ВЕСИЋ: Град нуди репрограм дугова за уређење грађевинског земљишта!
Градски менаџер је подсетио да је највећи део дуговања настао од 2004. до 2011. године а да нису плаћене обавезе за скоро 366.000 квадрата.
Скупштина Београда разматраће на наредној седници одлуку о репрограму дугова по основу накнаде за уређење грађевинског земљишта, који тренутно износе око 16 милијарди динара, најавио је данас градски менаџер Горан Весић.
Он је навео да ће Град, уколико одборници усвоје ту одлуку, понудити инвеститорима који имају доспели дуг на име накнаде за уређивање грађевинског земљишта, да главницу дуга измире у року од годину дана, чиме стичу право на отпис камате.
Обавеза дужника била би да редовно, у једнаким месечним ратама, измирују главни дуг, уз доставу банкарске гаранције или хипотеке.
- Уколико дуг плате одједном, у року од четири месеца, дужници стичу право на отпис камате, али и на попуст од 50 одсто главног дуга - казао је Весић наводећи да Град.
БРИНИТЕ О ВАШЕМ АУТОМОБИЛУ НА НАЈБОЉИ НАЧИН: Земунска картица вам омогућава да притом и УШТЕДИТЕ!
Он очекује да ће репрограмом дуга по основу наканада за уређење грађевинског земљишта бити наплачено до четири милијарде динара, и тај новац ће бити уложен у инфраструктуру.
Градски менаџер је подсетио да је највећи део дуговања настао од 2004. до 2011. године а да нису плаћене обавезе за скоро 366.000 квадрата.
- Највећи део дуговања настао је коришћењем могућности да се приликом уговарања плати само десет одсто уговореног износа, чиме се стицало право на грађевинску дозволу и отпочињање изградње. После измирења прве рате и добијања грађевинске дозволе, неки инвеститори су престајали са плаћањем, објекте су завршавали и у одређеном броју их продавали а обавезе према Дирекцији остале су неизмирене - рекао је Весић.
Он је оценио да је то била "организована пљачка градског буџета у којој су учествовали не само несавесни инвеститори већ и многи из тадашњих градских структура".
- Главни дуг је око осам милијарди динара, колико износе и камате. Јавно предузеће Дирекција за грађевинско земљиште води неколико хиљада судских спорова, а нека дуговања старија су од десет година - казао је градски менаџер.
Весић је позвао инвеститоре који имају судски спор са Дирекцијом за грађевинско земљиште да искористе репрограм јер се у супротном суочавају са "сигурним губитком судског спора, запленом имовине на име измирења дуга и немогућношћу да било шта раде са Градом у будућности јер ће градске власти направити црну листу несавесних инвеститора".
Седница Скупштине Београда биће одржана у четвртак, 26. јануара а одборници ће између осталог, расправљати о ребалансу градског буџета и Предлогу одлуке о одређивању комуналних делатности.