"ВЕРУЈЕМ У ОВАЈ ГРАД!" Представљена "Књига о Београду" заменика градоначелника Горана Весића (ФОТО)
"Књига о Београду" заменика градоначелника Београда Горана Весића представљена је вечерас у Галерији "Прогрес".
Уз аутора, о књизи су говорили говорили професор Правног факултета у Београду Сима Аврамовић, писац Милован Витезовић и главни и одговорни уредник Политике Жарко Ракић, док су испред галерије биле демонстрације на позив Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, чије присталице су настојале да ометају промоцију.
Тотални хаос на Савском тргу! БЕСНИ ГРАЂАНИ КРЕНУЛИ У ОБРАЧУН СА ТАКСИСТИМА, ДВОЈЕ УХАПШЕНО! (ВИДЕО)
Уручење наставних средстава основним школама у оквиру акције "Ђачко паркинг место"
Књигу иначе чини 60 Весићевих колумни које "Политика" објављује сваког петка већ две године, а које су илустроване сликама Небојше Ђурановића, сликане само за књигу.
Те слике ће, истакао је Весић, од данас бити изложене у галерији "Прогрес" у Кнез Михаиловој улици, а за две недеље, 28. октобра, биће одржана аукцијска продаја слика, од које ће сав приход биће уплаћен Вуковој задужбини.
Весић је напоменуо да својим колумнама жели да неке догађаје и људе важне за историју главног града сачува од заборава.
- Ми смо народ који не памти ни своје хероје, ни своју историју. Можда зато јер имамо историју за разлику од измишљених народа који морају да фалсификују своју прошлост, па отимају српску. Надам се да ће ова књига помоћи да се више сећамо људи који су стварали наше друштво или су помогли Србији. Трудио сам се да ових шест година многи од тих луди добију или да се донесу одлуке да добију своје споменике и улице као Борислав Пекић, Милутин Миланковић, цар Николај, Вудро Вилсон, Васко Попа, Едвард Рајан, Михајло Пупин, Велимир Бата Живојиновић, да Старо сајмиште постане меморијални центар, да зграде у којима су се десили догађаји или су живели људи важни за нашу историју буду обележене меморијалним плочама - казао је Весић.
Заменик градоначелника је истакао да верује у Београд јер је он европска метропола дуго успавана и заустављена у свом развоју.
- Пробудити га - био је наш први задатак - и поносан сам што је, у време у којем сам био део тима који га је водио, Београд поново устао и постао најзначајнији град овог дела Европе. И зато што се гради и добија своје европско лице кроз уређене фасаде, нове пешачке зоне, бициклистичке стазе, нове саобраћајнице, паркове. И зато што се отварају одавно затворени музеји и подижу нови. И зато што је добио скоро две стотине километара речних обала, и коначно се спустио на Дунав и Саву. Успавани џин се пробудио, отресао са себе прашину и сада корача да заузме место које му у Европи припада. Бити део тог процеса јесте оно што се једноставно зове - срећа - казао је Весић и захвалио председнику Републике Александру Вучићу.
- На његов предлог сам се, после десет година, вратио у политику без чега данас не би било ни ове књиге, а и многих добрих ствари у Београду. Само он и ја знамо колико је то била тешка одлука и колико је било противника да се то деси. Свих ових шест година сваки дан се трудим да дам бар још доказ да је био у праву. Сви они, свако на свој начин, заслужни су што се ова књига, баш у овом облику налази пред читаоцима - казао је Весић.
Милован Витезовић нагласио је да је Горан Весић као писац историчар и хроничар свога доба.
- Ова књига спада у ред сјајних књига о Београду које су исписивали Бранислав Нушић, Слободан Јовановић, Александар Винавер, Станислав Винавер, Богдан Тирнанић и други - казао је Витезовић.
Професор Правног факултета у Београду Сима Аврамовић казао је да из колумни Горана Весића исијава љубав према Београду.
- Историсјке црте су главне карактеристике његових колумни. Очигледна је била намера аутора да приближи Београђанима низ објеката и детаља поред којих свакодневно пролазимо и догађаје који су одредили животе наших предака. Ова књига има за цуљ да развија љубав према нашој престоници и проширује знање о њој - казао је Аврамовић.
Жарко Ракић, главни и одговорни уредник Политике, казао је да је Весић са великим жаром кренуо да копа по београдској историји и осветљава мање познате личности и догађаје.
- Горан је закорачио у литерарне воде и вредно писао две године. Рекао сам му да би, ако напусти политику, могао као новинар да настави каријеру у листу Политика - казао је Ракић.
Иако је приход од књиге намењен деветогодишњем Филипу Иванповићу из Смедерева којем је потребан новац за наставак лечења од тешке болести, а чији је отац Иван Ивановић раније данас апеловао на опозицију да одустане од најављеног окупљања испред галерије, присталице Савеза за Србију покушале су да прекину промоцију књиге. Предвођене Марком Бастаћом ипак су се окупиле испред галерије узвикујући пароле против власти.
Дошло је до инцидента, када су демонстранти покушали да уђу у галерију, али их је обезбеђење спречило у тој намери.