били, шта смо радили, и највише о томе шта смо данас и шта хоћемо да будемо. И као што је Немања, владар и светац, градио задужбине широм Србије, тако и ми данас градимо, свесни да је наша садашњост, то шта у њој радимо, задужбина наше будућности. Оне која зна одакле је стигла, и која зна где иде. Без тога, без свести да је постојао неко пре нас, неко ко је имао снове, које ми данас живимо, ниједан сан о будућности није могућ.
Председник је рекао да ми данас градимо и идемо напред, а да то дугујемо великим прецима, и онима пре Стефана Немање и онима после.
- Реч "данашњица", "садашњост", на неким језицима се изговара истим гласовима, на исти начин као и реч "поклон". Зато што она то и јесте. Поклон који смо добили од отаца, поклон за који и због којег су толики крварили и умирали. Ми имамо садашњост, због Стефана Немање, и његовог Растка, а нашег Светог Саве, и због Стефана Првовенчаног, Милутина, Душана, Уроша, Лазара, Вука, Ђурађа, Стефана, и због Ђорђа, и Милоша, Михајла, и Милана, Петра, једног и другог Александра. Због људи који су причали ту причу, причу о нама, о Србији. И реч коју данас изговарамо, реч "Србија", није наша. Они су је створили, стварајући и нас, и то никада не смемо да заборавимо. Они су је исковали, од Ситнице, до Марице, од Косова, до Куманова, од Цера, до Кајмакчалана. Много крви и много олова је у тој речи. Зато је тако тешка, зато је и тако велика. Зато је толика обавеза, за свакога ко се усуди да је изговори. Зато, на крају, и овај споменик, њему, и Србији - казао је Вучић.
Обраћање Милорада Додика
Српски члан Председништва БиХ прво је поздравио председника Вучића и све окупљене званице и грађане, након чега је рекао да сваки дан налази разлоге да буде поносан на свој народ.
- Данас сви Срби одају пошту великом ујединитељу српског народа Стефану Немањи, овим величанственим спомеником. Срби су давно научили да без борбе нема државе, и овај величанствен споменик је знак нашег односа према томе.
Додик је рекао да ће овај споменик вековима сведочити о томе како се ствара држава, али и тежњама председника Вучића да уједини традиционално и модерно.
- Мислим да је средњи век био заборављен у време Југославије. А највећи симбол српског средњег века су Стефан Немања и његов син Свети Сава, који су објединили веру и државу. Данашња Србија је напредна и јака, и ми који живимо у Републици Српској смо стално загледани преко Дрине - казао је Додик, и нагласио да Српска увек мора да се ослања на Србију.
Он каже да је веома важно да данас будемо уједињени, и да се нада да ће свако ко посети споменик бити надахнут како би наш народ могао да јача и иде даље у будућност.
- И зато нека живи Србија, нека живи Република Српска и српски народ где год се нашао!
Глумац Небојша Кундачина као Стефан Немања
- Ми имамо свој пут, јединство и хармонију. Подижимо браћо школе, болнице и манастире. Али својом мудрошћу не величајте се. На свим својим путевима гледајте да вам путеви буду прави, и да се не спотичете.
- Не заборавите милосрђе, и држите чврсто правду и братску љубав међу собом. Јединство браћо, јединство спасења ради - рекао је глумац, на шта су одјекнули бубњеви.
Интонирањем химне Србије и приказивањем документарног филма почео је културно-уметнички програм.
Председник Вучић стигао на церемонију откривања споменика
Председник Србије Александар Вучић је стигао на Савски трг, где ће се након церемоније обратити окупљеним грађанима и новинарима.
Одмах затим стигао је и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, који се поздравио и изљубио са Вучићем.
У првом реду уз председника Вучића су и премијерка Ана Брнабић, председник Скупштине Ивица Дачић, министар спољних послова Никола Селаковић, градоначелник Београда Зоран Радојичић, заменик градоначелника Горан Весић, градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, и велики број свештених лица.
Стигли представници Генералштаба, Војске Србије и министарстава
На Савски трг су стигли и представници министарстава, као и Војске Србије.
Стигли су такође и министар Ратко Дмитровић, председник Општине Нови Београд Александар Шапић и амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић.