Весић најавио Закон о Старом Сајмишту: Где је био нацистички логор, сада ће бити меморијални комплекс
"Овде ће млади учити о ужасима Холокауста"
Комисија за претварања у меморијални комплекс места где је био нацистички логор Старо Сајмиште израдила је Нацрт закона о Старом Сајмишту, изјавио је градски менаџер Горан Весић, који је данас присуствовао седници те комисије у манастиру Јасеновац у Хрватској.
– Потпуно је природно да будемо данас у Јасеновцу, с обзиром на то да је, после 10. маја 1942. године, када су нацисти објавили да су убили све Јевреје у Београду, логор Старо Сајмиште служио углавном за Србе и антифашисте са подручја Козаре, који нису могли да буду депортовани у Јасеновац, јер је тај логор био препун – рекао је Весић новинарима.
Изјава градског менажера: Србија поштује своју антифашистичку традицију
Весић: Потписан Протокол о сарадњи са будимпештанским водоводом
Он је истакао да је веза између Јасеновца и Старог Сајмишта у Београду веома јака и да се Старо Сајмиште не може разумети без разумевања Јасеновца.
– Сам Меморијални комплекс Јасеновца није довољно велики, с обзиром на број људи који су ту страдали и за нас је веома важно да Старо Сајмиште постане централно меморијално место, када су у питању жртве Другог светског рата. Зато је важно што комисија данас заседа у Јасеновцу – додао је Весић.
Како је истакао, све што је урађено на Старом Сајмишту, у смислу његовог претварања у меморијални комплекс, урађено је у последње три године.
– Расељена је Централна кула, а то значи да су сви уметници који су тамо имали атељее, добили друге – навео је Весић и додао да је у току израда пројекта реконструкције Централне куле, након чега ће се приступити и реконструкцији.
Централна кула треба да постане место где ће млади људи учити о ужасима Холокауста, рекао је Весић и навео да је извршен и попис комплетне имовине у свим павиљонима, те да се тачно зна шта је у власништву града, шта Републике, а шта је приватно власништво.
– Тако су створени услови да се донесе Закон о Старом Сајмишту – нагласио је он.
Као најважније, Весић је истакао да је међународна и домаћа јавност заинтересована за Старо Сајмиште, што до сада, како оцењује, није био случај.
– Нажалост, није се пуно знало о Старом Сајмишту, али мислим да је то сада постала тема и да сви знају шта се тамо десило – рекао је Весић.
Седницом комисије, која је заседала у пуном саставу, председавао је њен председник, епископ славонски Јован Ћулибрк, који је рекао да је та комисија у Јасеновцу пре свега како би се уверила у историјске факте, када је у питању страдање на простору Југославије у Другом светском рату.
– Дошли смо данас овде, као комисија која се бави једним будућим меморијалом, да бисмо разумели контекст меморијализације на простору бивше Југославије – рекао је Ћулибрк.
Након седнице градски менаџер је, заједно са члановима комисије, обишао Спомен-подручје Јасеновац које је изграђено уз уже подручје бившег концентрационог логора "Циглана Јасеновац".
Јасеновац је место великог мученичког страдања стотине хиљада православних Срба, Јевреја, Рома, недужних Хрвата и других грађана Југославије.