ВЕСИЋ: Градска акција „Негујмо српски језик” добила национални карактер!
Акција је покренута пре нешто мање од три године.
Градски менаџер Горан Весић и министар културе Владан Вукосављевић најавили су данас у згради тог министарства наставак акције „Негујмо српски језик” широм Србије. Акција је пре нешто мање од три године покренута на нивоу Београда.
Весић је изразио задововљство што је акција „Негујмо српски језик” добила национални карактер.
– Та акција, коју је покренуо Град Београд, није коштала ниједан динар, али постала је тако успешна уз помоћ великог броја јавних личности које су је волонтерски подржале. Такође, акција је постала једна од најбоље прихваћених кампања међу грађанима престонице. Београд ће као локална самоуправа наставити да акцију подржава плакатима у јавном превозу, стамбеним зградама, на билбордима, у трафикама. Новина је да ће се од сада акција спроводити и по београдским школама – најавио је градски менаџер.
Вукосављевић је истакао да је циљ акције подизање нивоа основне писмености на свим образовним нивоима и у свим струкама. Такође, циљ је неговање језичке и читалачке културе, пре свега у јавном саобраћају, као и афирмација ћириличног писма, али и покретање питања статуса лектората српског језика и књижевности у иностранству.
Он је подсетио да је тим поводом формиран одбор који ће се бавити реализацијом овог пројекта, у коме ће бити министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, градски менаџер Горан Весић, директорка Библиотеке града Београда Јасмина Нинков, главни и одговорни уредник културно-уметничког програма РТС-а Небојша Брадић, ванредни професор Филолошког факултета у Београду Вељко Брборић, в.д. директора УК „Вук Караџић” и драмски уметник Светислав Гонцић и министар културе Владан Вукосављевић.
У Београду се очекује 100.000 туриста за НОВУ ГОДИНУ
Он је указао да је одбор већ покренуо иницијативу да 24. мај, Дан словенске писмености, познатији као Дан Ћирила и Методија, буде уврштен у списак државних празника и који већ има тај статус у највећем броју словенских земаља.
– Ми желимо да језик и питања језичке културе и језичке писмености буду тема, да се укаже на значај језика у савременом друштву. Тим поводом ће широм Србије бити организовани семинари, трибине и предавања, пре свега у образовним установама, а пратиће их богат драмски програм – најавио је министар.
Он је најавио да то министарство у сарадњи са одбором планира да формира и савет за језик при том минстарству, који ће се бавити питањима језичке политике и у чији рад би се укључили и представници Српске академије наука и уметности, Филолошког факултета у Београду и Одбора за стандардизацију српског језика.
Организатори акције најавили су и специјализовани сајт „Негујмо српски језик”, нове плакате на којима ће се поред језичких недоумица, појавити и мисли неких од најзначајних представника српске књижевности на ту тему. Препознатљивости акције у широј јавности допринеће кратки играни филмови и анимиране телевизијске форме, као и музичка обрада песме Бранка Стевановића, коју изводи дечји хор „Чаролија” и Леонтина Вукомановић.