Весић на обележавању 100-годшњице страдања Романових: Београд има обавезу према цару Николају (ФОТО)
Заменик градоначелника подсетио је на вишевековно пријатељство Срба и Руса
Заменик градоначелника Београда Горан Весић присуствовао је данас литургији у руској цркви у Београду и литији од цркве до споменика последњем руском цару Николају Другом, чиме је обележено 100 година од страдања царске породице Романов.
Весић је у изјави новинарима казао да српски народ има обавезу да се сећа и чува успомену на цара Николаја Другог Романова, јер је он помогао да се евакуише и опорави српска војска након повлачења кроз Албанију у Првом светском рату, у који је Русија ушла због Србије.
Прочитајте и:
- Град Београд има обавезу да на достојан начин обележи овај дан, нарочито због свега онога што је породица Романов учинила за Србију. Русија је у Први светски рат ушла због Србије, покушавајући да спасе Србију од напада Аустроугарске. Руски цар Николај је помогао да наша војска буде евакуисана и опорављена и касније да се бори за Србију - казао је Весић.
Додао је да је цар Николај био велики и искрени пријатељ Србије, те да је био у веома блиским односима са тада регентом, а после краљем Александром.
- Заиста, ако српски народ има обавезу према неком другом владару, да га се сећа и чува успомену на њега, онда је то цар Николај Други Романов - истакао је Весић и навео да је Град Београд поносан на то што је пре неколико година подигнут споменик том руском императору.
- То је знак наше захвалности и нашег сећања према породици Романов. Иначе, и краљ Александар је нашао начин да се одужи Русији и породици Романов за све оно што су учинили за Србију. Београд је, после Париза, примио између два рата највише руских емиграната - казао је Весић.
Према нејговим речима, 1931. године је према попису становништва, сваки шести становник Београда био Рус.
- Руски емигранти су дали велики допринос развоју Београда, у култури, уметности, науци... - казао је Весић.
НИ ВРАЧАР, НИ НОВИ БЕОГРАД: ОВА ОПШТИНА је тренутно НАЈПОПУЛАРНИЈА у Београду
Како је навео, шефови већине катедри Универзитета су били руски професори, основали су прву балетску школу, као и аутошколу у Београду, а већину грађевина између два рата су радиле руске архитекте.
- Нераскидива је веза између руског и српског народа и то је разлог што смо данас на достојанствен начин обележили мученичку смрт царске породице - закључио је Весић.
Радојичић о захвалности Романовима: Руском цару споменик и улица
Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић био је данас домаћин свечаног пријема у Старом двору поводом обележавања стогодишњице смрти цара Николаја II Романова. Свечаности су присуствовали патријарх српски Иринеј са свештенством Руске и Српске православне цркве, те представници Града Београда и Владе Републике Србије.
Градоначелник је том приликом такође подсетио да је последњи руски цар Николај Други Романов подржавао Србију и помагао нашој војсци током Првог светског рата о чему сведоче бројни записи.
Сигурно нисте знали! Београд лежи на 31 брду, а ОВО су њихова имена!
– У знак захвалности за све што је урадио за српски народ, у центру Београда у Улици краља Милана подигнут му је споменик 2014. године, а и улица у самом срцу престонице названа је његовим именом. Руско-српска сарадња у Београду унапређена је и реконструкцијом платоа испред Цркве Светог Марка и Цркве Свете Тројице. Овај плато након реконструкције представља још једно место сусрета грађана – рекао је градоначелник.
Он је навео да се данас са уважавањем сећамо страдалника цара Николаја и његове породице и исказујемо му пошту.
– Србија никада неће заборавити његов значај за нашу историју. Такође, сто година од смрти породице Романов подсећа нас колико далеко у историји сеже наше пријатељство и савезништво са Русијом – истакао је Радојичић.